Venetjoen tekojärvi (pp2)
Tämä on arkistoitu versio sivusta sellaisena, kuin se oli 27. helmikuuta 2011 kello 11.09 käyttäjän Lape (keskustelu | muokkaukset) muokkauksen jälkeen. Sivu saattaa erota merkittävästi tuoreimmasta versiosta.
Venetjoen tekojärvi ilmestyi version 0.8 mukana. Järvestä kalastetaan pääasiassa ahvenia ja haukia. Myös kiisket ovat hyvän kokoisia.(jopa yli 100g) Särjet ovat aivan tavallisia 100g+-. Joskus saattaa löytyä ison ahvenen parvia, joista saa nykiä +500g ahvenia solkenaan. Tiettävästi suurimmat saadut ahvenet täältä ovat painaneet 1,3kg Myös haukia on paljon, ja niitä kannattaa pilkkiä tasapainoilla. Isojakin haukia on saatu täältä.
Vinkkejä
- Siitä joenuoman ja järvenpohjan välimaastosta saa isoa assua ja haukea usein.
- Läheltä punnituspaikkaa on joenpohjassa 2 jyrkkää mutkaa. Ylemmästä tuli ainakin 2 puol kilosta haukea, isoa assua ja se kiiski. Alemmasta 883g hauki, isoa kiskeä ja isoa ahventa -500g.
Kalasto:
|
PALVO SAATANAA SAATANA!!!