Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Kaikkea kalastuksesta => Topic started by: kalapoika on August 09, 2005, 01:22:31

Title: painouistimet?
Post by: kalapoika on August 09, 2005, 01:22:31
enpä löytäny tästä aiheesta foorumii.. eli mitä kokemuksii teillä on painoustimista.. ja miten ne kiinnitetään.. uusimassa tai toisiks uusimassa erässä oli siitä juttu.. ja toinen on sellaset mitäs ne on.. käytetään oikeita kuolleita kaloja, ja kiinnitetään koukut, tai muovinen läpinäkyvä pään päälle.. eli mitä kokemuksii niistä on.. ja miten nämä painjouistimet toimii ja kiinnitys toimii?
Title: Re: painouistimet?
Post by: kaivo on August 09, 2005, 09:53:21
Quote from: kalapoikakäytetään oikeita kuolleita kaloja, ja kiinnitetään koukut, tai muovinen läpinäkyvä pään päälle.. eli mitä kokemuksii niistä on.. ja miten nämä painouistimet toimii ja kiinnitys toimii?
Tuo kalaviritys on täkyraksi. Käytetään uistelussa, etupäässä tavoitellaan järvi- ja merilohta sekä taimenta. Painouistimista ei ole toistaiseksi omia kokemuksia. Lueskelin itsekin noita Erä-lehden juttuja, ja painouistimet vaikuttaisivat tietyissä tilanteissa oikein päteviltä vieheiltä. Niiden käyttöohjeitahan oli tosiaan niissä lehdissä.
Title: painouistimet?
Post by: kalapoika on August 09, 2005, 10:52:35
sama täällä.. paljon ois sopiva hinta noille täkyrakseille? ja niitä e ivarmaankaa saa muualta, ku kalastusliikkeistä..
Title: painouistimet?
Post by: Lohenuistelija on August 09, 2005, 10:57:28
Täältä lisää tietoa AS:n hupuista ja jälleenmyyjistä:
http://www.takyraksi.com/
Title: painouistimet?
Post by: Peksim on August 10, 2005, 20:55:57
Painouistimista kohtuullisen paljon kokemuksia ja melkeinpä kaikki ovat vallan mainioita!
Painouistimia käytetään usein litkassa/käsisiimassa. Käsisiiman periaate on lyhyesti selostettuna tällainen: Selkäsiimana käytetään todella paksua yleisesti >0.60 monofiili siimaa. Siimaan laitetaan n.5m välein(oman maun mukaan) mielellään isoja kolmileikareita. Painouistimet kiinnitetään noihin leikareihin selkäsiimaa ohuemmilla siimatapseilla(vaikka n. 0.40). Siiman päähän laitetaan ns. pääuistin joka yleensä on jonkinlainen vaappu. Sitten vain siima lasketaan veteen ja pidetään selkäsiimasta kiinni, milloin tuntee varovaisetkin tärpit hyvin. Painouistimia kukin laittaa niin paljon kuin tuntee siihen tarvetta  :) Mulla yleensä ollut paikasta riippuen 2-10 painoa.
Kalastavuudeltaan nuo painouistimet ovat vallan mainioita eteenkin kuhalle,hauelle ja ahvenelle, sekä nappaa niihin taimenkin sillon tällöin.
Title: painouistimet?
Post by: kalapoika on August 10, 2005, 22:20:22
kiitos näistä valaisivista tiedoista :) montako oisi sopiva määrä niitä, kun järven syvyys on n. 20 m..
Title: painouistimet?
Post by: kalapoika on August 10, 2005, 22:24:27
mulla on nyt nämä termit vähän päässeet unohtumaan.. :lol: mitäs ne kolmileikarit oli? onko ne koukkuja, vai perukkeen tapasia;)
Title: painouistimet?
Post by: Peksim on August 11, 2005, 15:10:30
No tuota tuota, "sopivaa" määrää ei ole olemassakaan :) 20 metrin syvyisessä vedessä noita painoja voi olla koosta riipuen tietenkin, vaikka lähemmäs 10 ja miksi ei enemmänkin. Niin ja tuosta kolmileikarista, mitenkä sen nyt selittäisin... Oletan että tiedät minkälainen on "tavallinen" leikari, joka löytyy perukkeesta jonka tehtävänä on estää siiman kiertyminen. Kolmileikarissa on taas kolme "haaraa",  tuossa huono havaintoesitys  :)
                               
                               o-----    -----o
                                         l
                                         o

Tuo kolmileikari tulee siis siiman keskelle, eli siima on kiinnitettynä molempiin sivuihin. Tuohon alaspäin menevään kiinnitetään sitten se siimatapsi missä on painouistin.
Pahoittelen epäselvää selostusta, eipä ole vahvin lajini  :)
Title: painouistimet?
Post by: Peksim on August 11, 2005, 15:14:59
Jaahas eipä oikein tuo kuva mennytkään niin kuin piti...No kuitenkin, tuon äl-kirjaimen ja oo-kirjaimen kuuluisi olla tuossa katkoviivojen välissä, silloin se näyttäisi edes hieman oikealta.  :) Yritä kalapoika saada selvää.
Title: painouistimet?
Post by: kalapoika on August 11, 2005, 15:40:55
no eiköhän tää tästä.. kiitos vaivan näöstä:)
Title: painouistimet?
Post by: pöllökala on August 15, 2005, 20:40:30
Millä sä lasket kalamies ton litkan veneen perästä vesille/kelaat ylös,
kun siinä on painouistimia ja leikareita ? mikä korvaa virvelin, vai olenko ymmärtänyt koko homman aivan väärin ?
Title: painouistimet?
Post by: pöllökala on August 15, 2005, 20:40:42
Millä sä lasket kalamies ton litkan veneen perästä vesille/kelaat ylös,
kun siinä on painouistimia ja leikareita ? mikä korvaa virvelin, vai olenko ymmärtänyt koko homman aivan väärin ?
Title: painouistimet?
Post by: Peksim on August 15, 2005, 21:56:59
Quote from: pöllökalaMillä sä lasket kalamies ton litkan veneen perästä vesille/kelaat ylös,
kun siinä on painouistimia ja leikareita ? mikä korvaa virvelin, vai olenko ymmärtänyt koko homman aivan väärin ?
En usko että ihan väärin olet ymmärtänyt mutta siis...
Tuota litkaa kutsutaan käsisiimaksi, koska(yllätys yllätys) sitä pidetään kädessä. Siis siima kannattaisi olla kokoajan kädessä jolloin tuntee kalan varovaisetkin tärpit. Tätä varten on tehty käsisiima keloja joita ainakin kaikki kalastusväline liikkeet myyvät, sekä myös mm. honkkari.
Tuo kela kannattaa vedon aikana pujottaa jotenkin, ettei siimaa ole pakko pitää kädessä koko aikaa (esim.  toista kalaa kelatessa), itse yleensä kierritän sen veneessä olevan kaiteen ympäri muutamia kertoja ja laitan kelan lattialle tai penkille.
Kalan ottaessa siimaan se vedetään vaan veneen pohjalle kasaan, sen takia selkäsiima on paksua---> ei mene sekaisin  helpolla, painouistimia ei irroiteta siimasta vaan ne laitetaan jotenkin erilleen pääsiimasta. Esim kiinnitetään solumuoviin, laitetaan penkille, moottorikaivoon tms.
Kalan noston jälkeen siima lasketaan takaisin aivan normaalisti vetoon, eli siis suhteellisen yksinkertainen homma.
Toivottavasti ymmärsit tärkeimmät asiat tästä kaameasta selostuksesta...
Onnea yritykselle tuon kanssa! Homman oppii varsin nopeasti miten kannattaa toimia...
Title: painouistimet?
Post by: erekki on August 16, 2005, 09:02:07
korjatkaa jos olen väärässä mutta eihän yhdellä kalastusluvalla saa uittaa kuin yhtä painouistinta ja vaappua samaa aikaan samassa siimassa?
Title: painouistimet?
Post by: kaivo on August 16, 2005, 12:22:44
Quote from: erekkikorjatkaa jos olen väärässä mutta eihän yhdellä kalastusluvalla saa uittaa kuin yhtä painouistinta ja vaappua samaa aikaan samassa siimassa?
Joo, tuo yhden vavan, -uistimen + painouistimen periaate pätee lääniluvan suhteen. Vesialueen omistajan lupakäytännöt saattavat sitten poiketa tilannekohtaisesti.
Title: painouistimet?
Post by: Peksim on August 16, 2005, 21:09:36
Joo tuo on kyllä totta tuo lupa asia, mutta itsellä ainakin kotijärvellä sellainen lupa, jolla saa noita vapoja/uistimia olla niin paljon kuin vaan haluaa.
Ja jollei nyt aivan tiukinta lupatarkastajaa kohdalle satu, niin tuskimpa hän nyt siitä nipottaa, jos käsisiimassa on enemmän kuin yksi painouistin, kunhan vain muut luvat ovat kunnossa.