Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Taimenkalastus

Started by ???, June 01, 2005, 19:08:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

???

Moi :D !Tekis mieli saada joskus taimen ja siksi kysyisin että löytyyköhän etelä-suomesta mitään taimenkalastuspaikkaa?Mieluiten  tekis mieli löytää joku paikka missä voi perhokalastaa!Olisin kiitollinen jos kertoisitte jonkun paikan.

$T$

Olisi hyvä jos pystyisit rajaamaan tarkemmin, luulenpa että etelä-suomessa on kymmeniä/satoja taimenpaikkoja eli järviä/koskia mistä niitä saa. Niitä löytyy varmaan jokaisen kalastajan kotikunnan lähettyviltä.
8)  8)  8)
Siis tarkenna missä asut, niin varmasti saat vinkkejä.

Erho

Riippuu mitä taimenilla tarkoitat. Jos haluat kalastaa luonnonkantaa , paikkoja on rajoitetusti, jos istaritaimenet "kelpaavat" paikkoja on "onkilammikoista" alkaen kymmeniä. Kerro tarkemmin mitä alueta tarkoitat, Turku, pääkaupunkiseutu, kymeenlaakso, häme jne.
Miks aina tulee pelkkiä taimenia, ei koskaan mitään muuta.

???

Anteeks etten tarkentanut.Mä asun pääkaupunkiseudulla ja kyllä sekä istutetut että luonnon omat taimenet kelpaavat.

Erho

Mulle tulee mieleen mm seuraavat kohteet. Vantaanjoki  jossa useita paikkoja aina Riihimäelle asti, Keravajoki Keellokoskelta alkaen ylöspäin, Teuronjoki Hämeenkoskella, Loppi-Karkkila alueen joet ym. Lisätietoa ko kohteen hakusanalla hakien.
Miks aina tulee pelkkiä taimenia, ei koskaan mitään muuta.