Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Rakentelu => Topic started by: Hemphöö on June 17, 2005, 16:46:13

Title: Kaikuluotaimen asennusta
Post by: Hemphöö on June 17, 2005, 16:46:13
Ostin tuossa yks päivä kaikuluotaimen mutta ilmeni muutama ongelma:

- Ensinnäkin anturin asennus. Anturille pitäisi keksiä teline joka kävisi melkein joka veneeseen koska ei ole vakituista venettä. Yksi teline tehtiin mutta ei ollut oikein hyvä. Ehkäpä joku hankaimeen tuleva (?)

- Sittten näytön kiinnitys veneeseen. Kun on soutuveneitä sekä pulpettiveneitä jota käytän niin joku teline tai vastaava joka kävis kumpaakin ja ei tekis mitään kauheen rumia jälkiä pulpettiin.

- Ja sitten kysyisin arviota kuinka kauan kaikuluotainta pystyy käyttämään moottoripyörän/mopon akulla?

Vinkkejä ja omia ratkaisuja kaivataan kipeästi. Kiitos!
Title: kaikuasennus
Post by: kiehinen on June 17, 2005, 20:58:15
Kaikua ei välttämättä tarvitse asentaa veneen ulkopuolelle. Minä hoidan tämän ongelman näin. Veneen pohjalla, yleensä poistotulpan juuressa on kohta, jossa on lasikuitu yksinkertainen. Siihen hieman vettä, anturi siihen ja hyvin pelittää. Kaiun anturin paikka on peräpeilissä n.2mm veneen pohjan alapuolella. On ikävää porailla reikiä peräpeilin ponttooniosaan. Siksi omani on veneen pohjalla vesilätökössä.
Itse käytän  virtalähteenä akkuporakoneen akkua, ja virta riittää mainiosti päiväksi. Luulisi m.pyöran akun kestävän huomattavasti kauemmin
Title: Kaikuluotaimen asennusta
Post by: perza on June 18, 2005, 22:10:01
ite laitoin just tänään kaverin veneeseen anturin n.50cm pitkä ja 6cm leveään vanerin pätkään kiinni ja puristimilla vaneri veneen perä peiliin!
sitten laitoin kaiun kanssa vaneri levylle(2vaneri levyä päällekkäin) senkin laitoin keskipenkkiin puristimilla! nuo puristimet on kyllä hyvä ja nopea tapa kiinnittää ja nopa myös ottaa pois!
8)