Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Oudoin kala virvelillä?

Started by Anonymous, December 19, 2003, 14:44:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

juise

lahnaa ja salakkaa selästä kiinni:D

Zona$

varmaanki rautapiikki professorilla selästä kii  :-)
▒▒▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒
▒▒▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▒▒▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒
▒▒▒▒▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒

Partis

No on se pakkoa sanoa, että jos saa 2 kg lahnan, suusta kiinni niin on se varmaan aika outoa. Isoon jigiin nappasi :mrgreen:
Mikään ei ole varmaa, paitsi epävarma.

Jjj

Quote from: Onni Rantanen on August 08, 2011, 18:35:58
No on se pakkoa sanoa, että jos saa 2 kg lahnan, suusta kiinni niin on se varmaan aika outoa. Isoon jigiin nappasi :mrgreen:
Taitaa olla todennäköisempää saada 2kg lahna suusta jigillä, kuin pienempi. Isompi lahnahan ainakin teoriassa käyttää enemmän isompaa ravintoa, kuin pienemmät yksilöt.

Hieno kala kuitenkin tuo 2kg lahna!

Hurttarautu

Quote from: Hurttarautu on October 18, 2010, 10:10:55
oudoin kalani virvelillä ei ole sen oudompi kuin salakka kyljestä kiinni.

Ja tänä vuonna samanlailla kolmipiikki.
Kalastus jäissä jäiden puutteen vuoksi.

tumppi245

Toinen lahna elämässäni.Painoa oli 1,28kg.Tuli virvelillä kun heittelin moottoriöljyn väristä jigiä kaislikon reunassa.


Luulin aluksi että on vähän isompi hauki, koska tuo lahna vetää mukavan pirtsakasti siellä siimanpäässä :-D
´´Ei oo kalaa suomuihin katsominen´´
Sanoi vanha isäntä joka ei ollut kalaa nähnytkään!

Peetu

Pistetääs oikeen kuva "vonkaleesta"

Hauki on kala, Hauki on kala! Mikä se hauki on?

kalassa

 :-D   eiku syömään

ja omani oudoin on(jos sitä nyt voi sanoa kalaksi) simpukka

Peetu

Joo voi olla että jäis vähä nälkä  :-)  Sintti jäi Atomin jyräämäksi!
Tosiaan onhan noita simpukoita tullu itelläki jokunen.
Hauki on kala, Hauki on kala! Mikä se hauki on?

kalastaja97

En tiiä onko kovin outo mutta kaveri nosti beten lotolla ainakin 30cm särjen  :-)

kutukala

Harmaalokki. Noita vahinkotarttuneita särkikaloja niin paljon tullut ettei niitä kovin outoina osaa enää pitää. Pyrstöstä tarttuneessa lahnassa ehkä sitä jotakin. Samoin piikkimonneissa, alkuun hyvinkin outoja kunnon taistelukaloja joista kuitenkin maku hyvinkin pian (jos joku tietää lammen nimen Porkkalan suunnalla, sopii vinkata, voisi noita pitkän tauon jälkeen leikkimielellä pannulle jahtaamassa). Lokki kuitennii se #1. Ei kala, mutta ehdottomasti oudoin ja isoin taistelu mitä siiman päässä käynyt; nappasi koukussa olleen ahvenen. Tasapeliin lopulta päätyi, ahvenesta tainnut mitään jäljelle jäädä.

hauki000

Tässä muutamia oudoimpia: simpukoita, lahnoja, särki, salakoita ja sudenkorento. Ei kyllä oo kaloja noi eka ja vika mut outoja saaliita silti.
Verkko on joukko reikiä jotka on sidottu narulla yhteen.

Kona19

Varmaan 42 cm siika ihan heittelemällä Lapin reissulta pari vuotta takaperin. Tuli Blue foxin 1 koon mustalla lipalla.

Kuva ollut palstalla joskus aikaa sitten, mutta tuossa se nyt vielä tähän threadiin.


Miten sen nyt ottaa...

Kalle 37

Lahna joku 1,5 kg
Storm Thunderblade oli ottivieheenä värissä pinkki keltainen samalta paikalta useampia tärppejä varmaan lahnoja
Erämaa-Kuusamon pilkkiviikot :)

Fisumiäs

Minulla oudoin kala on matikka. Ensimmäinen kala virvelillä. Tarttui semmoiseen mepsi lippaan kun se lippa jäi johonkin rantakivikkoon jumiin niin sitten kääntelin niitä kiviä ja otin siimasta kiinni niin kappas matikkahan se siellä :D
<><   <><   <><    <><
  <><   <><   <><

madtrue

Nils mastersin invicible punanen "hopeahileillä" ja yöaikaan saatu reilu 700g LAHNA. Täytyy sanoa että olin kuin pölkyllä päähän lyöty.
"rocky has left the building"

Ännä


kuollutsiika69

itellä simpukka ja rapu ja sit jotain lahnoja ja kiiski  :-)
metsästys ja kalastus ovat intohimoni:)

Anty

1kg Lahna omatekosella vaapulla  :-)
Niiin ja salakoitakin on tullu