Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Vantaankoski

Started by Raid3r, March 26, 2003, 19:37:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

KÖSTER

Quote from: otto on April 14, 2003, 16:45:16
Quote
noi kirjot on jotain 1-2kg mut mites noi taimenet?
ne taitaa tulla pikkusina, vai onko ihan pyynti kokoisia?

no siinä sanottiin et 9000 meritaimenen poikasta. ei oo viel varmaan pyynti kelpoisia.

Taitaa olla sitä 25-30cm poikasta joita hauet ja mato onkijat voimakkaasti aluksi harventaa ,kuten monet muutkin ymmärtämättömät saaliskeskeiset moukat.
Muistelen 2% luokkaa olleen noiden jokeenpaluu merivaellukselta ,joten melkeinpä nekin rahat luontaisen kannan kutualueisiin jos taimen oikeasti halutaan nousemaan runsain joukoin?

Näemmä määrät vähentyneet ,joskus tuli peräti 30 000kpl kuulopuheiden perusteella ja riesana muutaman viikon nuo jatkuvat alamittatärpit sitten olikin ,menipä mistä vaan koittamaan 8-)!

Perhokalastuksen Sm-kisa laittanee paikan kiinni 7.6 jos oikein muistan.

KultainenKela

Ketään vielä saanut saalista vanttikselta, onko jo kirbeliä vai löytyykö taimenta? kaloja odotellessa...

KÖSTER

Taimentakin löytynee ja kirbelikin alkanee kuun puolivälissä kutemaan olin jo jostain saitilta lukevinani.
Heittoharjoitteluun oivat mahdollisuudet edelleen,mitä noilla kaloilla itseään kiusaamaan :wink:?
Kilohinta marketissa murto osa jos ruokaa tarttee.
Kalastuselämys jonkin näköisen elävänkin kalan muodossa mahdollista ei varmaa kuitenkaan vielä :-P

KultainenKela

keskiviikkona kävin kauden avaa vanttiksella, muuten aika hiljaista. Pari jätkää veti kirret ylös lopussa ittellä kiinni hyvänkokoinen taimen mustakoskessa mut harmikseen pääs irti, huomenna uusiksi. Kellään muulla ollu tapahtumia? vissii istuttelee kirrejä sinne joka viikko.

KÖSTER

Siis viidestoista istutettiin kuitenkin, vaikka jotkut epäili kaloja säästettävän tulevia perhoskaboja varten kisaviikolle. No hyvä näin ,johan tuo pikkuhiljaa kalakelejä piteleekin. Siellähän niitä tammukoita näyttäsi oleskelevan vielä hetken verran.

KultainenKela

Juuri lopetin kalastuksen koskella, ei muita tapahtumia erikoisesti paitsi yksi tärppi, muut veti kirbeliä, taitaa olla taimenen aika vähän myöhemmin!

KÖSTER

Jep,otappa noista selvää, koska haluavat ja mitä tehdä :-). Täytyypi katsastella budjettia pikkuhiljaa liikeneekö kymppi Vantaan "ryöstökalastajillekkin" vai sijoitanko edelleen rauhallisempiin kalastajakiintiöillä oleviin kohteisiin nautinnon maksimoimiseksi  Hmm... Mitäköhän maksaa äyskoskelle vai pääseekö enää rahallakaan :-P....lienee senverta tyyris paikka ,jotta säästökympitkin on tarpeen :-D!

KultainenKela

Kertokaa joku missä kohtaa sitä kehä kolmosen monttua on hyvä ottipaikka, ku eihä siinä oikee pysty kalastaa ku on niin kova virta. Tai entäs sitte se kuninkaanlohen sillan alus, missä siinä iskee?

KÖSTER

#158
Jaahas, eipä ole siltarempan jälkeen tullut vierailtua :-P, mutta silloin ku viimeksi kävin niin siinä kallion puolella hiukan sillan alapuolella olevan kavennuksen alla oli akanvirta  ja pyörre montun merkkinä jolloin päävirran reunoissa olevat kivet ym. Pohjan "padot" oli kirrelle mieluisia ravinnonhakupaikkoja. Kuten myös akanvirran/pyörteen rannalla muutama kohta jossa vavanmitan päässä rannalta liitsi tai mepsin 2 kuparilehtinen punapilkkuinen lippa upposi yllättävän hyvin rantapenkassa saalistavien petokalojen näköpiiriin tai ainakin sai  mokomat iskemään vieheeseen silloin ,kun paikalla olivat.

Kuninkaanlohen sillan alla keskivirran ravintolan puoleinen reuna ja suvantoon laskevan virran reunoilla sijaitsevat isommat kivet ja niiden välit etu ja takapuolet kiven huopeissa olevaan monttuun uppoavaan vieheeseen joskus tärähti.
En valitettavasti muista enää kivi kiveltä useiden vuosien tauon jälkeen... Tai no se suvannon jälkeinen kosken niska ja kuninkaanlohen rannan puoleinen kivi niskalla lienee edelleen paikoillaan ja ottipaikka jos vieheen saa sopivasti uitettua huopeeseen ja kivien välistä pujotellen kalan silmille yllättäen fisun refleksit iskuun.
Toisaalta niskan jälkeen tovi alaspäin niin vastarannanpuolella monttu ennen seuraavaa niskaa ja kiviä toiminee myös jos vaan upottaa riittävän tehokkaasti sinne pintavirran läpi lievempään puhjavirtaukseen ,niin saattaa napata....



KultainenKela

Jees, kiitokset kösterille tarkoista vastauksista!

KÖSTER

No onkos tullut mitään fisua lähiaikoina?
Kylmä ei ainakaan ole vaivannut, mutta kuinkas ne ruhtinaalliset kirbelitankkaukset on saanu ihmiset rannalle onkimaan helppoa evämakkaraa?

Olihan tuolla vissiin vesi vähän laskenut, kun torstaina Lahteen mennessä vilkuilin.
En sortunu koittamaan ainakaan vielä, olisikohan mepsillä kirbeleitä löytäny, aprikoin ajellessa takas kotiin päin uudemman kerran. No ehkäpä perhokalastuksen kisakarkeloita vois piipahtaa tiirailemassa jos eivät vallan lenkkeilijöitäkin häädä näkömatkan ulkopuolelle  :-P?

Tsemppistä vaan Vantaan vispaajille, toivottavasti suurpiirteisten ohjeitteni avulla joku löytää edes yhden kalakiven ja vaikkapa pari tärppiäkin 8-)!

KultainenKela

moro
Ketään käyny tällä viikolla? itte ehkä illalla menossa jos sade vähän hellitäis.  :-D

KultainenKela

Ei taaskaan mitään tullu :x jännä ku kymmeniä kertoja vantaanjoella käynyt eikä koskaan tullut mitään! Kerran oli kiinni mut siihen se sitte jäi. Onko kellään vinkkejä muille kalaisille paikoilla uudellamaalla vai kalastanko väärin/ vääristä paikoista?

KÖSTER

Eiköhän nuo puolessa välissä toukokuuta laitetut kirbelit liene nypitty pois tai oppineet viehevalikoiman jo aika hyvin, joten villi veikkaus kalojen suhteen vois olla ennen perhokalastuksen kisoja laitettava satsi johon ainakin kisarauhoituksen jälkeen saattas päästä osalliseksi :-P.

Mereltä varsinkin jos vene käytössä saa ainakin ahventa ja alamitta kuhaa kohtuu helposti uskoisin.
Vaikkapa jigikalastuksen opasvideoita you tubesta yms. Tietolähteistä niin saanee tapahtumia kummasti enemmän kuin vanttikselta paikan ollessa oikea.
Oletkos menny vantaanjoelle joskus vaikkapa klo 05.00?
8.00 on jo myöhäistä jos parasta ottoa hakee? Toki tuurilla tekijätyypit kiskoo kalaa pitkin vuorokautta ja muutama harva taidollakin (jota ei saa myöntää jos aito vilpittömästi kateellinen kalamies tai nainen :-D)

KultainenKela

Joo kiitokset vinkeistä, täytyy mennä joskus aamulla kokeilee...  :-D

Anr

Quote from: KultainenKela on June 04, 2014, 15:54:56
Joo kiitokset vinkeistä, täytyy mennä joskus aamulla kokeilee...  :-D

Haluaako kultainenkela lähteä joskus selvittelemään vantaankosken metkuja jonkun seuralaisen kanssa? Tässä Helsingissä asustelevana lomalaisena voisin lähteä kattemaan joskus sun kanssa? Parikymppinen kaveri olen ja multa autot sun muut härpäkkeet kyl löytyy. Kokemusta jalomman kalan virvelöinnistä löytyy n 17 vuoden ajalta. Viestihistoriasta löytyy lisää matskua niistä.  :evil:

Laita vaikka yv:tä. Vantaankoskella en oo kyllä koskaan käynyt.
Ei tää nyt niin vakavaa ole, mutta ******** silti.

KÖSTER

No eipä tuo vantaankoskikaan kovin paljon poikenne kalojen käyttäytymisen suhteen muista paikoista.
Toki oli eka kerralla itselleni melkoinen elämys tuo savisameus ja veden ominaishaju jotka ekaksi pisti silmään ja lähes lopetti uskon elävien olemassa olosta. Jos vettä sataa ,niin on oltava oranssin liitsin justiinsa kalan nenällä näkösyvyys laskee huimasti ja hellejaksolla hyvinkin kirkasta vettä joka alhaalla ja kalat arempia.
En ole tuolla koskaan huippusaalista onnistunut saamaan ja kalastuspaine on valtava verraten esim. Itäsuomalaiseen koskeen josta eilen 4 taimenta 42-50cm 11 kuhaa 40-65cm 2haukea ja made illan saldona klo 21.00-24.00 . Veljen vinkkinä viesti kännyyn...
Eli ahventa ainakin vantaaltakin yleensä tulee ja hyvänä päivänä taimen ja kirjolohimahdollisuus olemassa. Kalastuspaineen vuoksi haasteellinen paikka useimmille vähemmän perehtyneille uskoisin.
Tuo oppaan kanssa paikanpäälle harjoittelemaan meno kuulostaa loistavalta idealta ja toivon vilpittömästi opettavaisia reissuja molemmille osapuolille mikäli diili toteutuu :-)

KultainenKela

Joo kiitokset Anr, kyllä joskus olisi mukava mennä, laitan yv:tä kun aika on sopiva, itte oon 17 vuotias kundi. :-D

KÖSTER

Ne perhokisat olikin nukarinkoskella näköjään eli oikea joki vaan väärä paikka, minun tietolähteeni puhui vantaanjoesta ja otaksun vantaankoskeksi, ilmankos on hiljaista :-P?

Kuis on vettä ja intoa riittänyt Vantaankosken kävijöillä näin sadekauden aikaan?
Keskikymen erityiskalastus-alueellakin oli aika korkealla vesitilanne viikonloppuna, mutta kalat kuitenkin kävi vieheeseen, tosin kirjolohet ja taimenet hukassa, vaan villit ja vapaat toutaimet kuhat ja hauet taisipa säynettä ja turpaakin seassa olla antoi lohtua lohikalattomuuteen :-)!

KultainenKela

Onko taimen jo noussut vanttikselle?

KÖSTER

Ymmärtääkseni meritaimenta voi löytyä syksymmällä vanttikselta ja vanhakaupungin koskesta varsinkin, ellei tankkiautolla ole tuotu aiemmin. Vähän ennen syysrauhoitusta tulevat kutualueita katselemaan ja keväälläkin noita jotkut onnistuneet pyytämään.

Nyt lienevät pikemminkin ulkosaariston ruokailualueilla?

Näin heinäkuussa lienee vähemmän taimenta nousussa jos olen oikein ymmärtänyt.
Kirjolohta kai silloin tällöin kelien suosiessa pitkin kesää laitellaan vanttiksellekkin.

Jos vesi lämpenee yli 24 asteen lienee istutuksessa riski ,jotta kuolevat lämpöshokkiin ja on viisaampaa siirtää istutusajankohtaa vesien viilentymiseen saakka.
Tänäkesänä ei tuota ongelmaa ollut ainakaan vielä.
Tsemppiä vaan jos vanttiksella kalassa käyt, toden näköisesti kirjolohi voi vielä napata :-P!

KultainenKela

Kait nytten on jo taimenta koskessa?

KultainenKela

Siis kehä 3 pooli, ei ole sillan alla vaan siinä kovassa virrassa?

KÖSTER

Nythän vesi taas aika viileätä , joten kovimmin kuohuvat kosket ei liene ykkös ottialuetta kuten kesähelteillä hapenpuutteesta kärsivät taimenet taas kuohun happirikkaista montuista tykkäävät.

Montut ja suvantojen rauhallisimmat virrat voi olla parempi vaihtoehto.
Siellähän ne kuteneet yksilöt voi kutusoraikkojen tuntumassa käyskennellä, onko noita huonokuntoisia kudunrasittamia yksilöitä sitten järkevää kiusata voi jokainen miettiä omalta kohdaltaan.

Itse ratkaisin asian jättämällä kalastelun kevääksi ja kutualueille kahlailun kesäksi, jotta poikaset ehtii kuoriutua jne...
Muiden päätöksiin en kantaa ota ja kukin tekee kuten parhaaksi näkee halutessaan ja toivottavasti myös säädösten ja lakien mukaan toimien.

Kehä kolmosen virallista poolia en virallisesti tiedä, mutta sillan alla oleva koskenniska ja siitä ylävirtaan päin vois olla oma poolinsa ja sen koskenryöpsähdyksen jälkeinen monttu ja siitä viilatehtaan monttuun /pyörteeseen sitten jo seuraava pooli jne...
Kyllähän tuo jo kalaankin mieli tekis ,vuan oon aatellu antaa himon vielä yltyä :wink:!
Olishan tuo mukava kuulla taimenhavainnoista Vantaanjoellakin :-)!

Kari Stenholm


KultainenKela

Ois tarkotus avaa kausi viikonloppuna kun lämpöä piisaa. Eiköhän ne hankikorritkin jo kuoriudu joten vuoden paras aika alkaa olla käsillä? Vielä tarkennusta tohon kehä 3 monttuun: onko se kyseisen sillan täysin alla vai pienen vesiputouksen jälkeen kovassa virrassa/ lähellä?  :-D

KÖSTER

#176
Quote from: KultainenKela on March 10, 2015, 08:32:02
Ois tarkotus avaa kausi viikonloppuna kun lämpöä piisaa. Eiköhän ne hankikorritkin jo kuoriudu joten vuoden paras aika alkaa olla käsillä? Vielä tarkennusta tohon kehä 3 monttuun: onko se kyseisen sillan täysin alla vai pienen vesiputouksen jälkeen kovassa virrassa/ lähellä?  :-D

Siinä kosken virtaussuuntaan katsoen vasemmalla puolella kallion edessä on akanvirta, sillan alapuolella ei sillan alla konkreettisesti. Niitä akanvirran reunoja ja kallion edestä lähempää rantaa löysin joitakin kohtia. Yksi kohta vain metri rannasta jossa meps kuparilehti punpilkuilla huijjasi monta tankkiauton tuomaa kirbeliä aikoinaan. Vavan mitta siimaa ja vajottamalla pohjaan paukku joskus ylläreitä vaahtopatjan pyöriessä akanvirrassa jonka alta syöksyi kirbelit mepsin kimppuun.
Harmi kun kuvaa en jaksa taistella johon vois paikkoja merkkaills.

Oliskohan tuota siikaa merialueilla jo pikkuhijaa tarjolla?
Voi olla jokivesi aika vilpoista ja fisu tiukassa, mutta eipä tuota tiedä minkälaisia hirmuja tuonne nousee jahka innostuvat. Vkk keväisin ainakin haukee ja kuhaa hiukan suurempaakin voi antaa.
Ei aivan vielä kuitenkaan otaksun. Rauhallisemmilla virroilla lienee kalat vielä ja suvannoissa lepäilemässä ja lämpöä oottelemassa ..

KultainenKela

Kiitokset aina aktiiviselle Kösterille! Juu kyllä siinat pitää päästä oikomaan viikonloppuna, kun paineet niin kovat jo. Lämmintä ja aurinkoa on luvattu joten toivotaan että H-hetki alkaisi kohta jo olemaan, koska niin leuto talvi ollut. Eikö se niin mee että kevät on vuoden parasta aikaa saada kalaa, ja varsinkin kun on juuri jäät sulaneet ja vesi vielä kylmää? Silloin on saaliin saaminen todennäköisempää kuin kesähelteellä ehkäpä jopa todennäköisintä vuodessa.  8-)

KÖSTER

#178
Jep siitä kun veden lämpö pyörii 5-7 asteen tienoilla alkaa kuoretta nousemaan jokiin ja arvaten niiden perässä nuo hauet, kuhat, taimenet jne....ne suuretkin

KultainenKela

Pääsääntöisesti virvelillä, pitäs varmaa kokeilla noita spintuben liitsejä tai ainakin pohjalle pitää päästä. Mitään viehevinkkejä näin keväiseen kylmään veteen?
Kireitä!