minulla on nexaven 165 cm ul vapa jossa viehesuositus on 2-7grammaa ,mutta onko se haitallista jos heittellee muutaman gramman painavempia vieheitä?
Kuten kaikissa vavoissa, myös UL-vavoissa viehepainosuositukset ovat lähinnä suuntaa-antavia. Oman vavan ala- ja ylärajat selviävätkin parhaiten kokeilemalla. Veikkaisinpa, että Nexavellakin pystyy heittelemään ihan kohtuullisesti yli 10 gramman uistimia.
"Ylipainoisten" vieheiden heittely ei sinänsä ole haitallista, mutta rankasti yläkanttiin olevilla viehepainoilla heittojen pituus ja tarkkuus tietysti kärsii (kuten myös liian keveillä vieheillä heiteltäessä). Heiteltäessä ohuella siimalla suhteellisen painavia vieheitä kasvaa myös viehementysten todennäköisyys tapauksissa, joissa siiman purkautuminen kelalta stoppaa kesken vieheen ilmalennon.
Sanon nyt sen verran,että kyseisellä Nexavella lentää kaksikymmentäkin grammaa joten kuten.Se ei siis ole "puhdasverinen" UL-vapa.Valmistajat kusettavat näissä vehepainosuosituksissaan meitä tavallisia kuolevaisia ihan kuus-nolla.
Mul on joku daiwan ul vapa. Viehesuositus: 1-10g
Testaamalla sen huomaat!
Ne viehesuositukset ovat vain nimenomaan suosituksia.