Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Perhokalastusvälineet => Perhot & Perhonsidonta => Topic started by: Anonymous on January 08, 2003, 19:19:12

Title: Fly rite
Post by: Anonymous on January 08, 2003, 19:19:12
Millaisia ominaisuuksia fly ritellä:llä on? eroaako se paljon polypropeenista eli onko fly rite vettä kevyempää vai painavampaa ja näin ollen soveltuuko se paremmin uppo vai pinta perhoihin ;)
Title: Re: Fly rite
Post by: Selenius on January 08, 2003, 19:24:45
Fly-Rite on mattapintaista, ohutta, vettäkevyempää ja soveltuu mainiosti pieniin perhoihin ja streemereiden puppelipäihin
Title: Re: Fly rite
Post by: Anonymous on January 08, 2003, 20:06:07
mistä koukku koosta lähtien fly rite on soveltuvaa kun puhutaan että pienissä perhoissa?  :D miksi ei sitten isompiin perhoihin? ja vielä se että kun hankkii polypropeeni lankaa mistä sen "jäykkyyden"näkee. sopiiko perhojen runkoihin paremmin hieno vai jäykkä polypropeeni?



edit: yksi kysymysmerkki riittää
Title: Re: Fly rite
Post by: Selenius on January 11, 2003, 17:45:31
Oikeastaan fly-rite sopii ihan pieninpiinkin perhoihin (jopa 20 ja alle). Ja kyllähän se soveltuu isompiinkin perhoihin, streamereiden runkoihinkin. Mitä karkeuteen tulee, niin molempi parempi. Tosin hienonpi on monikäyttöisempää.