Nyt kun alkaa pakkasta jo olemaan mutta kalaan pitäisi vielä päästä, niin olisko mitään keinoa jolla perhosiiman jäätymistä saisi ehkäistyä?
Tuossa viikko sitten olin heittelemässä, pakkasta oli -4 astetta mutta n. tunnin jälkeen siiman ympärillä oli jo paksu kerros jäätä.
Niitä on kehitetty joitain siiman jäätymisen estäviä aineita, mutta itse en niihin juuri ole perehtynyt. Hauskempaa ja paljon tehokkaampaa se heittely on kuitenkin siinä -2 - + asteissa, saati sitten kun on kunnolla plussan puolella.
Siiman jäätyminen tönköksi on myös yksi haittapuoli, jotkut siimat kun ei ole ollenkaan tehty miinus puolen asteille, niistä saattaa pakkasella rikkoontua pinta ja vesi mennä siiman sisälle aiheuttaen vielä enemmän "tuhoa" halkaisten liki koko siiman jäätyessään sinne.