Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Hauella mätiä jo vatsassa!

Started by Anonymous, September 26, 2005, 21:55:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anonymous

viikonloppuna vedin Lummenteesta kilosen hauen.
Kun sitten pääsin perkuuvaiheeseen, yllätyin kovasti kun huomasin kalan olevan täynnä mätiä. Haen sisuksissa oli kaksi 20 cm pitkää mätipussia täynnä mätiä. Haen kutuhan on keväällä! Osaako kukaan sanoa mistä on kyse?
-tmm-

Edit. Otsikon selvennys ja siirto oikeampaan osioon.

Bister

Käsittääkseni hauki alkaa keräämään mätiä jo syksyllä.

Salmo

Quote from: BisterKäsittääkseni hauki alkaa keräämään mätiä jo syksyllä.
Kyllä.

Quote from: Anonymousviikonloppuna vedin Lummenteesta kilosen hauen.
Kun sitten pääsin perkuuvaiheeseen, yllätyin kovasti kun huomasin kalan olevan täynnä mätiä. Haen sisuksissa oli kaksi 20 cm pitkää mätipussia täynnä mätiä. Haen kutuhan on keväällä! Osaako kukaan sanoa mistä on kyse?
-tmm-
Tosiaan, niin kuin Bister sanoi, alkaa mädin muodostuminen hauella jo syksyllä. Itsekin sain uroskalan tässä hiljattain, jolla oli kovaa maitia vatsassa.

Bommari

Itse sain viikko sitten puolenkilon ahvenen, ja kahden kilon hauen. Kummallakin oli jo mätiä vatsassa. Mistä on kyse?

marabou

Eli ei voi muuta sanoa kuin mäti kehittyy hitaasti mutta toisaalta onhan se vaiva/sikiö yhdeksän kuukautta mahassa.

galileogalilei

Kun tuossa .. kuukausi(?) takaperin oli poikkeuksellisen lämpimät säät niin luin jostakin lehdestä, että nuo luonnon systeemit ovat menneet vähän sekaisin. Mainittiin mm. keväisin kukkivien kukkien kukkiminen ja haukien kuteminen.. olisiko sitten paikkaansa pitävä tieto.

Salmo

Niin, siis ei tuo ole poikkeuksellista, että hauella on mätiä jo nyt vatsassa. Sehän on ihan luonnollista. Mätiä ei tietääkseni tule talven aikana juurikaan lisää, joten loppusyksystä voi jo saada isoja "mätimammoja", joiden vatsat pullottavat.

Itsekin sain viime viikonloppuna 9,5 kg körilään, jonka vatsa oli selvästi pulollaan. Hauen tosin päästin takaisin kasvamaan. Kaveri halusi kuitenkin perata 7,5 kiloisensa, jonka vatsassa oli jo varsin isot mätipussit.

kaivo

On tosiaan ihan järkeenkäypää, että mätiä tai maitia kehittyy kevätkutuisen kalan sisälle jo syksyllä. Käsittääkseni sukutuotteiden tuottaminen vaatii kalalta melkoisesti energiaa. Talvella kalan aineenvaihdunta hidastuu ja ravinnonottokin on vähäisempää kuin muulloin vuodesta, joten järkevintä on aloittaa sukutuotteiden tuottaminen jo syksyllä, ja talvella lähinnä kypsytellä ne valmiiksi.

perza

eiköhän se niino le että kun vesi oli vähän lämpimämpää kuin tavallisesti ni hauen/ahvenen mäti kehittyi vähän nopeammin mutta ei mitään vakavampaa ole kyseessä...itsekkin sain eilen kirjolohen jolla oli jo todella isot mäti pussit mahassa(oisko ollu syys kutuinen) ja veljeni sai myös kirjon jonka mahassa oli sitten sellaset 5 cm mittaiset ohuet luirut.¨
8)
Perza vaaput ja tasurit kalastukseen kätevästi netistä!  www.perza-vaaput.com

Eci

No tuossa mädin kehittymisessä ei ole mitään ihmeellistä. Eihän se voi sinne mahaan ilmestyä viikkoa ennen kutua. Jo kesäkuussa kudun jälkeen voi joillakin aikaisemmin kuteneilla hauilla huomata mätipussien alkaneen kehittymään. Tosin kyllä epätavallisen lämmin syksy varmasti osaltaan asiaan vaikuttaa..
Ehkä otin, ehkä en!

HalDi

Tällaista threadia juuri ettinkin. Kuulin puhuttavan jossain, että hauet olisivat aloittaneet kudun jo toista kertaa tänä vuonna johtuen tuosta lokakuun lopun pakkasjaksosta ja sen jälkeisestä lämpenemisestä. Voiko sää huijata haukea näin reippaasti? Äkkiähän tuo kuulostaa aivan mahdolliselta, ei kalat kalenterista kato, milloonka on kevät!
Teinismi alas! Irti kapinallisten ikeestä!

Mikko_-Procyon-

Quote from: HalDiTällaista threadia juuri ettinkin. Kuulin puhuttavan jossain, että hauet olisivat aloittaneet kudun jo toista kertaa tänä vuonna johtuen tuosta lokakuun lopun pakkasjaksosta ja sen jälkeisestä lämpenemisestä. Voiko sää huijata haukea näin reippaasti? Äkkiähän tuo kuulostaa aivan mahdolliselta, ei kalat kalenterista kato, milloonka on kevät!

Jos näin todella olisi, niin aika epätodennäköistä olisi, että uusi kutulasti kehittyisi ensi kevääksi. Taitaa olla heikko vuosiluokka sitten tulossa. Pitäisi käydä kalassa, niin voisi sanoa jotain arviota, että onko mäti "normaalia" vai jo pehmenemään päin.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

HalDi

Aivan, nyt mennytkin vuosi oli kyllä ihan tarpeeksi saaliiton! Tapahtuuko ahvenilla samaa ilmiötä? Nehän toki kutevat normaalisti pitkin kesää mutta aloittavat jo keväällä.
Teinismi alas! Irti kapinallisten ikeestä!