Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Kaikkea kalastuksesta => Topic started by: Anonymous on August 11, 2002, 11:30:43

Title: uistin kalan suussa
Post by: Anonymous on August 11, 2002, 11:30:43
onko kenelläkään jääny uistin kalan suuhun mulla itellä on jääny nilssi ison hauven suuhun
vastakaa
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Jouni on August 11, 2002, 13:04:50
Kerran on tainnut hauki viedä yhden vaapun siiman katketessa.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Jani on August 11, 2002, 14:26:49
kerran katkesi siima. en muista että mikä uistin hauen suuhun jäi.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: epa on August 11, 2002, 18:09:29
taimen vei koskella
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Minnow_spoon on August 11, 2002, 18:18:22
Kerran tänä vuonna ku olin kalassa niin sain kyllä riuhtoa Beten Krokodilea 15 minuuttia ennen kuin sain sen lähtemään.

Siima ei kyllä ole kertaakaan vielä katkennut.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: paulinho on August 12, 2002, 17:52:35
On jääny 7cm pituinen helmi-räsänen kalan suuhun... HARMITTAA
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Salmo on August 12, 2002, 18:56:27
Muistan joskus, kun irroittelin Rapala Magnumia 2kg hauen suusta kun se oli nielaissut sen todella syvälle. Jonkin aikaa kun olin kiskonut, alkoi vuotamaan ihan mielettömästi verta. Ajattelin ettei varmaan tarvi enään verestää kalaa, mutta huomasin että veret tulikin kädestäni. Hauen hampaat oli pistänyt pieniä reikiä käteni täyteen ja kaikista vuosi verta. Verestin itseni! ;D

Meni vähän ohi aiheen!

Ei ole jäänyt ikinä uistinta kalan kitaan!

:)
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Mikko_-Procyon- on August 12, 2002, 19:08:43
...koska en edelleenkään käytä peruketta, niin onhan noita muutamia sinne jäänyt. Tosin näkyy melko helposti hauki karistavan vieheen suustaan. Pari menetettyä peliä olen saanut rantamatalista takaisin matalan veden aikaan.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: pete16 on August 12, 2002, 20:24:43
no mulla on lohi vienyt uistimen mutta siitä on semmonen 9 vuotta aikaa sen jälkeen ei ole tainnut yhtään kalan suuhun jäädä
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Miihkali on August 13, 2002, 08:20:05
Kemijoella uistinta vedestä nostaessa, tuli valehtelematta sellainen s**tanan iso hauki ja "NAPS" sinne meni rapala. Itse meinasin lentää prsuuksilleni jokeen. Sen verran pelästyin.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Kutvonen on August 13, 2002, 21:38:48
Toi ketuttaa :D jäänyt niikus 4 proffaa pohjaan ja yks niikus kalan suuhun ei oo kivaa ostaa 7 eemelin proffia...

Mut niil kyl kalaa tilee  :-/... se oli hauki
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Peeveli on August 13, 2002, 22:52:05
Kyllähän noita vieheitä on kalojen toimesta menettänyt varmaan monikin...

Mulla meni yks just kesällä, kun olin emännän kanssa uistelemassa soutuveneellä. Hänen vapaansa iski hauki ja sillä kerralla menetetyn uistimen syynä oli kokematon kalastaja ja löysä vapa.

Ajattelin, että tällä kertaa saa emäntä itse ottaa kalan ylös tai ainakin hoitaa sen veneen viereen. Kun kala alkoi olla veneen vierellä se syöksyi akisti veneen alle, eikä vapanainen huomanut pitää vapaa tarpeeksi kaukana veneen ulkopuolella eikä oikeassa kulmassa.

Seurauksena siima pääsi kiinni veneen reunaan ja katkesi siihen. Kala meni menojaan - Bilteman Breeze huulessaan. Onneksi menetys ei ollut sen isompi, mutta kivahan se ois ollu ottaa ylös, ainakin hetkeksi...
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Vellamo on August 14, 2002, 08:25:59
Oijoijoi, oikea Biltema pääsi viimeselle uinnilleen....  :'(

Hih.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: M1kko on August 14, 2002, 09:55:14
Uistimia olen menettänyt kalojen suihin ehkä kourallisen. Perhoja on mennyt hyvinkin yksi rasiallinen.

Aika kätevästi hauki osaa uistimen irroittaa suustaan. Kerran n. parikiloinen hauki katkaisi siiman, kun en viitsinyt peruketta käyttää. No minä tietenkin siinä sadattelen menetettyä vaappua... kuluu ehkä puoliminuuttia ja hauki hyppää komeasti ilmaan ja ravistelee vaapun irti suustaan pinnalle kellumaan.  :D
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Anonymous on August 14, 2002, 09:55:55
Luokkaa 5 kilon Kitkan taimen vei Spearheadin, enkä ole enää millään löytänyt samaa väriä 11 vuoden etsinnöistä huolimatta (tuskin enää valmistetaan).

Lohdutuksena sain tuolla reisulla 4,8 kiloisen  ;D ja on sitä tullut viimeisten 11 vuoden aikana tehtyä muutakin kuin etsiskeltyä tuota tiettyä Spearin väriä. ;)
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Jalmari on August 21, 2002, 10:09:12
Pari kilonen hauki päässä, haavi kotona.
Yritin siimasta ottaa ylös ja huomasin että olisi syytä harjoitella solmujen tekoa... :-[
Sinne putos hauki ja helmiräsänen....
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Tappajahauki on September 02, 2002, 04:08:14
Tämän kesän tappioita:
2 x Minnow spoonia
3 x halpoja lippoja
1 x Professori

Ja kaikki hauet vei  :-[

Lisäksi kaverilta/pikkuveljeltä 2 x professorit ( Uusia molemmat)

Mulla oli noissa minnoweissa + proffassa perukkeetkin - vaan sinne män >:(

Ny on vaihdettu siimat (16,9kg) ja n. 30 senttiset kuulalaakeroidut perukkeet...että oottakaahan hauet kun pääsen taas mökille ;D
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Tappajahauki on September 02, 2002, 04:38:24
Niin ja pitää vielä lisätä tappioiksi:

1 x haavi
(tuli kiire kahmaista yks hauki kun mulla ei ollut lipassa peruketta...). No haavi ei oikein tykännyt -> varsi poikki ::)

1 x mela
Kaverin kans kalaan -> hauki kiinni...millä kyytiin? Kaveri sanoo uittaessaan haukea veneen vierellä, että lyö melalla - minä työtä käskettyä -> mela poikki...hauki jatkaa uimista! ??? - no pökerty se hetken päästä.

Ei voi muuta sanoa kuin hauskaa oli...mutta kukkaroa se tämäkin harrastus näämmä vaatii ;)
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Rokotiili on September 02, 2002, 11:30:37
Tämän kesän menetyksiä, R.I.P:

Kalan suuhun:

- Crocodil ahvenkuvioinen, helmellä varustettu hauen suuhun 0,40 monofiilista kertanykäisyllä. Sinne meni tämän kesän ottipeli, helmellä ryyditettyä en ole toistaiseksi löytänyt, saman värisen kylläkin. Tappio rahassa n. 7 euroa.

- Seniori minivaappu 2,5 cm musta. Hauen suuhun 0,20 monofiilista ensimmäisellä uistelukerralla. Tappio 11 euroa. Tämä harmitti!

Pohjaan yms.:

- Crocodil ruskea-kulta, pohjaan. 7 euroa.

- JAK kupari, veneen reunaan takaheitossa - pohjaan. 7 euroa.

- Storm Stick DR, pohjaan. 5 euroa.

- OPM Rapalan orkkista matkiva perusvaappu, takavuosien ottipeli Roineella, pohjaan. 5 euroa.

- Jigejä päineen pohjaan n. 5 - 6 kpl. 5 euroa.

- Kalanpoikasta matkiva perho jigin kanssa pohjaan 1,7 euroa.

Siinäpä sitä taas tälle kaudelle sattumuksia, tekevälle sattuu, mutta tekemättömän elämä on tylsää...
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Anonymous on September 02, 2002, 17:35:21
pikku piokana eräs iso hauki vei purelureni,ei ollut peruketteta ja kuva oli tietysti kiduksissa.
tänä kesänä  eräs noin kiloinen hakki meinas napata todellisen jack-potin.olin kuhaa uistelemassa kun hauki oli painouistimessa kiinni ja väsytyksen aikana se päätti napata myös toisen  ottipelini siiman suuhunsa.vaan eipä saanut hauki jätti pottia,vain painouistin meni.tämän kokemuksen perusteella tein päätöksen :ei ikinä perukkeettomilla siimoilla karikon lähettyville.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: majoneesi on September 22, 2002, 14:08:37
mulla o jäänyt nilssi n.4,5 kilosen hauven suuhun se veti veneen alle ja siima katkesi. v...u ku rupes hermostuttaa se oli 9,5 euron nilssi
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Peksi on September 22, 2002, 14:28:20
Minä olin Norjan vuonoilla 6 vuotta sitten.  
Silloin tärppäsi kultaiseen kuusamon uistimeen  (En muista mallia)   iso kala.
Sitä taistelua kesti 10 sekuntia, sen jälkeen 0,40 monofiili napsahti poikki.

Muuten ei ole uistimia kalan suuhun jäänyt.
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Kala_Kalle on September 23, 2002, 08:19:32
Minnow spooni jäi kerran aika suuren tuubin suuhun ku siima katkes. :P
Title: Re: uistin kalan suussa
Post by: Pine on September 27, 2002, 22:24:56
Tänään tuo tapahtui minulle ekan kerran, eli Minnow Spoonin ruohikkomalli jäi pari-kolme(?) kiloisen hauen huulikoruksi  :(
En ole montaa haukea saanut lyhyellä virvelöitsijän urallani ja tuo olisi ollut isoin (tiedän että monille teistä se olisi ollut pieni) hauki, että sikälikin harmittaa.
Siima kesti kyllä, mutta perukkeen viehelukko vääntyi rimpuilussa auki.

Ihmeen paljon jäi harmittamaan moinen tapaus.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Pescador on February 19, 2009, 15:36:36
Meppsin lippa jäi, eikä se oikeastaan ketuta yhtään. Olisiko ollut urani 5-10 heitto. Sitte siinä oltiin kovana poikana että ''oli niin iso kala että katkas siiman ja vei uistimen''. :-)
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: SUURkalastaja jyväskyläst on February 19, 2009, 16:15:02
Jotain ahvenvieheitä tottakai menetetty pulikoille ahvenenkalastuksen ohella.
Ja onhan siinä itse hauenkalastuksessakin joitakin menetyksiä koettu.
Parhain muisto ehkä toissakesältä:
Oltiin kaverin kanssa lähijärvellä kalassa, menin sitten erään yksinäisen lumpareikon kohdalle valkonen toukkajigi vavan nokassa. Mulla oli käytössä laittikamat, että tuollasen toukan saa lentämään edes johonkin, ja että pikkupulikoitten kanssa tappeleminen olisi hauskempaa. Kelasin pohjia pitkin nypyyttelemättä, niinkuin aina ennenkin tuona kesänä, jolloin valkoinen toukkajigi ilman sen suurempia uittelutekniikoita oli toiminut lähes reissu, kuin reissu. Nooh, siinä sitten tärähti ihan mukavan tuntuisesti. Kaveri oli kauempana selvittelemässä sotkujaan, kun hän yleensä tuppasi saamaan siimoihinsa semmosia syheröitä, että! Arvelin ensin, että kala oli normaalikokoinen 1-2kg pulikka. Kala oli todella viisas, veti pohjakiven taakse siimat, siitä selvittiin, mutta toisesta kerrasta ei. Punotut jäivät viuhumaan leppoisaan kesätuuleen. Itseasiassa kokoa en edes tiedä, koska vain kerran sain kalan edes hiukan lähemmäksi rantaa, mutta tunnistus ei siltikään onnistunut. Ja itseasiassa kalan lajiakaan en onnistunut selvittämään, hauki se melko varmasti oli, ellei sitten käynyt jopa niin loistava tuuri, että olisin saanut tuntea mörssäriahvenen voiman siiman päässä, joita tuolla tunnetusti oli (...toiveajattelua :roll:).

Tuo on jäänyt hyvin mieleen, kun on tottunut tuon lähijärven 0,5-1kg haukiin (tosin viimekesänä tuli vähän isompi :-o)
Joka kerta oon tohon pysähtyny heittelemään, revanssiottelun toivossa, mutta vielä ei ole tärpännyt. Ehkä ens kesänä... :wink:
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: verpil on February 19, 2009, 18:56:10
arviolta 1kg harjus vei jonku halppis lipan...
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: ris_to on February 19, 2009, 19:34:23
Ei ole jäänyt,mutta jos jäisi vaikka ison kalan suuhun(otetaan nyt esimerkiksi 4kg kuha),niin kyllä se enemmän pännisi että se iso jäisi saamatta,kuin se että uistin jäisi sinne suuhun.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Juseli on February 19, 2009, 20:10:50
Onhan niitä jäänyt. Pelkkien haukien kanssa vain.
Ja sehän ohjaa potutuksen kohilleen ku hauki purasee kaapelit poikki.  :roll:
En yleensä käytä peruketta, paitsi jos ollaan ihan haukikalassa.
Silloin niitä kalatapahtumia harvemmin tulee, ilman peruketta senkin edestä. Mistälie johtuu.  :-)
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: jompsu on February 19, 2009, 20:50:59
toki on jäänyt!
viimeisin tapahtuma joka jää mieleen niin on viime kesän lapin reissu kun mun isoin harjus oli kiinni
ja se tietenkin katkaisi siimat ja lottobete meni sinne :x
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Acke on March 03, 2009, 21:37:04
Viime kesänä sain sellaisen ahvenen, jolla oli jigi leuassa. Oma jigihän se oli.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Murmeli on March 05, 2009, 10:41:17
Kerran oltiin isoveljen ja kaverin kans Suomussalmella kalassa yhdellä joella. Heittelin taimenten toivossa Rapala Jointedia, eikä mulla ollut edes lukkoleikaria paikallaan. Yhden suvannon kohdalla hauki nappas ja oli hetken kiinni. Siima löystyi ja kelasin tyhjät puolalle. Hauki katkaisi punotut ja laitoin perukkeen paikalleen ja siihen tormentorin. Hauki otti tähän, mutta sillä ei ollut enään mun vaappu suussa, kun sain sen rannalle asti. Pitikin rueta etsimään kelluvaa jointedia ja kohtahan se löytyikin rannan vierestä.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Rockajimbo on June 07, 2009, 16:28:54
Muutama pikkuvaappu jää joka kesä hauen hampaisiin joella kun eri kalan toivossa ei tietenkään perusinta käytä. Kuka onkaan käynyt raudaskylän montulla, tietää varmasti sen nilsuposkisen nieriän joka rantoja parin kaverin kanssa kiertelee. Hieman on raukan näköinen kun kirkkaassa vedessä jo 10 metrin päästä näkee valkoisen nils masterin uivan kohti. Pulskassa kunnossa on ko. kala mutta pistää vähän miettimään tietenkin tuota siimavalintaa etiikan kannalta ettei 'haavakkoja' kylvä kulkiessaan.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: pjk on June 07, 2009, 16:52:46
Jos mietin omaa heittokalastushistoriaani vuodesta ´91 alkaen, uistimia on jäänyt haukien suihin ehkä kymmenkunta. Näin jälkikäteen ajateltuna suurin osa noista ikävistä tapauksista on ollut puhtaasti omaa syytä, sillä olen uhmannut todennäköisyyksiä kalastamalla ilmeisillä haukivaarapaikoilla ilman minkäänlaista peruketta. Käyttämäni vieheet olivat ennen myös sen verran pieniä, että jo perushauki sai ne tärpissä helposti kurkkuunsa saakka, ja ohut siima ei tunnetusti sitä kestä. Ihme, ettei vieheitä ole mennyt enempää.

Viimeisten viiden vuoden aikana, kun olen suhtautunut asiaan vakavammin ja siirtynyt vapa- ja viehekalustonkin puolesta puhtaasti haukeen, tapaturmia on sattunut ainoastaan yksi, itse asiassa tänä vuonna toissareissulla. Vieheellä oli mittaa 12 cm ja perukettakin sen edessä noin 25 cm verran. Kyseessä ei ollut edes "ison kalan paikka" vaan ihan tavallinen matala rantapätkä, josta parikiloista voi pitää jo hyvänkokoisena. Uitin jerkkiä katkonaisesti ja vauhdilla, näin että pysäytyksessä vieheen kohdalla möyrähtää ja samassa siima poikki ilman, että vapakädessä tuntui edes nykäisyä. Punottu 0,25-millinen siima katkesi kuin tyhjää vain.

Tärppi tuli sen verran kaukana veneestä, että en ole vieläkään päässyt täyteen selvyyteen siitä mitä tapahtui. Ilmeisesti kala iski raivolla vähän huti ja osui perukkeen ohi suoraan siimaan. Olisikohan peruketta syytä edelleen pidentää..? Ajatus kalasta uimassa viehe suussa ei tunnu mukavalta.

--pikeye
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Abborna on June 07, 2009, 17:21:24
Itsellä on jääny pari kolme kertaa.
viimeks viime kesänä kuhan suuhu.

Yks huvittava tapaus liittyy myös tähän kun pentuna olin jigeillä nakkelemassa tutussa paikassa.
Normaaliin tapaan tarjoilin moottoriöljyn väristä jigiä ja eipä aikaakaan kun vavassa tuntui nykäisy mutta melkeinpä samassa otus pääsi irti ja huomasinkin että siinä rytäkässä jäi jigi mörön suuhun.
Noh kelasin pelkän siiman rantaan ja näpertelin uuden jigin kiinni.
Heitto samaan paikkaan ja taas tärppäsi!
Tällä kertaa hauki tuli ylös asti ja mikäpäs muukaan kuin minun toinen jigi suupielessä kiinni  :-D
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: nuQ on June 07, 2009, 22:23:29
Nyt keväällä jäi sellanen rapalan minnow spoon  hauen suuhun, käytän 15cm leikaria ja punottua siimaa jonka pitäisi kestää 17.5kg  mutta sinne meni! :cry: :cry:
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Don Miguel on June 07, 2009, 22:31:23
Quote from: nuQ on June 07, 2009, 22:23:29
Nyt keväällä jäi sellanen rapalan minnow spoon  hauen suuhun, käytän 15cm leikaria ja punottua siimaa jonka pitäisi kestää 17.5kg  mutta sinne meni! :cry: :cry:

Nyt seuraa vinkkiä, joten ottakoon joku opikseen, jos ottaa. Tuo ominaisuus, että kuitu kestää 17,5kg on äkkiä historiaa. Pientä kulumaa kun tulee, niin vetolujuus on äkkiä luokkaa "0.5kg", oli minkälainen supersiima tahansa. Kun kuitusiimaan alkaa tulemaan pientää karvaa, niin silloin on hyvä aika uusia solmu+ottaa se kulunut osa pois. Yleisin firelinen katkeamisen syy minulla on ollut se, etten ole tajunnut pätkiä vaurioitunutta siimaa tarpeeksi ajoissa.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: jompsu on June 07, 2009, 23:14:26
Yksi sellainen muisto on kun kaverilla tarttui hauki kiinni ja sillä oli vain lukko leikari ja Pantteri lippa uistimena.
Siimat meni poikki ja hauki karkas. Sitten Toinen kaverini oli siinä samassa paikassa heittelemässä ja kohta oli onneksi se sama hauki kiinni
Nyt tuli hauki ylös asti ja lippakin oli vielä leuassa kiinni. Keveri meinas pitää lipan itellä mut onneksi se anto sen takaisin sille kun sen äiti pakotti antamaan sen takas. Mut on kyllä jo säälittävää toimintaa jos ei millään voi antaa kaverille sitä uistinta takas jos hyvin tietää että se on se sama joka jäi hetkeä aikasemmin hauen leukaan :|
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: ALEE on June 07, 2009, 23:36:07
Tässä just alkuviikosta viimeks koskella hauki vei rapalan countdownin.

Ja yks toinen tapaus: Isoveli oli tyttöystävänsä kans metsäjärvellä kalassa, ensiksi tyttöystävälle kova tärppi ja siimat poikki, jonkin ajan pääsätä isoveli sai itse ylös +5 kg hauen jolla suu pielessä tyttöystävänsä minnow spoon. Saipahan minowin takas :-) Ja eikä se haukikaan mikään pieni ollut
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Miskala on June 09, 2009, 13:23:29
Muutama vuosi sitten hauki katkaisi siiman ja lippa jäi sitten suuhun. Viime lauantaina kala oli kiinni vain muutaman sekunnin, kun se katkaisi perukkeen.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Juz on June 17, 2009, 15:31:05
Onhan noita uistimia haukien turpiin tullut kylvettyä tähän mennessä varmaan 50kpl. Tänä kesänä Kallavedellä jäi yksi pelti ison hauen pärstään kiinni ja viime viikonloppuna jäi Lappia vaappu hauen turpaan.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Wärtsi on July 30, 2009, 22:02:38
Kaksi master ahven viehettä meni samaan haukeen joka oli noin arviolta 3-5kg
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: darpeee on July 31, 2009, 10:18:48
Joku 4-5kg hauki katkaisi siiman ja vei minnarin perukkeineen päivineen.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Sambou on July 31, 2009, 14:08:56
Perhoja on menny joku parisen kymmentä haukien suuhun, kaikki omaa tyhmyyttäni ja kokemattomuuttani. Uistimia on jäänyt pari kipaletta, muttei haukien suuhun!

Oltiin kerran johnain mökillä vetelemässä uistinta ja sitte nappasi kiinni ISO kuha, joku 5 kilon pintaan näin sanottuna. Juuri kun olin saamassa haavilla koukattua niin perukkeen lukko hajosi ja uistin meni menojaan tuon suurkuhan kanssa. Jotkut saattavat tuota 5 kilon veikkausta pitää naurettavana mutta mielestäni se oli sen pintaa kun sen näki veneen vieressä.  :x
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Mad Croc 96 on August 10, 2009, 12:29:29
joskus mökillä mulla jäi 3 kilosen hauen suuhun joku bilteman ruohikko uistin ja parin päivän pääst oli kolmen kilon hauki katiskas, se uistin suupieles
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Satunnaikalastaja on August 14, 2009, 00:13:35
Kalustotappioita on ja paljon. Ahventa uistellessa en yleensä käytä perukettta, pienen vieheen hauki hotkaisee helposti kokonaan, jolloin siiman katkeamisen vaara on suuri.  Useimmiten se on heti tärpistä poikki kun isompi hauki sattuu kohdalle. Taitaa olla noin 1 uistin per kaksi ahvenreissua. Muuta kalaa pyytäessä harvoin, kun on järeämmät vehkeet.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Tuhe on August 14, 2009, 00:23:22
Satunnaiskalastajan kans samoilla linjoilla, et ahvenhommissa ei peruketta käytetä. Tuleehan nuita uistintappioita, mut salmo hornetteja on nyt reilu kasa, mitä hauillekin syöttää. Kiiminkijoella kyseinen peli on aivan mainio ahvenkapula, et niitä on nyt tullu hommattua mukava kasa.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: sube on August 14, 2009, 12:44:02
Quote from: Tuhe on August 14, 2009, 00:23:22
Satunnaiskalastajan kans samoilla linjoilla, et ahvenhommissa ei peruketta käytetä. Tuleehan nuita uistintappioita, mut salmo hornetteja on nyt reilu kasa, mitä hauillekin syöttää. Kiiminkijoella kyseinen peli on aivan mainio ahvenkapula, et niitä on nyt tullu hommattua mukava kasa.
En tajua miksi niitä perukkeita sitten ei voisi käyttää ahventa uistellessa? Eikai se nyt niin paljoa uintiin vaikuta, ja ei aina tarvi sitä 30cm peruketta vaan pienikin on parempi, kuin ei mitään. Ja kyllä ne salmotki jossain vaiheessa loppuu. :D
Mielipidekysymys!
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Miskala on August 14, 2009, 15:19:10
Quote from: subee on August 14, 2009, 12:44:02
Quote from: Tuhe on August 14, 2009, 00:23:22
Satunnaiskalastajan kans samoilla linjoilla, et ahvenhommissa ei peruketta käytetä. Tuleehan nuita uistintappioita, mut salmo hornetteja on nyt reilu kasa, mitä hauillekin syöttää. Kiiminkijoella kyseinen peli on aivan mainio ahvenkapula, et niitä on nyt tullu hommattua mukava kasa.
En tajua miksi niitä perukkeita sitten ei voisi käyttää ahventa uistellessa? Eikai se nyt niin paljoa uintiin vaikuta, ja ei aina tarvi sitä 30cm peruketta vaan pienikin on parempi, kuin ei mitään. Ja kyllä ne salmotki jossain vaiheessa loppuu. :D
Mielipidekysymys!

Samaa mieltä Subee:n kanssa. Ei ole mitään järkeä olla käyttämättä peruketta ahvenen uistelussa. Se ei vaikuta uintiin mitenkään, mutta miinusta on paljon. Hauen sattuessa kohdalle menetät vaapun ja lisäksi tuon hauen. Voi maksaa jopa ennätyshauen, jos ei käytä peruketta, sillä aika usein tulee haukeakin ahventa uistellessa.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: HuntaKilla on August 14, 2009, 15:19:24
Quote from: subee on August 14, 2009, 12:44:02
Quote from: Tuhe on August 14, 2009, 00:23:22
Satunnaiskalastajan kans samoilla linjoilla, et ahvenhommissa ei peruketta käytetä. Tuleehan nuita uistintappioita, mut salmo hornetteja on nyt reilu kasa, mitä hauillekin syöttää. Kiiminkijoella kyseinen peli on aivan mainio ahvenkapula, et niitä on nyt tullu hommattua mukava kasa.
En tajua miksi niitä perukkeita sitten ei voisi käyttää ahventa uistellessa? Eikai se nyt niin paljoa uintiin vaikuta, ja ei aina tarvi sitä 30cm peruketta vaan pienikin on parempi, kuin ei mitään. Ja kyllä ne salmotki jossain vaiheessa loppuu. :D
Mielipidekysymys!

Ahvenela ei ole hampaita, joilla purra siima poikki. Jos hauki sattuu nappaamaan uistimeen ahvenen sijaan, niin sitten se nappaa. Jos hauki katkaisee siiman, niin sitten se katkaisee. Itse en ainakaan pidä ahvenen uistelussa peruketta, sillä jos uistin sattuu jäämään pohjaan, niin siinä menee vain hyviä perukkeita hukkaan.

Ja tämähän vain on oma mielipide..
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Miskala on August 14, 2009, 15:27:42
Quote from: HuntaKilla on August 14, 2009, 15:19:24
Quote from: subee on August 14, 2009, 12:44:02
Quote from: Tuhe on August 14, 2009, 00:23:22
Satunnaiskalastajan kans samoilla linjoilla, et ahvenhommissa ei peruketta käytetä. Tuleehan nuita uistintappioita, mut salmo hornetteja on nyt reilu kasa, mitä hauillekin syöttää. Kiiminkijoella kyseinen peli on aivan mainio ahvenkapula, et niitä on nyt tullu hommattua mukava kasa.
En tajua miksi niitä perukkeita sitten ei voisi käyttää ahventa uistellessa? Eikai se nyt niin paljoa uintiin vaikuta, ja ei aina tarvi sitä 30cm peruketta vaan pienikin on parempi, kuin ei mitään. Ja kyllä ne salmotki jossain vaiheessa loppuu. :D
Mielipidekysymys!

Ahvenela ei ole hampaita, joilla purra siima poikki. Jos hauki sattuu nappaamaan uistimeen ahvenen sijaan, niin sitten se nappaa. Jos hauki katkaisee siiman, niin sitten se katkaisee. Itse en ainakaan pidä ahvenen uistelussa peruketta, sillä jos uistin sattuu jäämään pohjaan, niin siinä menee vain hyviä perukkeita hukkaan.

Ja tämähän vain on oma mielipide..

Mielipiteesi on mielestäni melko huono. Sillä paljon useammin tulee kohdalle hauki, kuin pohja. Jos ei käytä peruketta ja hauki vie vaapun, niin menettää sen 10€. Tätä tapahtuu todella usein. Perukkeella tämän voi estää. Jos taas uistin jää pohjaan ilman peruketta, niin siima hankautuu helposti poikki ja perukkeen kanssa uistin tulee melko varmasti ylös. Minulla on jäänyt uistin pohjaan kiinni ehkä jopa yli sata kertaa ja aina on tullut ylös. Kerran vain on jäänyt jigi kivenkoloon.

Hauille menettää todennäköisesti joka reissulla vaapun ilman peruketta. Jos on peruke ja se jää pohjaan, niin eihän se maksa kuin pari euroa ja tätä tapahtuu paljon, paljon vähemmän.
Title: Vs: uistin kalan suussa
Post by: Krisu13 on August 30, 2009, 14:14:52
Kerran olin ahvenia jigaamassa niin ahven nappas ja pääs kiertämää ittensä lumpeisiin.Ei se sitte sieltä irronnu joten siima vaa katki :( . Pari päivää sen jälkeen olin taas jigailemassa nii ahven nappas taas ja se oli noin 400g. joten otin sen ja kun perkasin sen nii mitä sen mahassa olikaa! mun jigi  :-o.