Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Onko teillä niksejä heittokalastukseen?

Started by Samamies, July 04, 2005, 21:23:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Samamies

Heittelen aika usein järvissä ja yms. mutta hauki ei vain nappaa... Haukea siinä järvessä löytyy, mutta ei vaan syö. Uistimet Erä lehdessä kehuttuja. Onko teillä siis njotakin niksejä, miten saa hauet nappaamaan... Lusikoilla heittelen.

En ainakaan löytänyt ens hätään mitään muuta juttua tälläsestä... lukitkaa jos on jo juttua.

nixu-

Vaikka en mikään ammattilaiskalastaja ole, enkä edes mikään parhaimmiston edustaja.. Voisin kumminkin tälläisenä vähän keskivertokalastajana laittaa omia "kikkoja" joilla voi ehkä jotain mielenkiintoa saada haukeen.

Ainakin minä aina nyin sitä vapaa aina vähän samalla kun kelaan siimaa sisään.. Joskus ovat hauet suuttunu ja napannu kiinni sen takia. Joskus voi jopa pysäyttää ehkä muutamaksi sadasosasekunniksi ja kelata nopeasti sisään (tuo oli kyllä enemmän jigikaloihi)

Ja tänään tuli jokin kalalupatarkastaja kertomaan että on joku viiden heiton taktiikka. Eli heitetään samaan paikkaan viisi kertaa, ellei nappaa, ei ole kala kiinnostunut sinun vieheestäsi. Mutta voihan sitä kokeilla heittää eri kohtaan tottakai taas uudestaan viisi kertaa :)
Always Think Like a Fish, No Matter How Weird It Gets

Samamies

Kiitos, täytyy mennä joku päivä Vanajalle kokeileen jos nappais :D mä oon kuullut ton saman jutun, mutta pitäis heittää vaan 3 kertaa... Oon saanut 5 kalaa heittelemällä, tänä kesänä vaan 1... :(

Kala_Osku

Itse kalastan haukia näin: ensin valitsen  pakista jonkun hyvän haukipelin (esim: Rapala jointed tai ison koon vibrax) ja alan "haravoimaan" heittoaluetta, kelattaessa teen pieniä nykäyksiä ja pysäytyksiä. kun alue on heitelty läpi, vaihdan uistinta jos kala ei napannut. :D
XIITOMGLOL

dvd^

Haravointia viiden heiton taktiikalla. Tänään tuotti hauen ja kuhan.
Heviä perkele.

Samamies

Mitäs mieltä olette Kuusamon Hauki uistimesta, käviskö se hauelle? Kalastanm Vanajalla eikä siellä venettä käytössä.

kaivo

Quote from: SamamiesHeittelen aika usein järvissä ja yms. mutta hauki ei vain nappaa... Haukea siinä järvessä löytyy, mutta ei vaan syö. Uistimet Erä lehdessä kehuttuja. Onko teillä siis njotakin niksejä, miten saa hauet nappaamaan... Lusikoilla heittelen.

En ainakaan löytänyt ens hätään mitään muuta juttua tälläsestä... lukitkaa jos on jo juttua.

Konsteja kalantulon parantamiseksi:

1) Tärkeintä kaikessa kalastuksessa on löytää kalojen kulloisetkin olinpaikat, siis paikkatyyppi ja oikea syvyys. Hauenkin tapauksessa on hyvä kokeilla päivän mittaan mahdollisimman erityyppisistä paikoista, esim. heitellä välillä ihan matalassa, kasvuston seassa, kokeilla myös syvemmältä jne. Välineet voivat olla sinänsä kunnossa, mutta hyvät uistimet ja kaikenlaiset kikkailutkaan eivät auta, mikäli niitä käytetään paikoissa joissa ei ole sillä hetkellä kalaa. Yhtä tärkeää kuin oikean paikan löytäminen on myös oikea aika (vuodenaika, kellonaika) kyseiselle paikalle. Esim. kalat saattavat oleilla kirkkaana kesäpäivänä syvemmällä, ja siirtyä matalikolle ruokailemaan vasta illan hämärtyessä.

2) Seuraavaksi tärkeintä on löytää paikkaan ja tilanteeseen sopivat vieheet: syvyyden kannalta (hauen tapauksessa yleensä pitäisi päästä pohjan lähelle), koon ja viehetyypin suhteen (vaappu, lippa, lusikka, jigi), sekä osata tarjota niitä kaloille houkuttelevalla tavalla. Kalastajan olisi hyvä hallita kaikkien viehetyyppien käyttö ainakin auttavasti, jotta heikolla syönnillä valinnanvaraa olisi enemmän. Joskus esim. vaappu on ottavin, toisena päivänä taas lippa tai jigi on parempi jne. Samaten erilaisia värejä kannattaa kokeilla aktiivisesti, kunnes päivän peli löytyy.

Oleellista ei ole sinänsä omistaa jotain tietyn nimisiä uistimia, vaan se että tuntee käyttämiensä vieheiden uintisyvyydet ja niille sopivat uittotavat riittävän hyvin, jotta osaa valita uistimet omaan käyttöön sopiviksi ja vesillä tilanteen mukaan. Yksikään uistin ei ole paras, tai edes hyvä aina ja kaikkialla. Esim. jos kala oleilee pohjan tuntumassa vaikkapa neljässä metrissä, se tuskin kiinnostuu vieheestä joka ui sen päältä kolme metriä ylempää, vaikka sama uistin olisikin alle kahden metrin paikoissa ottipeli.

Tavallinen suorakelaus ei myöskään aina riitä houkuttelemaan kalaa iskemään muuten kuin lippakalastuksessa, joten vieheen uintia kannattaa elävöittää: pysäytyksillä, kelausta kiihdyttämällä ja hidastamalla, vavalla nykimällä jne., kunhan varoo, ettei sentään temmo uistinta liian rajusti. Erityisesti pysäyttely on olennainen iskun laukaiseva tekijä, suurin osa tärpeistä kun tuntuu tulevan uistimen pysähtymisten seurauksena. Myös kelausnopeutta kannattaa vaihdella vaihtamatta viehettä välissä. Etenkin näin lämpimän veden aikaan kannattaa joskus kokeilla kelaamista niin lujaa kuin uistimen uinti vain sietää, muistaen kuitenkin pysäyttää kelaus aina välillä sekunniksi-pariksi jotta kala ehtii napata. Vastaavasti kylmässä vedessä hyvinkin hidas kelaus pysäytyksineen on yleensä parempi.

3) Kala tuskin tietää millainen vapa ja kela kalamiehellä on, mutta ylipaksun siiman ja kehnon perukkeen vaikutukset vieheen uintiin ja uintisyvyyteen ne kyllä huomaavat. Vanha kippurainen teräsperuke heikentää uintia sitä pahemmin, mitä kevyemmästä vieheestä on kyse (erityisesti vaappujen kohdalla). Mikäli käyttää enimmäkseen normaalikokoisia vaappuja ja kevyehköjä lusikoita, kannattaa harkita siirtymistä teräsperukkeista notkeampiin metalli + kuitumateriaaleihin, joita myydään alan liikkeissä yleensä 3, 5 ja 10 m rullissa (mm. Fortress Predator, Pro Leader, Graphite Metal Tresse). Peruke on hauestuksessa käytännössä pakollinen ja se haittaa vieheen uintia aina enemmän tai vähemmän, mutta vaijeri- tai pianolankaperuketta kevyempi ja notkeampi kuituperuke on kalastavampi vaihtoehto. Rullalta on helppoa leikellä haluamansa mittaisia pätkiä perukelankaa, ja solmia päihin sopivat leikarit ja lukot.

*Jos tärpit aikoo vielä saada ylös mahdollisimman hyvällä prosentilla, yksi tärkeimmistä jutuista on koukkujen pitäminen aina mahdollisimman terävinä. Se on kuitenkin oma lukunsa, tässä keskustelussahan olikin kyse keinoista, joilla haukitärppejä saisi enemmän.