Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Rubikin kuutio

Started by turisti, February 09, 2012, 10:56:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

turisti

Onko kukaan täällä onnistunut ratkaisemaan rubiikin kuution? Itse olen saanut parhaimmillaan 2 sivun palikat oikeeseen järjestykseen.

Kipster

Itse en ole saanut mutta emännän veli pyörittelee sellaisen alta viiden minuutin. Sillä on myös 4x4 kuutio, eikä sekään tuota sille ongelmia. EN ole jaksanut perehtyä tuollaiseen. Sekottaa sen osaan hyvinkin nopeasti  8-)

Zintti

Ohjeilla saan kyllä ratkastua helposti 8-) Ilman ohjeita pääsen noin puoleenväliin ja jos jaksas vaan kaavat opetella ulkoo ni kyllähän tuo menis kylmiltäänkin.

Nisu

Parisen vuotta sitten tuli kasailtua sitä normaalia 3x3x3 kuutiota joka päivä töissä/koulussa tauoilla. Tuntui jo, että siihen tuli jonkinlainen riippuvuus  :-P. Noin kolmeen minuuttiin taisi parhaimmillaan mennä. Oli tarkoituksena hankkia se pykälää isompi kuutio, mutta jotenkin koko homma pääsi unohtumaan.

Mr Ponu

  Kyllähän tuo kokoaminen onnistuu edelleen. Olin pikkupoika, kun oli se ensimmäinen kuution suosiojakso (vuosi 1980 tai -81) ,ja silloin tuli opeteltua kokoaminen Seura tai Apu-lehden mukana tulleilla ohjeilla. Ohjeilla sai kyllä kuution valmiiksi, mutta nopeusennätyksiä ei niillä ohjeilla rikottu. Silloin tuli kasattua peruskuutiota kymmeniätuhansia kertoja, parhaat ajat taisi jäädä jonnekin 40-50 sekunnin välille. Jossakin välissä oli n. 15 vuoden tauko , että kuutiota ei tullut pyöritettyä ollenkaan. Tauon jälkeen ensimmäisellä kerralla meinasi käydä, että ei saa kuutiota kasattua. Yli puolen tunnin yrityksen jälkeen kuitenkin lopulta onnistuin. Silloin -80 luvun alussa oli ainakin erittäin suosittua notkistaa kuution toimintaa ruokaöljyllä tai vastaavalla. Rasvattu kuutio pyörähtää kyllä mallikkaasti, liikaa rasvattu kirpoaa näpeistä irti.

turisti

olisko kellaan tallessa jotain helppoja ja selkeitä ohjeita jotka olisi mahis TULOSTAA?

Mr Ponu

Netti on täynnä ratkaisuohjeita. Nämä on aika selkeät:

http://www.kolumbus.fi/mikko_peura/Rubikin%20kuution%20ratkaisu.htm

Vaikka sinulla on ohjeet, joudut ensimmäisillä kerroilla mahdollisesti  pähkäilemään pitkäänkin, ennen kuin onnistut.

turisti

#7
kiitos, pitää ruveta joku päivä harjoittelemaan

E. Jeessss! pääsin rubikin kuution läpi! Löysin hyvät ohjeet, samat taitaa olla kuin nuo Ponun näyttämät mutta nämä ovat minusta selkeämmät. http://speedcubing.dy.fi/aloittelijan-metodi/