Ero sivun ”Vaajalahti” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 19: | Rivi 19: | ||
|'''Ahven''' || 279g|| Archaeopteryx | |'''Ahven''' || 279g|| Archaeopteryx | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Kiiski''' ||10g | + | |'''Kiiski''' ||10g|| Mikko -Procyon- |
|- | |- | ||
|'''Hauki''' || 1304g|| Vito | |'''Hauki''' || 1304g|| Vito | ||
Nykyinen versio 7. kesäkuuta 2010 kello 10.14
Vaajalahti on oikuttelevan kalantulonsa vuoksi ainoita yleisesti vihattuja vesistöjä propilkissä.
Kalasto[muokkaa]
Vaajalahden kalasto koostuu lähinnä pikkukalasta; ahvenista, kiiskistä ja särjistä. Morrilla on kohtalaiset mahdollisuudet voittosiikoihin, mutta pystypilkkiin ne harvemmin ottavat. Satunnaisia haukia nousee tasurilla ja tuurilla.
Strategia[muokkaa]
Oik. saarten väliin ja yläpuolelle reikiä reippaasti, morria vedessä uittaen. Jos siikoja ei nouse, sillan luokse pilkkimään pikkuahventa. Vaikea paikka voittaa.
Arkistoidut ennätykset[muokkaa]
| Ahven | 279g | Archaeopteryx |
| Kiiski | 10g | Mikko -Procyon- |
| Hauki | 1304g | Vito |
| Särki | 51g | Arska |
| Siika | 414g | jaska.p |
| 5min | 2134g | Napa |
| 10min | 2684g | Tulirinta-Kalevi1 |
| 30min | 4652g, | Tuomas P. |
| 60min | 6652g | Puolesta |
Lähteet[muokkaa]
Viitteet[muokkaa]
<references />