Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Vavan valinta

Started by Maukka™, April 04, 2010, 19:47:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maukka™

Moi!
Olen katsellut tuossa haspelikelalle sopivaa vapaa...mitä tuo viehepainosuositus oikein meinaa, kun vavassa on esim.10-40gr viehesuositus? Eikö alle 10gr lennä mihinkään vai mikä on tuon minimipainon tarkoitus?

jarmoankka

Suositus= Juurikin se, minkä valmistaja on ajatellut vavan ihanneuistinpainoksi. Alle 10g toki lentää, mutta ei kovin hyvin. Samoin taas yli 40g rasittaa heitossa vapaa kohtuuttomasti.
pessimisti ei pety koskaan. Aina sattuu kun tapahtuu ja jos usein sattuu, siihen tottuu.

pjk

#2
Vapojen viehesuositus on todellakin vain suositus, jolla ei ole välttämättä paljoakaan tekemistä todellisuuden kanssa. Oman vavan ala- ja ylärajat kannattaa testata itse, jotta selviää millä viehepainoilla vapa tuntuu vielä miellyttävältä heittää. Useimmilla vavoilla heittää jonkin verran suositusta raskaampaa uistinta ongelmitta.

Jos heittovapa katkeaa uistinta heitettäessä, kyseessä on valmistusvika tai muu vaurio. Veikkaanpa, että moni meistä ei uskaltaisi nostaa pelkän vavan ja siiman varassa edes 1 kg punnusta lattialta, mikä sekin on todellisuudessa vielä kaukana vavan katkeamispisteestä (jos nyt ei aivan UL-vapoja lasketa).

--pikeye