Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Paras elokuva?

Started by otto, May 06, 2003, 20:57:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

I3tu

Jos hauskaa leffaa haetaan niin BASEketball vie mielestäni voointon kaikista.
Täällä mitään v*tun jäävuoria ole! -Titanicin kapteeni 1912

kaivo

#61
Pannaas uusi viesti.. Selasin tätä viestiketjua ja huomasin vastanneeni toukokuussa 2003. Sen jälkeen on tullut katsottua paljon elokuvia, joten ajattelin laitella tähän listaan sekä uusia että vanhempia suosikkejani. Osa näistä elokuvista on sellaisia, joita tulee säilytettyä esim. kotikoneella ja joita jaksaa katsoa useamminkin kuin kertaalleen.

Kotimaiset:

-Rentun ruusu
-kaikki Uuno Turhapurot ja Spedet yleensäkin
-Kukkia ja sidontaa
-Häjyt
-8 surmanluotia
-Kummeli: Kultakuume & Jackpot
-Nuoruuteni savotat
-Elämän vonkamies
-Katsastus
-Siivoton juttu
-Kulkuri ja joutsen
-Kivenpyörittäjän kylä
-Talvisota
-Pohjanmaa
-Poliisin poika

Ulkomaiset:

-Eyes Wide Shut
-The Clockwork Orange
-Audition
-Monty Python And The Holy Grail
-Life Of Brian
-Carrie
-Q. Tarantino: kaikki elokuvat
-Requiem For A Dream
-Das Boot
-One Hour Photo
-The Machinist
-Rocky I & II
-Hard Candy

Jatkan listaa, kunhan tulee uusia suosikkeja :)

Lohenuistelija

Huomenna tulee TV:stä kohtuullisen hyvä kotimainen, näin vanhemman äijänkin makuun: Helmiä ja Sikoja.

marabou

Quote from: LohenuistelijaHuomenna tulee TV:stä kohtuullisen hyvä kotimainen, näin vanhemman äijänkin makuun: Helmiä ja Sikoja.

Joo ihan hyvä paitsi että puhki katottu :cry:

samwagen

Kaikki Clint Eastwoodin elokuvat, Conair ja One kiss good night

Zer0

Anime-leffat on aina hyviä, mut paras on kyllä edelleen Pirates of the Caribbean: Curse of the Black Pearl :-)

jalmardo

Shawshank Redemption
Donnie Brasco
Vihreä maili
Kummisedät
Naisen tuoksu

Onhan noita vaikka kuinka! Ei parasta olekaan, mutta hyviä on monta!
Born to fish - Forced to work.

viell

Pulp Fiction, Braveheart, vanhat tähtien sodat, sormusten herra -trilogia.. siinä nyt muutama sieltä parhaasta päästä.
Suomalaisista Kummelit on kanssa hyviä, tosin uutta en ole vielä nähnyt.

kullervo kankinen

voi tsiisus..matrixia ja jotaki muuta skifiä...ei jesus. vanha kunnon talvisota väinö linnan versiona.rukjärven tie.rentun ruusu.yms..jotkut jenkki filmitkin ovat toki hyviä mutta niis tuppaa olla jotta kun yhden katsoo niin on nähnyt kaikki..suomifilmit kunninaan.
Shimano sen olla pitää!!

Siikapossu


  Vesuri productionsin Kuolleiden talvi on ihan ehoton!

Zer0

Tämä on nyt vähän offia, mutta onko kukaan kuullut Jadesoturista? Suomalainen kung-fu-tyylinen näkökohta kalevalaa olis homman nimi. Traileri ainakin lupaili komeaa jälkeä, mutta tuleekohan tästä nyt viimeinkin kotimainen HYVÄ elokuva?
Täällä olis linkkiä kotisivuille:
http://www.jadesoturi.net/

_ussi

Raid , Katsastus , Poliisin poika, hauskaa Suomikamaa, jos pitää yhdestä, pitää kaikista.

Pölösen leffat ovat vakuuttavaa jälkeä.

The Great Raid, katsottava sotakuva

Mahdoton parasta sanoa, tässä mitä ensimmäisenä tuli mieleen.

[Vision]

#72
kung-fu hustle. Siinä on hyvä leffa :-D

ai niin ja rambo leffat on hyviä ja hot shot
"Onp` on tuo kala kalanen, kun en tuota tunnekkana! Sileähk on siikaseksi, kuleahko kuujaseksi, haleahko haukiseksi, evätöin emäkalaksi, ihala imehnoksiksi, päärivatoin neitoseksi, vyötöin veen on tyttöseksi, korvitoin kotikanaksi: luopuisin meriloheksi, syvän aallon ahveneksi".

(Kalevala)

appe

star wreck jotenki noi kirjotettuna sille jaksaa aina nauraa, ja sitten youtube.com missa on jotain uuno turhapuro kummeli duutsonit pulttiboys yms. joita aina välillä katotaan  :-D

suspi

Parhaita ehdottomasti:

The snatch - Hävyttömät
Loistavaa huumoria ja todella hauskoja hahmoja. Nopeasti menee tuo leffa, eikä tylsiä kohtia ole.

Pelastakaa sotamies ryan
Aivan huippu sotaleffa. Tullu katottua varmaan 10 kertaa, mut aina yhtä hyvä.

Ronin
Paljon toimintaa ja loistavia takaa-ajo kohtauksia. tullu katottua tuokin moneen kertaan

Hohto
Ei taida esittelyjä kaivata. Klassikko

Kaikki Tappavat aseet
Loistava elokuvasarja. Toimintaa ei puutu.

Siinä pari leffaa, mitä nyt mieleen tuli... tai no Sin city oli kans loistava.

SUURkalastaja jyväskyläst

Lämäri, Kummeli leffat, sormet pelissä ja american piet
Hauki on kalastajan ystävä...se ottaa aina silloinkin, kun muut kalat eivät

Molopääklaani

[Vision]

#76
 Nyt tuli uus lemppari filmi:kovaa peliä uimaharjussa  :-D
"Onp` on tuo kala kalanen, kun en tuota tunnekkana! Sileähk on siikaseksi, kuleahko kuujaseksi, haleahko haukiseksi, evätöin emäkalaksi, ihala imehnoksiksi, päärivatoin neitoseksi, vyötöin veen on tyttöseksi, korvitoin kotikanaksi: luopuisin meriloheksi, syvän aallon ahveneksi".

(Kalevala)

Jussi_

#77
Elokuvat

Pirates of caribbean

Kummelit (Kultakuume, Stories)

Spedet (Hirttämättömät)

Tom & Jerry

Mies ja alaston ase

2 fast 2 furious

Erä videot/leffat

Latvalintuiretkiä laavultani

Take´em videot

Tosi sorsastajat

Ja melkein kaikki kalastus videot

Siinä nyt jotain alkuun.

esal

Tuntematon Sotilas 4ever!

sakuu

Tietenki hurjapäät 3  8-) Tai sit joku american pie..

xyu

En tiedä enkö nähnyt, vai missä vika?

Paras elokuva, ikinä, on

-Ja keskellä virtaa joki.

Jokaisen kalamiehen, joka itseään edes haluaa tituleerattavan kalamieheksi, tulee katsoa ko. elokuva. Kirjakin on ok, mutta elokuvan kuvauksellisuus on omaa luokkaansa.

K.A.T.I.S.K.A

Tappajahai 2
Uuno Turhapuron kaikki elokuvat
Kummeli elokuvat
Tuntematon Sotilas

Siinä omat suosikit! :-)
Kalastusta vuodesta -98!

Tosimies

#82
Quote from: Kaivo on May 07, 2003, 17:55:48
Vaikea sanoa yhtä parasta; täysin erityyppisiä mutta hyviä elokuvia kun on niin paljon. Sanotaan muutamia erityisesti mieleen jääneitä rainoja:

Hitchcockin "Linnut", Eyes Wide Shut, Manaaja, 70-80 -lukujen Uuno Turhapurot, Rentun Ruusu. Uusin säväyttävä filmi oli tuossa alkuvuonna teattereissa ollut Robin Williamsin tähdittämä One Hour Photo.

ku katoin ton linnut ni sitä ennen kaikki oli et ääk se o iha hirviä! mun mielestä se oli iha pelle ja loppu keske :-D .

no etän tarkotus ei ollu haukkua elokuvia vaan valita parhaita! eli ku noita länkkäreitä tykkään katella ni tämä Roy Bean "Piru mieheksi" oli iha hyvä ja Hyvät Pahat ja Rumat o hyvä ja kaikki eastwoodin clintin elokuvat. AINII! Tuntematon Sotilas mustavalkoversio!

Jerkki94

Pitkä viesti ei siis sivullisesti vaan vuosina 3 vuotta vanha no sanotaan nyt et jotku kotimaiset ja jotku action leffat ja kauhu sanotaan molempii 1 kotimainen PIKKUPOJAT action hmm. no ei tuu ny mieleen on niin paljo hyvii kauhu vaikka jeepers creepers 1 on hyvä 2 en o nähny mutt mitä trailereit oon nähy ni on seki ehkä hyvä mutta on sitt muitaki lempi leffoi tää on sellane aihe mihin ei voi vastata kattavasti! Iha hyvä aihe muute mutt olis laittanu vaikka paras action leffa tai joku muu mutta sitte tähä ei olis tullu näin paljoo viestei :-) En hauku aihetta mutta jotain muutoksii olis saanu olla ettei tarvi kirjottaa kauheeta listaa :roll: :roll:
kala onnee TARVITAAN!!!!!

Pete

Quote from: Jerkki94 on November 06, 2006, 20:53:47
Pitkä viesti ei siis sivullisesti vaan vuosina 3 vuotta vanha no sanotaan nyt et jotku kotimaiset ja jotku action leffat ja kauhu sanotaan molempii 1 kotimainen PIKKUPOJAT action hmm. no ei tuu ny mieleen on niin paljo hyvii kauhu vaikka jeepers creepers 1 on hyvä 2 en o nähny mutt mitä trailereit oon nähy ni on seki ehkä hyvä mutta on sitt muitaki lempi leffoi tää on sellane aihe mihin ei voi vastata kattavasti! Iha hyvä aihe muute mutt olis laittanu vaikka paras action leffa tai joku muu mutta sitte tähä ei olis tullu näin paljoo viestei :-) En hauku aihetta mutta jotain muutoksii olis saanu olla ettei tarvi kirjottaa kauheeta listaa :roll: :roll:

Joku pilkku ja pistekin kuuluu varmasti näin pitkään lauseeseen !

Shark

Vaikea sanoa parasta, mutta Kaivo mainitsi kyllä pari omalla listallanikin korkealle sijoittuvaa filmiä.

Ensinnäkin, One hour photo. Kertoo valokuvaliikkeen pitäjästä, joka keräilee asiakkaidensa valokuvia. 
Loistava suoritus (jälleen) Robin Williamsilta. Kaivon tavoin, säikähdin eräässä kohdassa aika pahasti. Suosittelen! ****1/2

Kaunis mieli. Russel Crowen tähdittämä Nobel-palkitusta miehestä, joka sairastaa skitsofreniaa. Perustuu (kai) tosi tapahtumiin, ja elokuvan tarina oli joissain kohdissa jopa surullinen. *****

Jumanji. Tässäkin pääosassa Robin Williams. Seikkailuelokuva, mutta ainakin minua nauratti välillä lautapelistä ilmestyvät oliot. ***1/2

Mrs. Doubtfire -Isä sisäkkönä. Edelleen Robinia. :-D Parasta hauskuutta! Elokuvassa saa todellakin nauraa, ja Williamsin rooli on kyllä todella mainio. ****

Bondit. Pakkohan näistä on pitää, varsinkin vanhemmista. Paras mielestäni Kultasormi.

Pekot. Loistavia, ei voi muuta sanoa.  :mrgreen:

Turhapurot. Paras omasta mielestäni Uuno armeijassa.

Olisi niitä vaikka miten paljon lisää, mutta tässä joitain.  :mrgreen:
Jovain.

kirrekalle

Quote from: Kaivo on May 07, 2003, 17:55:48
Vaikea sanoa yhtä parasta; täysin erityyppisiä mutta hyviä elokuvia kun on niin paljon. Sanotaan muutamia erityisesti mieleen jääneitä rainoja:

Hitchcockin "Linnut", Eyes Wide Shut, Manaaja, 70-80 -lukujen Uuno Turhapurot, Rentun Ruusu. Uusin säväyttävä filmi oli tuossa alkuvuonna teattereissa ollut Robin Williamsin tähdittämä One Hour Photo.
Joo Uunot ovat hyviä, mutta niiden jälkeen ehdottomasti FC Venus

Yuz

Hyviä elokuviahan riittää vaikka kuinka, mutta mainitten erikseen Fahrenheitin (Am. Indigo Prophecy).
I once dug a pit and filled it with clouds. Or was it clowns? Come to think of it, it began to smell. Must have been clowns.

Zer0

Joo päivitellääs omaa listaa vähän:

Dead mans chest oli ihan jees, mutta ykkönen oli parempi. Babylon 5: The legend of the rangers tuli katsottua, ja se paljastuikin ehdottomasti parhaaksi B5-leffaksi. Pari uutta loistavaa animeleffaa oon katsonut, Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa oli kohtuullisen hyvä ja Day of Sigma suorastaan loistava! Kun taas sitten Advent Children on aina vaan yhtä huono, ei Final Fantasy tule tuottamaan ikinä hyvää elokuvaa :-)
Sitten suomalaisista spedet on ainoita hyviä, kaikki muut tuntematonta sotilasta lukuunottamatta täyttä roskaa...
Hiukan menee offtopiciksi, mutta sanon vielä että Da Vinci code on uskomattoman surkea. Älkää katsoko, huonoin elokuva ikinä! :lol:

Hemulisoturi

Keskiviikkona sitten taas Tuntematon Sotilas jo varmaan ties kuinka monetta kertaa  :-D.