Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Uutta haspelia ostamassa

Started by wh0p, September 16, 2004, 18:14:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wh0p

Mitä kelaa te suosittelisitte hauenkalastukseen sisävesille. Kela tulee 8 jalkaisen Vulcan-X:n kaveriksi(kyseessä siis se vanha ja jäykkä malli). Kelan hinta saisi olla siinä 50 euron paikkeilla (10-20e sinne tänne :D ). Itse ajattelin Shimano Solstacea koossa 4000. Kommentteja & ehdotuksia, kiitos.
Tällasta tänään...

Pine

Itselläni on Solstace mutta 2000-koossa. Vapana 8 jalkainen Nexave. Jos käytät kuitusiimaa, harkitse tarvitsetko 4000-luokan kelaa, tuo kaksitonninen on nimittäin mukavan kevyt. Jos taas käytätä paksumpaa monofiilia, voi nelitonnisen hankinta olla perusteltua siimatilavuuden takia.
Itselläni on tuossa kelassa Firelineä, paksuudeltaan muistaakseni 0,20 luokkaa.

Itse kelasta en ole keksinyt vielä pahaa sanottavaa, toki kaikki ei ehkä tykkää liipaisinsysteemistä ja siitä johtuvasta takalliikkeellisyydestä. Minua tuo ei häiritse ja kun "liipaisimeen" tottuu, on se oikein kätevä systeemi.