Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Karttaselain

Started by pasolini, August 03, 2011, 12:03:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasolini

Pakko mainostaa täällä softaa, jonka hankin puhelimeeni tuossa about viikko sitten, eli Karttaselainta.
Idea on yksinkertainen, puhelimen näytöllä näet todella tarkasti oman sijaintisi karttapohjan päällä.
Se, mikä tämän erottaa muista vastaavista on kuitenkin karttojen tarkkuus niin maalla kuin vesillä.
Ohjelma käyttää tarkimmillaan 1:5000 maanmittauslaitoksen maastokarttoja.
Lisäksi ohjelma näyttää kiinteistörajat yms.

Kalastuksessa olen kokenut tämän todella oivaksi apuvälineeksi veneessä, koska puhelinta on huomattavasti helpompi selata kuin paperikarttaa ja kalastuspaikkojen suunnittelu on helppoa, sillä tässä näkyy vesistöjen syvyyskäyrätkin. Lisäksi kun tähän lisätään tosiaan oman sijainnin näyttäminen karttapohjan päällä, ei sitä pääse eksymään isommillakaan vesillä ja vaikkapa uistelureittien suunnittelu ja toteutumisen seuranta on helppoa.

Lisäksi ohjelmassa voi mm. nauhoittaa oman reitin, jolloin karttapohjan päällä näkyy viivalla piirrettynä kuljettu reitti ja sen tiedot.

Suosittelen tutustumaan ohjelmaan, mikäli omaat gps:llä varustetun älypuhelimen.
Saatavilla iPhonelle, Androidille ja Symbianille!

Lisätietoa löytyy täältä: http://www.karttaselain.fi/

P.S. Minulla ei ole mitään kytköksiä kyseiseen ohjelmaan, kunhan tykästyin siihen!


Kipster

Tuttu softa täälläkin jo parin vuoden ajalta. Siihen julkaistiin juuri sopivasti Android-versio, kun sain samsungini. Hieman lapsenkengissä se vielä on androidille, mutta kartat ovat edelleen yhtä hyvät. Kaikkia ominaisuuksia ei androidille vielä ole (esim nopeudenmittaus) mutta esimerkiksi reitin nauhoitus onnistuu jo.

Itselle tämä softa on ollut pelastaja jo pitkän aikaan, jos metsässä tai järvellä liikun. Löytää syvänteet ja näkee kivet.

Hintakaan ei ole paha, kun miettii mitä sillä saa.

Lape_

Voisikos joku valaista minulle tätä: Google Play:ssa lukee että tämä on ilmainen mutta silti siellä kommenteissa ja muualla netissä lukee että se maksaa...Eli saako tästä jonkun ilmaisversionkin vai ovatko kaikki maksullisia?
"Sormet jäässä, pakkassäässä..."