Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Heittosiima

Started by _KO_, June 14, 2004, 18:25:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

_KO_

Mikä olisi hyvä perusheittosiima? Millainen olisi Scientific anglersin Air Cel Supreme 2? Oon siis melko alottelija, joten ilmeisesti siiman kannattais olla kelluva?

Niin, ja vapa mulla on visionin 3zone, aftm 5-6.

PatilZ

Se onko aloittelija vai ei, ei vaikuta siiman valintaan tällä kelluva - uppoava - akselilla. Uppoavia siimoja käytetään tietyissä kalastustilanteissa.

Ehdottamasi siima on ihan pätevä. Vapasi luokka jäi vähän epäselväksi. En tiennytkään, että myös Visionin 3Zone luokitellaan kahdella luokalla. Siltä varalta, ettei näin ole, vaan vapa on luokiteltu vain yhdellä mrekinnällä, kannattaa katsoa vavassa olevia merkintöjä sillä silmällä.

Mikäli näin on, että siinä lukee vain joko #5 tai #6, niin valitse siiman luokaksi tämä luokka. Jos valitset #5 luokan vapaan #6 siiman, niin kenties sinun on helpompi opetella heittotekniikkaa. Toisaalta on myös mahdollista, että näin opettelet helpommin virheellisen tekniikan.

Mikäli vavassa on tuo #5-6 merkintä, niin valitse siimaksi joko DT5F tai WF6F siima.

_KO_

Ostinkin sitten Visionin Attack-siimaa WF6F, kun suurin osa rahoista menikin virvelivapaan ja toi oli suht. halpaa, 29 euroa... Mitä mieltä ootte tosta siimasta?Teinkö nyt huonot kaupat?

Jani2

En tiedä, onko kommentistani kauheasti hyötyä, kun en ole ko. siimaa kokeillut. Ainakin Visionin luettelo antaa ymmärtää siiman olevan sopiva juuri sinulle. Ainakin itselleni siima kuulosti ihan hyvältä ja kertomuksesi perusteella taitomme ovat melko samanlaiset. Siimaa mainostetaan yleissiimana. Kuitenkin, kun kerran olet sen siiman ostanut, niin eikun kokeilemaan. KErro sitten tuloksia.

Visionin luettelossa mainitaan "hyvin oikeneva," PUNOTTU ydin. Siis juuri Attackin kohdalla. Samasta siimasta kun puhutaan, niin tuli vaan mieleen sellainen kysymys, että mikä se punottu ydin sitten on? Onko se van joku Visionin mainoskikka? Eikös melkein kaikissa siimoissa (dacron ytimisissä) ole punottu?
Ensin välähtää ja sitten korjataan jäljet.

PatilZ

Quote from: JAni25 on June 15, 2004, 14:33:29
Samasta siimasta kun puhutaan, niin tuli vaan mieleen sellainen kysymys, että mikä se punottu ydin sitten on? Onko se van joku Visionin mainoskikka? Eikös melkein kaikissa siimoissa (dacron ytimisissä) ole punottu?

Ihan pelkkä mainoskikka kyseessä ei ole, vaan tällä halutaan nimenomaan informoida kuluttajaa siitä, että siiman ydin on punottu (esim. dacron kuidusta, joka kuuluu kai polyestereihin) erotuksena monofiiliytimisistä. Monofiiliydin on myös varsin yleinen ydin perhosiimoissa - eikä vain lasisiimoissa. Monofiiliytimellä varustetuissa siimoissa on varsin usein muistiongelmaa. Tästä karuimpana esimerkkinä Ron Thompsonin Energysiima, jonka käyttö perhosiimana on jo lähes mahdotonta tuon muistiongelman kanssa. Kun valmistaja ilmoittaa siiman ytimen olevan punottu, voi ostaja myös päätellä voivansa tehdä itse (tai ostaa valmiit) luupit siimaan.

Jorkki

itse ostin kakkoskelaan tämän kyseisen siiman ihan kokeilu mielessä ja yllätyin suuresti.

Miten noin halpa siima toimii noin hyvin, luistaa ku......

Oikeaa ihan nätisti, mutta minusta sais kellua korkeemalla välillä tuntuu että se taitaa olla intermediate siima!? :D

_KO_

Jälkikäteen tuli mieleen; vaikuttaako heittosiiman väri kalojen ottihalukkutteen. Pelottaako räikeän värinen heittosiima kalat pois? Tuo Attack on näet neonvihreää... Asiasta ei varmaan tutkimusta ole tehty, mutta onko omakohtaisia kokemuksia???

Tuskinpa tuolla mitään merkitystä on, mutta tuli vaan mieleen...

PatilZ

Quote from: _KO_ on June 16, 2004, 12:22:02
Jälkikäteen tuli mieleen; vaikuttaako heittosiiman väri kalojen ottihalukkutteen. Pelottaako räikeän värinen heittosiima kalat pois? Tuo Attack on näet neonvihreää... Asiasta ei varmaan tutkimusta ole tehty, mutta onko omakohtaisia kokemuksia???


Kalojen näkökyvystä on runsaastikkin tutkimusta. Linkissä on kirja, jos tätä värikysymystä on käsitelty lähinnä perhonsidonnan näkökulmasta.

http://globalflyfisher.com/reviews/books/bookbase/show_single.php?id=24

Noin muuten, jos ajatellaan kelluvaa siimaa, niin värin vaikutus täytyy olla aika pieni, koska joka tapauksessa tulee voimakas kontrasti kirkasta taivasta vasten (siis kun katsotaan siimaa alhaalta ylöspäin). Ehkä ennemmin siiman vaikutus vedenpintaan (miten se roiskii vettä iskeytyessään siihen) vaikuttaa enemmän kuin itse väri. Eli ei väri vaan se, miten siima muuttaa veden muodostamaa "kuviota". Näin hillityn värinen siima, joka heitetään niin, että vesi roiskuu, on huonompi kuin räikeä, joka heitetään nätisti.