Harmaanieriä pp2
Tämä on arkistoitu versio sivusta sellaisena, kuin se oli 2. huhtikuuta 2013 kello 10.28 käyttäjän 195.148.30.174 (keskustelu) muokkauksen jälkeen. Sivu saattaa erota merkittävästi tuoreimmasta versiosta.
Harmaanieriät ovat satunnaisia ja hyvänkokoisia saaliita. Yleinen koko on 500-1000 grammaa. Huomattavasti suurempiakin on saatu. Suurin Kaizzun ennätyslistalle ilmoitettu Harmaanieriä on painanut 2872g, ja se on saatu Isolta Söimeltä.
Kalastus[muokkaa]
Harmaanieriöitä tavataan Isolla Söimellä, Siika-valkeisella, sekä Surrinlammella. Niitä saadaan monenlaisilla pilkeillä, niin pystypilkeillä, tasapainoilla, kuin lusikoillakin. Pystypilkeistä hopeahologrammi, sekä kultasiipipilkki ovat toimivia harmaanieriän pilkintään. Tasapainoista vihertävä mikrotasapaino on hyvä.