Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

uljua + alakanava

Started by xtreme12, June 09, 2009, 13:03:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

xtreme12

huomasin jonkun jutun -07 vuodelta uljuasta mutta siinä tiedusteltiin vain vesi tilannetta joten otetaanpas tämäkin järvi puheeksi!

onko kukaan käynyt viime vuosina uljualla narraamassa haukea?
viime kesänä nostettiin vetouistelemalla uljuan altaasta useita 7-8kg haukia ja alakanavasta hieman pienempia varsinkin täkyttämällä rantoja!
verkoilla vetävät 10 kilon haukea todella usein

veneilijän kannattaa tutustua vesistöön todella hyvin koska siellä on yllättäviäkin kiviä paikoittain!
oli nimittäin muutama likeltä piti tilanne mutta onneks oli vaimo mukana lisä silmäparina  :-D

uljuan allas on oikea hauen urheilukalastajan paratiisi  :-)

pojat on poikia, lelut vaan kasvaa

erankavija

eikös ne ne muutama vuosi sitten käyttänyt vedet melko vähänä järvestä, tekikö ne jotain ruoppaus hommia siellä? ilmeisesti kalat säilyi järvessä
missäpäin siellä ois ramppia mistä saisi laskettua veneen vesille?

xtreme12

Quote from: erankavija on June 11, 2009, 19:39:46
eikös ne ne muutama vuosi sitten käyttänyt vedet melko vähänä järvestä, tekikö ne jotain ruoppaus hommia siellä? ilmeisesti kalat säilyi järvessä
missäpäin siellä ois ramppia mistä saisi laskettua veneen vesille?

käyttivät vettä noin 2 metriä matalalla mutta ei se kalakantaan vaikuttanut! kalasteltu siellä joka vuosi.

siinä nelostien varressa on yks veneenlaskupaikka kun ottaa voimalaitoksen levähdyspaikalle ja ajaa jyrkän mäen ylös niin löytyy isot laiturit ja veneen lasku ramppi
myös pulkkilan päässä on yksi mutta laitan kartta kuvan ja merkkaan siihen!

punaiset pallot : veneenlasku + laituripaikat

siniset pallot : pahat karikot

keskellä järveä on myös saari mistä löytyy laavu yms..

pojat on poikia, lelut vaan kasvaa

erankavija

muutama reissu käytynä ja reilu vitonen suurin mitä löytynyt, aika paljon tuntuu olevan järvessä vettä, yli 10:ntäkin  metriä. onkohan näin syksyllä mitään"salaisia" ottipaikkoja mistä hakea kalaa.  oli hyvän nököisiä rantoja jerkkien paiskomiseen tuolla, ei ole ainakaan kesän aikana näkynyt heittelijöita onkohan tällä saitilla?
onko tuo nelostietä lämimpänä oleva ramppi kuin jyrkkä? vornan ramppi ainakin turhan jyrkkää tekoa ilman maasturia..