Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Haapolahti

Started by mutavyöry, April 29, 2008, 14:49:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mutavyöry

Tänne asiaa Haapolahdesta!

Tomba#13

No sen verran osaan sanoa että sieltä oikean alareunan puron suulta tulee sorvia ja lahnoja.  En oo kerenny kun kerran kokeilemaan, mutta hienolta vesistöltä vaikuttaa.   :-)
Hauki on kala..... vai onko?

.Ville

Quote from: Tomba#13 on April 29, 2008, 15:05:32
No sen verran osaan sanoa että sieltä oikean alareunan puron suulta tulee sorvia ja lahnoja.  En oo kerenny kun kerran kokeilemaan, mutta hienolta vesistöltä vaikuttaa.   :-)

joo nii näyttää vaikka sieltä ei niitä tuu vaan pikku ahvenia, särkiä ja pasureita.  :roll:
<><

Raidari

Tuoltahan tulee kaikkea pientä...Siinä on hauska yrittää saada isoja, ja eikös pelissä olekin ideanan että olisi haastetta.  :-)

perza

Täältähän löytyy isoa ahventa suht paljon ja lahnjoa...
Ihan mukava paikka.
Perza vaaput ja tasurit kalastukseen kätevästi netistä!  www.perza-vaaput.com

ALEE

Isoja lahnoja ja ahvenia löytyy syvänteistä

Murmeli

Siitä aloistukohdasta lähimmän venemerkin kohdalta 100-200 grammaista aventa tuli 10 minuutin pelissä kokoajan. 

pilkkiäijä

Isoin ahven on ensimmäisen yrityksen jälkeen 366g.
Olen kalastelijapoika!

Raidari

Pelattiin Minä, thuomas ja shark 30min peliä tuolla haapolahdella. Sharkilta meni 2 kertaa pilkki, mutta syvänteestä nappasin muutamia yli 200g ahvenia sekä alamittaisen kuhan.  :lol:

Shark

Quote from: P1lkk1master on May 04, 2008, 11:07:14
Pelattiin Minä, thuomas ja shark 30min peliä tuolla haapolahdella. Sharkilta meni 2 kertaa pilkki, mutta syvänteestä nappasin muutamia yli 200g ahvenia sekä alamittaisen kuhan.  :lol:

Kaksi pilkkiä meni, ja pari kertaa vielä irtosi iso. Sitten vielä alamittakuha minullekin...
Jovain.

[KuKa] Timo

Isoin ahven mikä on napannut on 452g. Tosin varmaan isompiakin vielä löytyy.

esme

ison lahna mitä oon tuolta sannu paino 923g  :-D

Jjj

kertokaapa mistä saa isoja kaloja ite en oo saanu ku vaan yhen kiisken...

Aappametsuri

Quote from: terminator on May 07, 2008, 21:29:12
kertokaapa mistä saa isoja kaloja ite en oo saanu ku vaan yhen kiisken...
Itekki haluaisin tietää mistä löytyis niitä isompia kaloja, kun vain niitä alle 100 g roskakaloja? Kovin on yksittäisiksi jääny mulla nuo 100 g ylitykset. Niitä on vain kolme. Suurin ahven paino vähän reilu 300 g ja toinen vähän vajaa 200g. Sitten tuli yks lahna, joka paino muistaakseni hieman yli 700 g, joka tais samalla olla oma ennätys. Sen huomasin, että kisa voitetaan isommilla ahvenilla. Niitä en ole löytäny. Syvänteistäki tulee vain kiiskiä. Ala oikean joen suusta vähän syvemmälle tulee sitä pientä kalaa ihan hyvin kultasiipi/ vihreä toukka yhdistelmällä, mutta sitä kalaa pitää tulla, jos meinaa voittaa. Yhdessä 30 min kisassa syönti loppu mulla 20 min kohalla. Tuli vain pelkkiä kiiskiä. Olin kolmas 3 kilon saaliilla. Olkkonen voitti kisan lähes 7 kg saaliilla, joka koostu niistä isoista ahvenista.

Piksu

#14
Ei kyllä yhtään isoo oo sattunut kohalle. Haukia ei oo tuullu harmivaan. Tossa olis kalat mitä on tullu pieniähän ne ovat:



aika surkeet noi 15 ja 30 pelit mutta kyllä ne ajan myötä paranee ainakin toivottavasti
Ahven enkka on parantunut nykyinen 465g tossa tulee kuva:
[URL=http://imageshack.us]


lisäys yks säyne 717 g ja yks kuha 339 g joka oli alamittainen.
ja 15 min peli parantunut nykyinen saalis  1869g

-Teukka-

Siitä isomman saaren alapuoleisesta isosta syvänteestä löytyy kyllä aika paljon ~200g ahventa kuparipystyllä. Tosin ne ahvenet pitää aina etsiä siitä syvänteestä, koska ne tuntuvat aina löytyvän eri puolilta sitä syvännettä. Muutenkin parvet tuntuvat liikkuvan siellä aika paljon. Lahnaa tulee silloin tällöin syvänteen reunoilta. Lahnaa kannattaa kokeilla myös morrilla. Ja kuten todettu sitä pientä kalaa tulee paljon sen ylemmän ojan suulta.

Jjj

Tulihan sieltäkin jotain...yks ahven ja lahna kumpikin alle 300g. :oops:

Kainu


Jjj

Teukka neuvoi ihan oikein ku sieltäpäin alko tulla niitä ahvenia jtn. 200g. :-P

jawa75

#19
Hyvä 15 minuuttinen tuli vietettyä heti lähdön vieressä olevien väylämerkkien ympärillä ja väleissä. 1527g oli virallinen tulos, yhden 386g:n kuhan jouduin päästään takaisin :(
tulos sisältää 9kpl ahvenia (1234g, isoin 341g) ja yhden säyneen (293g) myös yksi pieni kiiski nousi mutta ei ole painossa mukana. Ja eikun takaisin kahta kiloa rikkomaan :)
Pitäis kyllä saada kunnon ennätyslistat/sivustot tälle pelille, olis kiva katsella eri vesistöjen ja eri kalastusaikojen tuloksia, pelkkien isoimpien kalojen vertailun lisäksi.

No nyt tuli kunnon parannus entiseen pohjaani, 1907g 15min oli paras ennen tän päivästä. Nyt pohjat kirjoitetaan 2963g 15min, ja mikä parasta kaikki ahvenia (23kpl), isoin kala 348g, eli nyt alkaa isojen ahventen apajat olemaan selvillä.

karib

#20
Kerrankin hieman onnea Haapolahdella. Muutamia mukavan kokoisia seassa. 15min. pelin tulos 4593g.


Piksu

Eilen napsahti uus enkka haapon 15 minsassa :-P






Lönni

Juu isoo ahventa tulee :mrgreen: Kupari pystyllä vaan johki syventääseen ni pitäis alkaa tulee

kala antti

missä ois hyviä paikkoja kun en ite tiedä
kalpa pronssille 2008-2009

.Ville

Quote from: kala antti on August 23, 2008, 19:10:00
missä ois hyviä paikkoja kun en ite tiedä

tuossahan juuri sanottiin että syvänteestä tulee.  :-P
<><

kala antti

sorry unohtu lukee teksit
kalpa pronssille 2008-2009

Mikko_-Procyon-

"Istutin" just lisää kalaa Haapolahteen. Sulkavia pääasiassa, mutta vähän lisää pasureita ja kaikkien suosikkikalaa; kiiskeä. :)

Salakkaa olisi myös sujahtanut, mutta editori bugitti sen kohdalla. Jäi siis laittamatta.
Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

[KuKa] Timo

Justiin tuli pilkittyä ylös tunnissa 12 kiloa kalaa  8-)

Migelis

Eilen tuli nostettua 862g Lahna..  :wink:

mutavyöry

Vetäisin Haapolahdesta hauen: