Osaisiko joku neuvoa mistä ihmeestä johtuu "rohina" ja kelauksen jäykistyminen jos vapaa pitää vaikka 45 asteen kulmassa vieheen tulosuuntaan nähden. Siimana on 0,20 fireline. Kun vavalla osoitttaa uistinta ja kelailee tulemaan ei ole mitään ongelmaa. Siima menee vaparenkaista oikein.
Vaikuttaisi siltä, että vehkeissä ei ole mitään vikaa. Kuitusiimat vain pitävät vaparenkaissa aina enempi-vähempi rahisevaa ääntä, erityisesti vavan taipuessa ja siiman joutuessa rasitukseen renkaissa. Koska vapa siiman suuntaisena kelattaessa ääntä ei kuulu, veikkaisin että kyse on juuri tästä.
Voi hyvinkin olla. Ei itsellä vaan ole ennen ollut kuitusiimaa noin "löysässä" vavassa, mutta hyvä näin.
Kyllä se on niin kaivo tuohon jo kirjoittiItselläni nimittäin sama juttu ollut aina kuitusiimojen kanssa pelattaessa,mutta ei se minu aenää häiritse niinkuin alussa..
Ukki sanoi että keloissa on aina niitä sivuääniä. :-D
Kelan koneisto kuluu ajan mittaan siinä missä muidenkin laitteiden koneistot. Kun nykyisiä perus-avokeloja ei ole edes tarkoitettu kestämään isältä pojalle eikä kovassa käytössä välttämättä edes kovin montaa vuotta, alkaa kela ajan mittaan "jurnuttaa", erityisesti jos kelaa ei ole sen kummemmin putsailtu ja rasvailtu.