elikkäs kysyn nytten että minkalainen on ambulanssi väri koska en itse ole ihan varma.... ja tuleeko ambulanssi värillä maalatulla uistimella hyvin????_- :wink:
Ambulanssi väritys on siis punainen ja valkoinen. Yleensä pää on punainen ja muu "ruumis" valkoinen, siis vaapuissa näin, saattaahan olla toisinkinpäin.
Ja itse olen saanut tuolla värityksellä ihan hyvin kalaa. Hauet ainakin ovat kiinnostuneet ja pienemmistä ambulanssi vaapuista varmastikkin ahvenet myös.
Quote from: ReaperAmbulanssi väritys on siis punainen ja valkoinen. Yleensä pää on punainen ja muu "ruumis" valkoinen, siis vaapuissa näin, saattaahan olla toisinkinpäin.
Hmm meillä päin tuota ambulanssi väriä pidetään oranssina, kuten Rapalan väri gfr. Ja puna-valkoinen taas tunnetaan paloautona ja näitä "lempinimiä" minäkin käytän noista väreistä.
jep eli meilläkin päin tunnetaan nimenomaan oranssina/tuli oranssina sellanen teippi mitä laitetaan pelteihin(oranssi/tulioranssi!)...sitä kutsutaan ambulanssiksi ja just sitä rapalan gfr:rää
punavalkoinen on ihan punavalkonen...
Quote from: ReaperAmbulanssi väritys on siis punainen ja valkoinen. Yleensä pää on punainen ja muu "ruumis" valkoinen, siis vaapuissa näin, saattaahan olla toisinkinpäin.
Ja itse olen saanut tuolla värityksellä ihan hyvin kalaa. Hauet ainakin ovat kiinnostuneet ja pienemmistä ambulanssi vaapuista varmastikkin ahvenet myös.
Rapalan väreistä GFR:ää kutsutaan ambulanssiksi.
Nilsulta varmastikin väri 23 / 70.
ZAM:ssa lähinnä sitä varmaankin väri 56.
Kaapparilla väri 314.
Tästä voi katsoa punapään ja ambulanssivärin eron:
Punapää nro 31
Hälyväri nro 70
http://www.nilsmaster.fi/images/products/maps/common_map.jpg
Hmm... Anteeksi vääräntiedon julkistaminen sitten. Itse olen aina sitä pitänyt ambulanssina, mutta hyvä kun joku korjasi tämän tiedon.
Itelläni on sellainen ambulanssi mikä on päästä punainen ja loppuosa on kiiltävä harmaa 13 cm on toiminut helvetin hyvin kuhalle melkein kaikki kuhat noussut sillä en muista kenen tekemä vaappu mut jostain prisman löytökorista sen nappasin :)
Joo, ambulanssin värinenhän on perinteinen "punatulkku" eli se nils master invicible...Ainakin luulisin näin :?.
kyllä se tiäl pohjoiskarjalassa on oranssi... ja toi punavalkee on sit "veri pää"... se vähä riippuu ajasta ja kalalajista ja kaikesta että tuleeko sillä mitään...:D mut hauki ja affen on ainakin tykänny...:wink:
Ambulanssi väri???? räikeenpunanen ja toimii ainakin eräässä sisä-suomen kuhajärvessä...
Joo. Itä-Suomessa ainakin syksyllä hauki tarttu tiukkaan tahan abpulanssiin.!