Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

meriräkää?

Started by jaska74, August 16, 2006, 20:10:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

jaska74

mitä ihmeen sammakonkutua meikäläisen siimaan tarttuu kun uistelen merellä? näyttää ihan räältä tai vastaavalta limalta
ja tuntuu tulevan melkein joka kohdasta rannikkoseutua

Lohenuistelija

Petovesikirppua, Googlesta löytyy lisää samalla nimellä.
Tuolla vetocomin puolellakin ollut Merilohen uistelu-otsikon alla juttua samasta aiheesta.
Itselläni myös uisteluinto lopahti toistaiseksi tästä syystä.

Nyt kun siimoihin ei tarttunut juurikaan sinilevää, petovesikirppu alkoi kiusaamaan ihan tosissaan.

jaska74

no sitähän se sitten vissiin on, todella inhottavaa ja sitkeää limaa joka tukkii kelankin jos sinneasti pääsee..

google: Kalastajille kirppu on melkoinen riesa. Se muodostaa suuria, limaisia planktonlauttoja, jotka tukkivat verkot ja nuotat. Löllyvien kirppuarmeijoiden pelätään tunkeutuvan pian myös Suomen sisävesille.

ara_1

mullakin on joskus heitellessä sellasta kutumaista löllöö tarttunu siimaan :x
Hauestaja ;)

Lohenuistelija

Joo, tukkii todella tehokkaasti vapojen kärkirenkaat, sisäänkelamisesta ei tahdo tulla mitään.
Tuota petovesikirppua kun kuukkelista itsekkin aikoinaan tarkastelin löytyi siitä sentään edes yksi positiivinen juttu, kelpaa silakalle appeeksi.
Ainakin Suomenlahdella oli muutama vuosi sitten silakka aivan onnettoman näköistä, lähes läpinäkyvää silppua, RKTL epäili syyksi silakan heikkoa ruokavaliota, suurille silakkaparville ei tahtonut löytyä einestä.
Nyt jos tuo kelpaa silakalle, tällä hetkellä siitä ei todellakaan ole pulaa, ainakaan Suomenlahdella.
Tosin jo tuolloin tuota oli vesissämme, mutta parikymmentä vuotta Suomenlahdella uistelleena muistan, että tuolloin tätä ei ollut LÄHESKÄÄN näin rankasti kuin nyt.

Se on toisaalta ikävää että tuo tulokaslaji lienee tullut Itämereen jäädäkseen, tuskin tuon esiintyminen ainakaan vähenee vesistöissämme, vaan rantojen limaantuminen ja muut haitat tulevat kertaantumaan tulevina vuosina.