Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Onginta => Topic started by: xyu on November 06, 2006, 09:38:21

Title: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on November 06, 2006, 09:38:21
Tämmöstä aihetta alkutalven ratoksi. Eli mitä onkivapoja vapapussistasi löytyy? Materiaali, pituus ja mahdollisesti merkkikin on hyvä mainita. Omista vapapusseistani löytyy muutama vapa.

Teleskooppivavat:
2,5 m hiilikuitu Trabucco
3,0 m hiilikuitu Trabucco
3,0 m lasikuitu (2 kpl)
4,0 m hiilikuitu Trabucco
4,0 m lasikuitu (3 kpl)
5,0 m hiilikuitu (Trabucco)
7,0 m hiilikuitu (Trabucco)
7,0 m hiilikuitusekoite (Daiwa)
10 m hiilikuitu

Jatkopalavavat (partit)
9,0 m hiilikuitu (Daiwa)
12 m hiilikuitu+2 lisäkärkeä (Trabucco)
14,5 m hiilikuitu+1 lisäkärki (Milo)

Kelaonkivavat:
3,9 m hiilikuitu (Trabucco)

Eli noilla olen pärjäillyt tähän asti ja osa alkaa olla kohtuullisen vanhaakin tavaraa, mutta käyttökelpoista kuitenkin. Tarkoitus olisi uusia kalustoa pikkuhiljaa. Tänäkin vuonna tuli hankittua muutama vapa (Trabuccoa). Tarkoitus olisi ottaa wanha Daiwan 9 m partti käyttöön ja pistää siihen kunnon jytkyt kuminauhat (16). Sillä vavalla voisi sitten onkia aivan huoletta, eikä tarvitse pieniä kolhuja pelätä.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on November 06, 2006, 16:53:14
Teleskooppivavat:

2,0 m hiilikuitu Sensas
3,0 m hiilikuitu Triana
4,0 m hiilikuitu Trabucco
4,0 m hiilikuitu Garbolino
5,0 m hiilikuitu Milo
6,0 m hiilikuitu JuliaRöd
7,0 m hiilikuitu Trabucco
8,0 m hiilikuitu D.A.M
9,0 m hiilikuitu Trabucco
10  m hiilikuitu JuliaRöd

1.5 - 7 metrisiä lasikuituja lukematon määrä

Noista sitten mukaan kisoihin lähtee kulloinkin soveltuvin setti.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: haukka-1 on November 06, 2006, 18:40:15
Mun vehkeet ei oo vielä mitkään hääppöset kun oon vasta päässyt tän onginan makuun vasta parina viime vuotena.
3-5 metriset on lasikuituja ja 6 metrinen DAM hiilikuitu.
Kannattaako muuten ostaa käytettyjä hiilikuituvapoja jos jostain löytää?
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on November 06, 2006, 20:05:36
Quote from: haukka-1 on November 06, 2006, 18:40:15
Kannattaako muuten ostaa käytettyjä hiilikuituvapoja jos jostain löytää?

En menisi suosittelemaan. Käytetyissä vavoissa voi aina olla jokin ns. hiusmurtuma, joka ei näy päällepäin, mutta joka saattaa kalastaessa rikkoa vavan. Lisäksi hiilikuituvapojen valmistu kehittyy jatkuvasti, joten......

Poikkeuksena on jos vapojen myyjä myy sinulle esim. omaa vapaansa... tässä tapauksessa saat varmasti jonkinlaisen takuun vavalle.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on November 07, 2006, 08:52:07
Pitkälti Sir. Milon kanssa samoilla linjoilla. Vavat kuluvat, eivätkä ne ole uuden veroisia. Mutta jos joku reilu onkimies tarjoaa nuorelle onkijalle useampaa vapaa muutamien kymmenien eurojen hinnalla, niin tilanne on toinen. Eli jos saa vavan ERITTÄIN halvalla, niin sitten. Hiilikuituvavat myös väsyvät ajan kanssa, eli ne eivät ole käyttökelpoisuudeltaan samaa tasoa, mitä ne olivat uutena. Vanhat hiilikuituvavat saattavat olla myös tarkoitettu vain pienelle kalalle, eli ne on helppo saada poikki. Uudemmat Suomessa myytävät hiilarit ovat kestävämpiä, joten niillä voi onkia hieman rajumminkin. Salakkatikut ovat sitten asia erikseen.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: haukka-1 on November 07, 2006, 16:46:34
Kiitti noista neuvoista. Ensi kesäks ois tarkotus hankkii noita hiilareita vähän lisää.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: JuP3 on November 07, 2006, 17:37:49
3.0m lasikuitu Raven
4.0m lasikuitu OPM
5.0m sekoite Maver
5.0m lasikuitu OPM
6.0m lasikuitu Master
7.0m lasikuitu Master
+ ei vielä kuntoon viritetty 7.0m hiilikuitu Maver

Ei ole köyhällä helppoa ei. :-D Nuo ei-lasikuituvavatkin molemmat saatu palkintona.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: fisherman^^ on January 04, 2007, 20:57:57
teleskkopit (hiilikuidut)
 
3m (triana)
4m 2kpl (triana)
5m (triana)
6m(trabucco)
7m (trbucco)
8m(triana)
9m(juliarod)
10m (maver)

jatkopalavavat:

13m triana ganza rayflex + 4kärkeä+ kup kit
13m juliarod casin evolution carp+ 2kärkeä

kela onkivavat:

3,90m (triana)
4,5m  (triana)
3m (fladen) feeder.

kaikki rahani harrastukseen olen laittanut ja lompakon päälle se on käynyt. mutta vavat ja muut vermeet alkavat olla kasassa nyt, vaikka ne joskus uusimista kaipaavatkin.

Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: jaska74 on January 04, 2007, 21:28:20
kertosko joku virvelimiehelle miks tarvii noin monta onkea?
monta vapaa kyllä ymmärrän kun niitä heitellään tai vedellään, mutta eikös mato-onginnassa oo tarkotus vaan liottaa matoa?

no, omassa pussissa on kaks mato-onkea, toinen on 3m ja toinen 6m ja molemmat honkkarin alelaarista jotain vitosen vehkeitä...
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on January 05, 2007, 08:50:26
Jaskalle:

Onginnassa joutuu onkimaan usein eri etäisyyksiltä. Suomessa kala on usein pientä kalaa, jonka onkiminen onnistuu teleskoopilla. Siksi paljon eripituisia teleskooppeja.

Parttivapaa tarvitaan tarkempaan ja isomman kalan onkimiseen. Sitä pystyy lyhentämään tarvittavan pituiseksi, siksi yksi/pari vapaa riittää.

Kelaonkivapoja tarvitaan kelaongintaan (koholla). Pohjaonkivapoja pohjaongintaan jne.

Erityisesti useita samanpituisia vapoja tarvitaan siksi, että joskus onkilaite menee sotkuun. Tällöin vieressä odottava identtinen onkivapa+laite on erittäin kätevä.

Tarkoitus ei ole liottaa matoa vaan saada paljon/isoja kaloja. Useiden/isojen kalojen saaminen ei ole erityisen helppoa. Kalojen saaminen haastavassa tilanteessa on vaikeaa. Systeemit täytyy viritellä kalalle sopivaksi, mikä vaatii taitoa ja välineitä.

Laitanpa tästä vaikka jonkun informatiivisen kuvan:
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.vespe.com%2Fweb2005Fin271.jpg&hash=62edab1afcfed577eb2c0cea004eb13271fc6ee4)

Siinä Jacopo Falsini Saimaan kanavalla MM-kisoissa 2005. Vavat ovat tarpeeseen.

Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: jaska74 on January 06, 2007, 11:22:31
tattis kunnon selityksestä.

kerrotko vielä miten pohjaonki eroaa "tavallisesta" mato-ongesta? (se vapa siis)
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on February 06, 2007, 23:47:29
Pohjaonkivavalla yleensä tarkoitetaan heitto-ongintaan tarkoitettua vapaa, jolla heitetään raskasta painoa tai feederiä(eli syöttihäkkiä). Pohjaonkivapojen painoluokitukset ovat siis noin 10 grammasta aina pariin-kolmeensataan grammaan saakka. Karpinonginnassa saattaa olla vieläkin rajumpia välineitä käytössä.

Kelaonkivavat ovat puolestaan vapoja, joilla heitetään koholla varustettua onkilaitetta. Niiden painoluokitukset alkavat parista grammasta ja päättyvät muutamiin kymmeniin grammoihin. Pituutta näillä on yleensä 3,60-4,90 m. Vavan toiminta eroaa huomattavasti pohjaonkivavasta.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: perza on February 07, 2007, 15:07:28
QuoteLaitanpa tästä vaikka jonkun informatiivisen kuvan:
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.vespe.com%2Fweb2005Fin271.jpg&hash=62edab1afcfed577eb2c0cea004eb13271fc6ee4)

Siinä Jacopo Falsini Saimaan kanavalla MM-kisoissa 2005. Vavat ovat tarpeeseen.

No tuo menee kyllä yli mun ymmärryksen! Sen vielä tajuan jos jollain on tuo kala-astia tossa rinnuksilla ja yksi tai pari vapaa varalla mutta tuo kuvan onkisysteemi menee kyllä jo vähän yli. Itse kävin pienempänä myös onki kisoissa ja silloin oli itellä vain yksi onki+vara onki mukana eikä kyllä mitään hienostuneempia välineitä mukana ollut. Ihan normi 4 metrin lasikuitu onki ja siinä sitten jokin kilpa koho. Ja hyvin tuli saalista.
Tietysti jos paljon eri paikkoja kiertelee ni onhan se hyvä olla vähän välineistöä mutta, en kyllä tuota kymmentä vapaa ymmärrä. Kuitenkin kukin tallatkoon tyylillään ja käyttäkööt niin monta vapaa kuin haluaa. (Itse pärjäisin vain muutamalla vavalla, tai sitten en!)
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 08, 2007, 17:04:26
No sehän on vähän siitä kiinni, mihin tähtää.

Epäilempä, ettet Perza kumminkaan käynyt kilpaonki kisoissa, joista kys. kuva on.
Tavallisissa mato-onki kisoissa valtaosalla on vain muutama vapa.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: perza on February 09, 2007, 01:01:39
No en ihan varmasti ole missään mm kisoissa enkä sm kisoissa ollut! Eikä kyllä paloja innostaisi nihiin lähteäkkään  :-P :-D
Kerran olin katsomassa Sm-onki kisoja ja hullun touhua sanon minä!
:-)
mitens muuten tollasella 14,5m vavalla pystyy onkimaan, kun itellä pisin vapa mitä olen koittanut on 8m ja se tuntui jo tosi hankalalata vavalta käsitellä. Tietysti hiilikuitu vavathan on keveempiä, mutta luulisi sen silti olevan aika hankala käsitellä. Mitä kaloja tolla muuten ongitaan?
:-o
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on February 09, 2007, 08:28:06
Nykyisin kansainvälisissä kisoissa on 13 metrin vaparajoitus, joten noita 14,5 m vapoja ei paljoa näy kisoissa. Niillä ongintaan aivan samoja kaloja kuin lyhyemmilläkin vavoilla. Usein pidemmillä vavoilla kuitenkin tähdätään vähän isomman kalan onkimiseen, esimerkiksi lahnojen pyytämiseen.

Pitkät vavat ovat siksi tarpeellisia, että lähietäisyydeltä on usein mahdotonta saada kalaa. Pitkät vavat eivät siis ole itsetarkoitus vaan pakon sanelema juttu. Esim. jos 5 metrin vavalla tulee särkiä, joita saa myös 13 m partilla, tulee yleensä ongittua 5m vavalla, koska se on nopeampaa ja helpompaa.

Tuollainen 13 m vapa painaa yleensä 900-1200 grammaa. Downforcea siinä on jonkin verran, mutta 13 metrin vavat ovat erittäin käyttökelpoisia, mikäli ne ovat laadukkaita (painaa n. 1000 g ja on jämäkkä). Lasi- ja hiilikuidun välinen ero on järkyttävän suuri. Hinnatkin tietysti eroavat jonkin verran, mutta ei ne hiilikuituvavat NIIN kalliita ole. Esim hyvät 7 m hiilikuituvavat ovat 75e-200e hintaluokassa.

Hullun touhuksi en kilpaongintaa sanoisi. Laji on erittäin mielenkiintoinen ja siinä riittää haastetta koko iäksi. Ja taito muuten ratkaisee tässä hommassa paljon.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 09, 2007, 09:05:25
Quote from: Henrik K on February 09, 2007, 08:28:06
Ja taito muuten ratkaisee tässä hommassa paljon.

Niin niin ...
Niinhän ne kilpaonkijat väittää  8-), mutta tuossa lajissa ei punnita joen tai järven lukukykyä samalla lailla, kuin perinteisen tavan kilpailuissa, joissa liikkuminen on vapaata. Lisäksi eihän mäskikisoissa luoteta omaan kykyyn löytää kaloja vaan mäskin houkuttelevaan vaikutukseen  :evil:
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on February 09, 2007, 09:20:23
Olen asiasta eri mieltä. Kesäonginnassa on toki hyvänä puolena juuri se, että onkipaikkaa pitää lukea. Kilpaonginnassa tuo ominaisuus korostuu vielä entisestään. Pienillä virheillä voi paikan pilata tyystin. Esimerkiksi väärään kohtaan houkutteleminen tuhoaa onkipaikan, samoin ylisyöttäminen/alisyöttäminen. Lahnamäskillä ongittaessa voikin yllättyä siitä, että paikalla olikin vain särkiä (pilalle mennyt kisa).

Mäski on tehokkaimmillaan osaavissa käsissä. On suunnilleen rajaton määrä käyttää houkutinaineita väärin, ja vain muutamia tapoja käyttää sitä tehokkaasti kussakin paikassa. Näiden juttujen opetteleminen onkin se suurin tehtävä.

Kesäonginta on hyvä laji, josta en kyllä itse saanut mitään irti viimeisinä vuosina kun sitä harrastin. Hyviäkin oivalluksia ja muistoja kesäonginnasta kyllä löytyy. Eräällä pienellä joella sain ongittua vastarannan pusikoiden juuresta 300 gramman särkiä, joilla voitto heltisi ylivoimaisesti. Puusta tippui kaloille jatkuvasti jotakin pieniä toukkia/tms. ötökoitä, joita odotellessaan ne sitten söivät kärpäsentoukkiakin  :wink:. Kesäongintahan on euroopassa aivan tuntematon laji, ja se onkin yksinomaan suomalainen sovellus. Kilpaonginnassa on huomattavasti enemmän muuttujia, joiden kokonaishallinta on erittäin haastavaa. Esimerkiksi kelaonginta 50 metrin päästä ei ole mitään erityisen helppoa puuhaa.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 09, 2007, 16:47:33
Mielipiteensä kullakin...
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Yuz on February 09, 2007, 18:57:04
Minä käytän ihan tavallista neli- tai kuusimetristä perusonkivapaa, kyllä silläkin kalastuksesta nauttii.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: NikoK. on February 09, 2007, 19:51:46
Quote from: perza on February 09, 2007, 01:01:39
No en ihan varmasti ole missään mm kisoissa enkä sm kisoissa ollut! Eikä kyllä paloja innostaisi nihiin lähteäkkään  :-P :-D
Kerran olin katsomassa Sm-onki kisoja ja hullun touhua sanon minä!

Aivan samaa mieltä perzan kanssa!

Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: perza on February 10, 2007, 01:25:27
Siis onko näitäkin kilpamuotaja kahdenlaisia? jos näin on niin en sotkeudu tähän sen enempää...Meilläpäin mitä nuo kisat on ollut ni ne ilmeisesti ollu just onita Kesäonki kisoja eli paikkaa ei arvota vaan saa mennä mihin haluaa tietyn alueen sisällä esim. joku lampi. Vähän niinkun pilkki kisat, nopeimmat ehtii parhaille paikoille. Mäskin käyttö kielletty. Tosin mäski kisat erikseen.
:-P
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 10, 2007, 22:42:48
Juuri näin on asian laita. Noita perinteisen tavan kilpailuita on valtaosa, mielestäni, Suomessa käytävistä kilpailuista.
Sitten PM ja SM-kilpailtut ovat perinteisen tavan kisoissa sekotus kumpaakin. Eli on arvotut paikat, mutta paikkaa saa tietyin rajoituksin vaihtaa ja mäskääminen on kielletty etc.

Varsinainen kilpaonginta muoto ei ole Suomessa yhtä suosittua, kuin muualla ja siihen on monia syitä. Mm. Suomalaiset ovat niin nuukia etteivät raaski ostaa kalliita aineita jotka heitetään heti menemään --> palkinnot eivät ole hirveän suuria joten toiminta olisi pääasiassa vahvasti tappiollista, Suomalaiset eivät halua tehdä harrastuksesta liian monimutkikasta, Suomessa on harvassa paikassa suuria/pitkiä tasavertaisia ranta-alueita (kilpaonki kisoja on turha pitää 3 metrin levyisessä joessa) ja itseäni ainakin harmittaa jos joutuu istumaan samalla kalattomalla paikalla 5 tuntia ilman, että voi tehdä asialle mitään.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on February 11, 2007, 18:11:19
Quote from: Sir.Milo on February 10, 2007, 22:42:48
Suomessa on harvassa paikassa suuria/pitkiä tasavertaisia ranta-alueita (kilpaonki kisoja on turha pitää 3 metrin levyisessä joessa) ja itseäni ainakin harmittaa jos joutuu istumaan samalla kalattomalla paikalla 5 tuntia ilman, että voi tehdä asialle mitään.

Tähän heitän kommenttina seuraavaa.

Suomessa on itseasiassa maailman parhaimpia onkialueita, joiden tasaisuus on kansainvälistä tasoa, esimerkiksi kilpaonginnan MM-kisojen näyttämönä kahdesti toiminut Saimaan kanava. Muitakin paikkoja löytyy paljon. SM-Kilpaonkikisat pidettiin esimerkiksi viime vuonna (2006) Huittisissa Loimijoella. Vaikka paikka jakoi kilpailijoiden mielipiteitä, niin paikasta oli kuitenkin opittavaa. Hienot kisat olivat siis jokatapauksessa. Hyvien paikkojen puutetta Suomessa ei siis ole.

Paikan kalattomuus on kiinni onkijan houkuttelutaidoista. Itse taas koen kesäonginnan juuri semmoiseksi odotteluksi ja lottoamiseksi. Pahimmissa tapauksissa on ongittu eri puolilla järveä tai jopa eri järvillä. Tulosten erot ovat olleet silloin yli 10 kertaisia. Eli siinä ei ole silloin mitään kilpailuviettiä. Kilpaonginnassa ongitaan omaa sektoria vastaan, joten tarvitsee keskittyä vain oman sektorin voittamiseen, jossa onkii yleensä noin 15 henkeä. Paikat ovat sektoreiden sisällä kuitenkin kohtuullisen tasaiset.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 12, 2007, 19:49:38
Tuosta vesistö jutusta....

Toki suomesta löytyy kilpaongintaan soveltuvia paikkoja, mutta suhteutettuna paikkoihin joissa voi pitää vain pereinteisen tavan kisoja, niin niiden määrä on aika pieni verrattuna Euroopan vesistöihin.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: iso <>< on February 13, 2007, 18:51:50
Mulla on 3m 5m 8m 10m vavat en muista merkkiä kyllä niilläkin kalaa tulee
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: kalasa on February 14, 2007, 18:50:01
Jos noita listoja katsoo nii taitaa olla poijilla aika paljon rahaa kiinno vavoissa.
Mulla ihan perus lasikuitu vapoja ja voin sanoa että se kala tuskin vapaa katsoo. Ei siinä, lisäähän se mukavuutta onki kevysillä ja jäykemmillä vavoilla tietenkin juu, eikä se raha tässä kalastuksessa.....
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: fisherman^^ on February 15, 2007, 21:52:42
otetaampa esimerkiksi sm- kilpaonki. voittaja saa mielestäni 100€... pieni summa kun vertaa kuluihin. esim syötteihin uppoaa n 100€. kahdessa erässä.. riipuen tosin onkiareenasta. mutta ei se raha ja palkinto näissä touhuissa ole tärkeintä vaa MAINE!!! Kansain välistä kisoista ei saa kuin mitalin kouraan. omissa kokemuksissani minulle palkinto on jo ollut kun pääsee kisailemaan muitamaita vastaan!
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on February 17, 2007, 09:13:55
Joo noista palkinnoista....
Kyllä täällä päin (etelä-suomi) on imureita, kahvinkeittimiä ja leivänpaahtimia palkintoina, mutta ne ovat juuri niitä halvimpia mahdollisia, jotka hajoavat käytössä välittömästi.
Kilpaonki kilpailuissa on sentään ihan hyvä palkinto. Tuskimpa perinteisen tavan SM-kisojen voittaja saa edes 40€ arvoista palkintoa. Ylipäätänsä SM-kisoissa on naurettavan huonot palkinnot. Varsinkin nuorten sarjoissa annetaan lelula, naurettavia halpa-halli kalastustarvikkeita sun muuta sh*ttiä. Järjestäjille tärkeintä on vaan saada mahdollisimman hyvät voitot.

Mikäli kilpailuissa, joissa käyt, alkaa paalkintojen taso laskemaan naurettavan alhaiseksi, niin siihen ei mikään muu auta kuin että käyt sanomassa asiasta.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on February 18, 2007, 10:18:32
Tuo Sir. Milon mainitsema ongelma on kyllä todellinen. Onneksi poikkeuksia löytyy. Mainio kisa on onkiseura SeSOngin järjestämä SeSOnki 20, jossa osallistumismaksu on 20 e. Osallistumismaksuista palautetaan palkintoina se 70-80%, joten palkinnot ovat laadukkaita!

Onki- ja pilkkikilpailuja näivettää yleisesti ottaen juuri se, että kisoilla rahastetaan. Ei kisojen tarkoitus ole rahan kerääminen seuralle, vaan se järjestetään kilpailijoita varten. Näin ainakin pitäisi olla.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Jigihemmo on February 20, 2007, 20:01:27
Ei ole vapapussia, mutta kaksi teleskooppi vapaa on.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Yuz on February 20, 2007, 20:54:43
Quote from: Henrik K on February 18, 2007, 10:18:32
Tuo Sir. Milon mainitsema ongelma on kyllä todellinen. Onneksi poikkeuksia löytyy. Mainio kisa on onkiseura SeSOngin järjestämä SeSOnki 20, jossa osallistumismaksu on 20 e. Osallistumismaksuista palautetaan palkintoina se 70-80%, joten palkinnot ovat laadukkaita!

Onki- ja pilkkikilpailuja näivettää yleisesti ottaen juuri se, että kisoilla rahastetaan. Ei kisojen tarkoitus ole rahan kerääminen seuralle, vaan se järjestetään kilpailijoita varten. Näin ainakin pitäisi olla.
Onnittelut sadannesta viestistä, Henrik!  :-)
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: esal on February 25, 2007, 20:40:46
Mulla on ihan pelkkiä perusvapoja ja niitä sitten löytyykin monia kymmeniä.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: lohen pyytäjä on February 25, 2007, 20:45:26
Mulla on muutama hyvä vapa,sitten on yks 10m vapa ja parikymmentä perus vapaa.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Jeltsu on May 25, 2007, 17:07:06
3m, 4m, 5m, 7m ja 9m.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Tosimies on May 25, 2007, 17:32:22
7m Trapucco teleskooppi,5m DAM teleskooppi ja muutamia 3m halpisonkia
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Kami on August 10, 2007, 02:05:44
Joo löytyyhän niitä onki vapoja, mutta vain teleskooppivapoja:

       2-7m lasikuituisia melko paljon (ei sitä merkkiä kuulu kattoo :-D)
2kpl 8m toinen lasikuitua, toinen hiili- ja lasikuidun sekoitus.
1kpl 10m Hiilikuitua  merkki joku faps...(Hyvä ja halpa :wink:)

Quote from: Henrik K on February 11, 2007, 18:11:19 SM-Kilpaonkikisat pidettiin esimerkiksi viime vuonna (2006) Huittisissa Loimijoella.
Väittäisin että, siellä pidettiin Sm-Onki kilpailut. (Vai oliko kenties molemmat? :-o)

Quote from: Sir.Milo on February 17, 2007, 09:13:55
Joo noista palkinnoista....
Kyllä täällä päin (etelä-suomi) on imureita, kahvinkeittimiä ja leivänpaahtimia palkintoina, mutta ne ovat juuri niitä halvimpia mahdollisia, jotka hajoavat käytössä välittömästi.
Kilpaonki kilpailuissa on sentään ihan hyvä palkinto. Tuskimpa perinteisen tavan SM-kisojen voittaja saa edes 40€ arvoista palkintoa. Ylipäätänsä SM-kisoissa on naurettavan huonot palkinnot. Varsinkin nuorten sarjoissa annetaan lelula, naurettavia halpa-halli kalastustarvikkeita sun muuta sh*ttiä. Järjestäjille tärkeintä on vaan saada mahdollisimman hyvät voitot.

Mikäli kilpailuissa, joissa käyt, alkaa paalkintojen taso laskemaan naurettavan alhaiseksi, niin siihen ei mikään muu auta kuin että käyt sanomassa asiasta.
Ja tämähän oli täysin oikea ilmaisu ainakin Sm-onki kilpailuiden palkinnoista! Ottaen esimerkiksi nyt tämän vuotiset Sm-onki kisat, kun suurin piirtein kaikille palkinnoille päässeille jaettiin joko halpis onkivapa tai halpis virveli(vapa+kela). :x
Järjestäjien osalta homma on kyllä täysin mennyt rahastukseen(kuten muutkin jo mainitsi) ja se saa pannun kiehumaan...
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Sir.Milo on August 13, 2007, 18:08:09
Quote from: Kami on August 10, 2007, 02:05:44

Quote from: Henrik K on February 11, 2007, 18:11:19 SM-Kilpaonkikisat pidettiin esimerkiksi viime vuonna (2006) Huittisissa Loimijoella.
Väittäisin että, siellä pidettiin Sm-Onki kilpailut. (Vai oliko kenties molemmat? :-o)


Ei, SM-Onki kisat kisattiin Hämeenlinnassa vuonna 2006.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Kami on August 13, 2007, 19:02:21
Quote from: Sir.Milo on August 13, 2007, 18:08:09
Quote from: Kami on August 10, 2007, 02:05:44

Quote from: Henrik K on February 11, 2007, 18:11:19 SM-Kilpaonkikisat pidettiin esimerkiksi viime vuonna (2006) Huittisissa Loimijoella.
Väittäisin että, siellä pidettiin Sm-Onki kilpailut. (Vai oliko kenties molemmat? :-o)


Ei, SM-Onki kisat kisattiin Hämeenlinnassa vuonna 2006.

Aivan, aivan. Huittisissa olikin 05 sm-onki kilpailut, muistin väärin  :-)
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Tosimies on August 26, 2007, 17:45:59
Quote from: Tosimies on May 25, 2007, 17:32:22
7m Trapucco teleskooppi,5m DAM teleskooppi ja muutamia 3m halpisonkia


Trabucco on muuten isän eikä minun...

Uusin hankinta on hiilikuituinen 7m Shimano Hyperloop
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: perho aloittelija on October 07, 2007, 14:07:19
Mulla ei oo kun pari jotain onkivapaa jotai 3 metrisii.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Väenö. on October 07, 2007, 16:30:30
  Pari marketista ostettua halpavapaa,joiden merkkiä en edes tiedä,mutta ovat toimineet ja toisella olen vetänyt maalle yli 2,5 kiloisen mateen.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on October 25, 2007, 19:17:56
Quote from: Henrik K on November 06, 2006, 09:38:21
Tämmöstä aihetta alkutalven ratoksi. Eli mitä onkivapoja vapapussistasi löytyy? Materiaali, pituus ja mahdollisesti merkkikin on hyvä mainita. Omista vapapusseistani löytyy muutama vapa.

Teleskooppivavat:
2,5 m hiilikuitu Trabucco
3,0 m hiilikuitu Trabucco
3,0 m lasikuitu (2 kpl)
4,0 m hiilikuitu Trabucco
4,0 m lasikuitu (3 kpl)
5,0 m hiilikuitu (Trabucco)
7,0 m hiilikuitu (Trabucco)
7,0 m hiilikuitusekoite (Daiwa)
10 m hiilikuitu

Jatkopalavavat (partit)
9,0 m hiilikuitu (Daiwa)
12 m hiilikuitu+2 lisäkärkeä (Trabucco)
14,5 m hiilikuitu+1 lisäkärki (Milo)
11 m hiilikuitu+1 lisäkärki (Sensas)

Kelaonkivavat:
3,9 m hiilikuitu (Trabucco)
3,9 m hiilikuitu (Ron thompson)
3,6 m hiilikuitu karppivavat, 3 vapaa (ProLogic)

Eli noilla olen pärjäillyt tähän asti ja osa alkaa olla kohtuullisen vanhaakin tavaraa, mutta käyttökelpoista kuitenkin. Tarkoitus olisi uusia kalustoa pikkuhiljaa. Tänäkin vuonna tuli hankittua muutama vapa (Trabuccoa). Tarkoitus olisi ottaa wanha Daiwan 9 m partti käyttöön ja pistää siihen kunnon jytkyt kuminauhat (16). Sillä vavalla voisi sitten onkia aivan huoletta, eikä tarvitse pieniä kolhuja pelätä.


Eli yllä vuoden 2007 hankinnat punaisella.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: Perca on October 26, 2007, 12:52:12
Henrik K:n meininki vaikuttaa hyvin asiantuntevalta  8-)

Itselläni on vain joitakin 5-metrisiä market-vapoja. Onkiessa käytän kuitenkin yleensä virveliä, tilanteeseen sopivalla virityksellä siiman toisessa päässä. Jos ja kun se iso iskee, on hieman taisteluvaraa. Vähäisen mutta sitäkin laadukkaamman  :-D ongintakokemukseni mukaan jo parin kilon lahnan kanssa taistellessa on hyvä olla vähän ylimääräistä siimaa.

-Perca
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: xyu on October 26, 2007, 18:45:08
Jees, eihän noilla teleskoopeilla tai parteilla juuri muuten paljoa tee kuin kisoissa. Kelaonkihan se on ison kalan pyynnissä påp. Tosin isoja kaloja partilla onkiminen on muuten todella hauskaa ja huomattavasti urheilullisempaa
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: haukka_1 on April 02, 2008, 15:44:23
Vähän on tullut päivitystä vapapussiin. Lasikuituvapoja nyt löytyy monen mittaista. Mutta tässä hiilikuidut:
3m Sensas
4m Triana
6m Dam
8m Colmic
Tarkoitus olisi ehkä ostaa uusi 6 metrin vapa, kun vanha rupeaa olemaan melko väsähtänyt. Pientä neuvoa voisi olla tarpeen kokeneemmilta onkijoilta. Vapa saisi olla sekä jäykkä, että kestävä. Olen miettinyt merkeistä ainakin, Trabucon Team Italy taikka Sensaksen vapa, josta en muista merkkiä?
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: kirjolohikäärme on May 28, 2008, 13:35:22
Vapapussia ei ole, eikä minulla ole tällä hetkellä kuin 1 ehjä vapa.

Se on joku Daivan aika vanha vapa. pituutta sillä on 4,5 m. Vois kyllä ostaa pari uutta vapaa.


Tällä hetkellä minulla on 1 ehjä vapa myös, mutta se on nyt eri vapa. D.A.M merkkinen 4m perus vapa.
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: haukka_1 on May 28, 2008, 14:21:56
Quote from: haukka_1 on April 02, 2008, 15:44:23
Vähän on tullut päivitystä vapapussiin. Lasikuituvapoja nyt löytyy monen mittaista. Mutta tässä hiilikuidut:
3m Sensas
4m Triana
6m Dam
8m Colmic
Tarkoitus olisi ehkä ostaa uusi 6 metrin vapa, kun vanha rupeaa olemaan melko väsähtänyt. Pientä neuvoa voisi olla tarpeen kokeneemmilta onkijoilta. Vapa saisi olla sekä jäykkä, että kestävä. Olen miettinyt merkeistä ainakin, Trabucon Team Italy taikka Sensaksen vapa, josta en muista merkkiä?
Jaaha taas tuli lisäystä tähänkin listaan eli, tuli ostettua 5m Damin vapa, kun oli lahja kortti vielä käyttämättä ja pitihän sille jotain käyttöä keksiä.  :-D
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: onkipoika on November 21, 2009, 14:31:03
3m lasikuitu (4kpl)
4m komposiitti
4m lasikuitu (4kpl)
5m lasikuitu
6m lasikuitu
8m lasikuitu
1,5m lasikuitu
Näistä varmaan eniten käytössä 4m komposiitti
Title: Vs: Mitä onkivapoja löytyy vapapussista?
Post by: onkipoika on November 25, 2009, 17:41:32
no nyt sitten katkesi tuo komposiitti :x