Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Kuhaverkot

Started by Mepps, February 26, 2003, 19:26:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mepps

Eli minkäkokoiset:
a) siimapaksuudet
b) solmuvälit sais kuhaverkois olla?
Entäs millasista paikista sitä kuhaa kannattais kesäsin hakea? ?!?
Hyvä viehe, parempi mieli!

            -Mepps-

Anonymous

50-65mm silmäkoon kuhaverkoissa langanpaksuus 0,17mm ja yli 65mm kuhaverkoissa langanpaksuus 0,20mm.

älä missään nimessä käytä alle 50mm kuhaverkkoja. suosittelisin silmäkokoa 60mm. omista kokemuksista voin sanoa että 75mm verkolla on mukavinta kalastella jos joka kerta ei oo pakko saada syömäkalaa.

kesällä kuhia saa selkämatalikoiden rinteiltä 3-10m syvyydeltä pohjaverkoilla. pinnasta ei oikeastaan edes kannata yrittää vaikka uistelemalla tulisikin pinnasta hyvin kuhaa.

jos et oo ihan aloittelija verkkokalastuksessa (mitä kyllä ehkä oot kysymyksestä päätellen) niin kannattaa ostaa 3m korkeat verkot, mutta kyllä matalemmillakin pärjää.

Anonymous

Monilla kuhanverkottajilla on tapana käyttää 45-60 mm solmuväliä verkoissaan, mutta itse en käytä verkoissani alle 55 mm solmuväliä. Se johtuu siitä, että tätä pienempiin verkkoihin tarttuneet kuhat eivät välttämättä ole ehtineet kutea ja tuottaa osaltaan jälkikasvua. Joten jos olet hankkimassa kuhaverkkoja, niin älä mielellään osta alle 55-millisiä. Verkkojen lankavahvuudet ovat yleensä 0,15-0,20 mm. Lopputalvella saa ohuilla lankavahvuuksilla paremmin kalaa, mutta kala kuolee nopeammin. Kesällä kannatta käyttää paksumpia vahvuuksia, koska ohut lanka tappaa kuhan nopeasti. Yli 65 mm verkoissa kannattaa käyttää 0,20 mm tai vahvempaa lankavahvuutta. Alle 65 mm verkoissa 0,17 on hyvä. Merellä ammattikalastajat käyttävät jopa 0,30 millisiä, koska niihin kuore ei tee imekettä.

Kesä on huonoa kuhan verkkokalastusaikaa. Vesi on lämmintä, kuhat liikkuvat laajoilla alueilla tuulten mukaan ja kalat kuolevat nopeasti verkkoon. Parasta kuhan verkkokalastusaikaa on loppusyksy sekä alkutalvi (yl. marraskuun loppu ja joulu-tammikuu). Lopputalvella kuha ui huonosti verkkoon, mutta keväällä lumen sulaessa jäältä alkaa yleensä tulla paremmin kuhaa. Silloin verkot on kuitenkin pyrittävä kokemaan useammin kuin alkutalvella, koska happitilanne on vesistössä silloin huono.

Kuhaa verkotetaan loppusyksyllä ja talvella syvänteistä ja niiden rinteistä. Jos et tiedä vetesi pohjanmuotoja, voit kysellä niitä muilta kalastajilta tai mitata itse esim pilkillä. Katsele myös minne muut laskevat verkkonsa.

Itselläni oli tänä talvena 4 verkkoa jään alla ja saaliiksi tuli useita kymmeniä kuhia, suurin oli 6,80 kiloinen 9.11.2002 65 millin verkosta. Rinteistä tulee myös suuria haukia, jotka jäävät yllättävän pieneenkin verkkoon, itselläni suurin oli 7,70 kiloinen 55 millisestä verkosta.

Jos käytät isosilmäisiä verkkoja, vältyt myös eriläisten roskakalojen, kuten lahnan ja sulkavan irrottamiselta. Eräs tuttu sai kerran neljästä verkosta 132 sulkavaa. -20 asteen pakkasessa tämä on tuskallisen suuri määrä irrotettavaa. Toisaalta niitäkin olisi hyvä pyytää vesistön hoidon kannalta, koska ne vievät vesistöstä suuret määrät happea ja aiheuttavat näin kalakuolemia. Tästä saavat kärsiä mm. kuha.

Eli lyhyesti: solmuväli yli 55 mm, lanka 0,15-0,20 mm, laske verkkosi syvänteen rinteeseen loppusyksyllä tai talvella, niin pitäisi tulla. Jos olet ensikertalainen, niin ota aluksi joku kokeneempi mukaan.

Erinomaisen hyvää kalaonnea vaan sinnepäin  ;)

Anonymous

Mulla on 100 milliset kuhaverkot, lanka punottua 3x0.15. Pikkukalat eivät tee kiusaa, paitsi lahnat...

Anonymous

jos kovasti ui tuota "lahnan parkkia vai partti" eli pasuria, niin kyllä se taitaa tarttua inhottavasti kaiken kokoiseen verkkoon. vai uiko pasuri 55 millisen läpi?