Millaisia hanskoja käytätte pilkkiessä vai käytättekö hanskoja ollenkaan??? :?
No.Kaikista kylmimmillä ilmoilla käytän vanhoja villasormikkaita,joista on menneet sormet rikki ja olen leikannut ne pois.Ne ovat kai jonkinlaiset kynsikkäiden vastineet.
Yleensä pilkin ilman käsineitä mutta jos on liian kylmä siihen niin sitten on kahdet mummon kutomat tumput päällekkäin, joskus pyöräilyhanskoja pidän. En luota kaupan hienouksiin. Vaikka ovatkin varmasti toimivia niin on silti liika rahastuksen puolella.
Kynsikkäät kädessä pilkin ja tosi hyvät on pysy kädet edes vähän lämpimänä muttei ne haittaa kalastusta lainkaan.
Kynsikkäät. Ja jos on vähän kylmempi niin laitan niiden päälle viellä isot rukkaset.
Pienet villakynsikkäät lämpimällä ilmalla, ja kylmemmällä (yli -10c) Rapalan prowear kynsikkäät ja välillä kynsikkäiden päällä paksut fleecetumput.
Ohuet villahanskat, lapaset ja rukkaset.
Quote from: Haugi_94 on February 26, 2007, 21:14:43
Ohuet villahanskat, lapaset ja rukkaset.
Villahanskoja käyttäisin itsekin muuten, mutta koukut tuppaavat tarttumaan niihin todella helposti, ja sitten kerran kun menevät väkästä myöten hanskaan niin niitä ei saa pois muuta kuin repimällä, jolloin hanska menee rikki tai leikkaamalla, jolloin myös hanska menee rikki...
Yleensä en käytä mitään mutta jos on tosi kylmä pidän hanskoja aina vähän aikaa.
Tällä hetkellä käytän rapalan kynsikkäitä. Kämmenosa on neopreeniä ja selkämys fleeceä. Ihan päteviltä vaikuttavat, sormien suut sopivan tiukat ja varret riittävän pitkät. Ovat riittävän herkät värikoukutteluuunkin hyvän istuvuutensa ansiosta, pitävät tuulta eivätkä kastukaan ihan heti. Tosin sitten kun tuollaiset neopreeniset kastuvat niin ne muuttuvat kyllä kädessä tosi inhottaviksi. Koukut eivät kovin helposti noihin tartu, mistä kans plussaa. Mukana kulkee lisäksi isot rukkaset, niiden avulla kohmeiset sormet saa äkkiä pilkittävään kuntoon.
Paljon erilaisia kynsikkäitä on tullut testattua ja tuo em. setti on ahvenpilkintään toimivin tähän asti, mutta edelleen on ideaaliset kynsikkäät haussa. Herkkyyttä, lämpimyyttä ja "huomaamattomutta" on kuitenkin niin pirun vaikea sovittaa samaan pakettiin, että eipä taida ainakaan kaupasta täysin tyydyttävää ratkaisua löytyä. Pitäis vissiin opetella ompelemaan :-)
Kynsikkäitä käytän, paukkupakkasilla kintaat kädessä. Tänään tuli ostettua uudet Rapalan kynsikkäät. Huomenna pääsee testaan.
Käyttäkääpä hakutoimintoa....
http://www.kalassa.net/keskustelut/index.php?topic=650.msg6871;topicseen#msg6871
http://www.kalassa.net/keskustelut/index.php?topic=5308.msg42082;topicseen#msg42082
Mä en itse käytä hanskoja kun pilkin morrilla.Muuten käytän ohuita hanskoja.
8-)
en käytä hanskoja pilkkiessä, mutta kairatessa ja liikkumisessa jäällä käytän nahkahanskoja( sellasia paksuja)
Quote from: SUURkalastaja jyväskyläst on February 27, 2007, 11:25:09
en käytä hanskoja pilkkiessä, mutta kairatessa ja liikkumisessa jäällä käytän nahkahanskoja( sellasia paksuja)
Itse asiassa niin minäkin. Paitsi jos on joain 20 astetta pakkasta.
Itselläni on ainakin neljät hanskat: Abun neopreenikynsikkäät, Abun neopreenikynsykkäät "tumppumalliset", Abun villaiset "tumppumalliset" kynsikkäät ja Rapalan neopreenisormikkaat joista saa kolme sormea taitettua kynsikkäiksi.
Noista lämpimimmiksi on osoittautuneet villaiset kynsikästumput ja niitä lähinnä on tullut nyt käytettyä. Kelien lämmetessä sitten varmaan noita neopreenisiä kynsikkäitä tulee taas käytettyä...
Minulla kynsikkäät ja niiden päälle vedettävät "tumput" mukana pilkillä.
Tuommoset villakynsikkäät on, hankinnan alla tuommoset neopreenikäsineet.
Quote from: Himopilkkijä89 on February 26, 2007, 23:14:03
Kynsikkäitä käytän, paukkupakkasilla kintaat kädessä. Tänään tuli ostettua uudet Rapalan kynsikkäät. Huomenna pääsee testaan.
Hyvät olivat. Voin suositella, maksoivat 15 €.
Quote from: Himopilkkijä89 on February 27, 2007, 19:13:59
Hyvät olivat. Voin suositella, maksoivat 15 €.
Aika paljon kyllä maksoit noista. Täällä maksavat 9,50€
Pro Laken pilkkihanskat
Merkkiä en tiedä, mutta isot nahkarukkaset, joissa karvavuori. Ainoat hanskat jossa minun kärni pysyvät lämpimänä.
villa kynsikkäät+siirtymillä rukkaset, kynsikkäät on vaan kätevät, ei tarvii nuotiollakaan heittää niitä pois, eväitten syönti onnistuu hyvni nuo kynsikkäät kädessä.
:-D
Yleensä käytän kynsikkäitä, mutta kovilla pakkasilla on kunnon nahka rukkaset, ehkä hieman epäkäytännölliset mutta eipähän sormet palellu.
Yleensä ilman, mutta jos liian kylmä niin sitten sellasia läpällisiä hanskoja :-)
Paksut nahka/neopreeni hanskat. Jos alakaa kalaa tullee nii ne lentää kädestä mut jos taas laantuu niin laitan ne käsiin.
kynsikkäitä jossa on yksi sormi varattu pikkusormelle ja nimettömälle,mutta sitten kun saan kalan,otan ne pois,koska olen jo liian monta kertaa saanut kokea sen,että kaikki kolme kolmihaarakoukun koukkua takertuvat kiinni hanskaan :-D
Neopreeni hanskat joista puuttuu peukalo ja etusormi.
villa kynsikkäät ja joskus nahka tumput niiden päällä.
yleensä ei oo mitään käsineitä... mutta jos on oikein kylmä niin sitte kynsikkäät
Semmoiset joissa on sellainen läppä sormien kohdalla.
Ilman hanskoja :-D
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fkoti.mbnet.fi%2Faulut%2Fimages%2Fequipment%2Fgloves.jpg&hash=118bf3ba78bd0e09c3ae334a9319538fd26059b2)
Vasemmalla vanhat. Oikealla nykyiset, joihin ei enää koukut tartu ja neopreeni on materiaalina yllättävän lämmin.
Kynsikkäitä käytän.
:-)
En oo varmaan enää kymmeneen vuoteen käyttänny minkaanlaisia kynsikkäitä, eikä nykyään tule onginnasta mitään jos on jotain käsissä. Hyvin nuo kädet on kylmään tottuneet, enkä oo palelluttannu niitä kertaakaan sen jälkeen kun lopetin kynsikkäiden käytön. Rukkaset on kuitenkin liikkuessa ja kairatessa kädessä.
Kynsikkäitä yleensä.Joskus en ollenkaan!
Ilman hanskoja pilkin, että saa parhaan tuntuman.
Mutta jos on kova pakkanen, niin kairatessa ja liikkuessa vanttuut.
Kynsikkäitä käytän.
En käytä mitään, koska tietää paremmin millainen kala on kiini kun ei ole hanskoja ja tietää heti jos kala pääseekin irti.
Kynsikkäitä käytän
En yleensä käytä hanskoja mutta joskus sellasia työ rukkasia. Ainakin kun kalaa tulee niin rupee sormet jäätymään.
Yleensä en käytä mitään, mutta jos käytän nii kynsikkäät. Käytän kovilla pakasilla kynsikkäitä, niin ei jäädy kauheasti sormet.
E:perustelut.
Lukuun ottamatta selvästi plussan puolella olevia, melko tuulettomia kelejä, käytän käsineitä. Ahvenpilkillä vanha, toimivaksi havaittu käsineyhdistelmä on kynsikkäät + ylisuuret kintaat. Ylisuuret siksi, että niitä tulee myös käytettyä riittävän usein: kintaat vetäistään kynsikkäiden päälle aina kun pilkkivapaa ja siimaa ei tarvitse käsitellä, siis kairaamisten, siirtymisten yms. puuhastelun ajaksi. Näin kannattaa todellakin menetellä, vaikka sormia ei juuri palelisikaan: kun nakkejaan ei päästä jäähtymään missään vaiheessa liiaksi, ne pysyvät toimintakuntoisina koko reissun ajan. Mikäli kintaiden käteenlaittoa seuraa sormien armoton pistely ja pakotus, ollaan lämmittelyssä jo myöhässä.
Käsien (ja samaten jalkaterien) lämpimänä pitämisessä auttaa myös muuten asiallinen pukeutuminen. Jos sinulla on yleiskylmä olo, on melko todennäköistä että sormetkin palelevat. Erityisesti pää kannattaa suojata. Sen verisuonet eivät supistu kylmässä, joten suojaamattoman pään kautta haihtuu iso osa ruumiinlämmöstä.
kynsikkäät tai ilman :-D
käytän kynsikkäitä tai sitten ilman, koska yleensä hanskat tuppaa kastumaan.
kynsikkäitä
yleensä en ollenkaan tai väliajoilla nahkarukkasta mut tähän sesonkiin varauduin rapalan prowear kynsikkäillä saapi nähä miten istuu.
En oo ikinä käyttäny enkä tuu käyttämään.
Villaiset kynsikkäät, pakkasella alla vielä ohuet hansikkaat
Minkäänlaisia tumppuja en kädessä pidä, koska ei silleen osaa, kun ei ole tottunut käyttämään ja kädet pysyy ihan lämpimänä ilman hanskojakin.
Ilman hanskoja tulee pilkittyä,liikkuessa paksut villatumput.
Quote from: Kaivo on November 07, 2007, 20:35:38
Lukuun ottamatta selvästi plussan puolella olevia, melko tuulettomia kelejä, käytän käsineitä. Ahvenpilkillä vanha, toimivaksi havaittu käsineyhdistelmä on kynsikkäät + ylisuuret kintaat....
Sama homma mulla, kynsikkäinä neopreenista valmistetut niin ei haittaa vaikka vähän kastuvatkin ja kunnon kinttaat siihen siten päälle aina liikkuessa niin kyllä pärjää..
kynsikkäitä..tulee piettyä välil ei mitään.
Nahkarukkaset kovalla pakkasella kynsikkäät pienellä pakkasella ja ilman hanskoja jos tarkenee. Ilman hanskoja on kyllä paras pilkkiä.
Kynsikkäitä käytän. Siirtymillä ja kairatessa kynsikkäiden päällä on rukkaset.
Kyllä ne mummon tai äitin tekemät kynsikkäät on aika herkkua. Varsinkin tuulisella kelillä!
No jos on villasta tehdyt käsineet ei ne pahemmin tuulta pidä. Itsellä ei yleensä kirrepilkillä ole hanskoja kun ne hankaloittaa väsytystä.
Quote from: Akke on December 25, 2007, 17:12:46
No jos on villasta tehdyt käsineet ei ne pahemmin tuulta pidä. Itsellä ei yleensä kirrepilkillä ole hanskoja kun ne hankaloittaa väsytystä.
Tosiaan, ne on kyllä villasta tehty. Mut ku sulla on esim. särjenpaskaset kädet ja tulee hemmetisti. Ei muuten oo mitää ihan herkkua.
Niitä mitkä eteen tulevat lähtiessä. :-P
Yleensä ei mitään, mutta kairatessa karvarukkaset on kätevät. Ehtii sormet hieman lämmetä siinä.
Semmosia neopreeni hanskoja jossa peukku ja etusormi paljaana(Jarmo:n kuva tossa ylempänä, oikee kuva). Joskus jos on kylmä ni laitan rukkaset siihen päälle, mutta tämän talven pilkkireissut olen selvinnyt ihan vaan niillä neopreenihanskoilla :-)
joo käytän yleensä sormikkaita tai en mitäään vähän ilmasta riippuu että onko 0 keli vai pakkasta
Semmoset Rapalan NP:t.
Kairatessa kylmemmällä ilmalla ja haukipilkillä ihan kunnon rukkaset.
Normaalisti pilkkiessä neopreenihanskoja, joissa on peukalo ja etusormi paljaana, mutta sitten kun alkaa tulla niissä kylmä, laitan rähinät käteen. Noissa neopreenihanskoissa on meinaan lämpöarvo lähes nolla.
Käytän yleensä todella ohuita hanskoja pilkillä ja jos morriilla pilkin niin en käytä hanskoja.
Ärsyttäväähän se on kun kädet jäätyy mutta onhan ne kädenlämmittimetki keksitty
Kynsikkäitä, lämpimät eikä tarttee ottaa pois kun vaihtaa toukkaa.
Kynsikkäitä tulee käytettyä, lämpimillä keleillä toki tarkenee paljain käsin. Rukkaset sitten jäätävän kylmillä keleillä ja siirtymillä.
Käytän yleensä tavallisella kelillä (+5- -5) sormikkaita, mutta kylmemmällä ilmalla hanskat tai rukkaset.
Kynsikkäitä pienillä pakkasilla ja lapasia vähän kovemmilla pakkasilla
No tuota. Käytän kynsikkäitä taikka sitten kääntökynsikkäitä. Käännettävät ovat kätevät. Paitsi jos on +2 ¨c ilma ja kevät-aurinko paistaa niin saatan olla ilman hanskojakin.
Quote from: Laku on February 28, 2008, 16:07:25
No tuota. Käytän kynsikkäitä taikka sitten kääntökynsikkäitä. Käännettävät ovat kätevät. Paitsi jos on +2 ¨c ilma ja kevät-aurinko paistaa niin saatan olla ilman hanskojakin.
Täysin samoilla linjoilla kanssasi.
Quote from: SUURkalastaja jyväskyläst on February 18, 2008, 15:03:17
Semmosia neopreeni hanskoja jossa peukku ja etusormi paljaana(Jarmo:n kuva tossa ylempänä, oikee kuva). Joskus jos on kylmä ni laitan rukkaset siihen päälle, mutta tämän talven pilkkireissut olen selvinnyt ihan vaan niillä neopreenihanskoilla :-)
Mistä noita neopreenihanskoja saa ja paljonko on hintaa?
Käytän thinsulate hanskoja joissa on hanka vahviste kämmenessä ja hanskoista saa sormiosan pois,jolloin pilkin vaihataminen onnistuu hanskat kädessä.Ainoa vika hanskoissa on se että ne kastuu helposti :D.
riippuu ilmasta mut yleensä käytän
Quote from: pilkkimestari on March 02, 2008, 18:39:21
riippuu ilmasta mut yleensä käytän
Käytät? Niin millaisia hanskoja käytät? Ei sillä että se minua jotenkin kiinnostaisi, mutta aiheen tarkoitus on kertoa "millaisia hanskoja käytät pilkkiessä???"
Jos kelit vain sallivat niin kynsikkäät on kädessä. Niiden tulee myös olla sellaiset joissa myös peukalon pää on paljaana. Kylmällä kelillä mukana kun on vielä iso tumput niin ne saa vedettyä kynsikkäiden päälle siirtyessä ja kairatessa :wink:
Yleensä tulee istuskeltua ilman hanskoja, mutta jos on hanskat kädessä niin ne on sellaiset "pilkkihanskat" eli sellaset joissa on sormenpäät auki.
Minulla hanskat vaihtuvat olosuhteiden mukaan. Siis riippuu onko nollakeli, vai kylmä miinuskeli. Nolla, plus ja pienellä miinuskelillä villasormikkaat käyvät todella hyvin. Kovalla pakkasella (-10:nestä eteenpäin) kunnon nahkarukkaset pitävät paikkaa minulla. Itselläni sormikkaiden ja rukkasten hyvät ja huonot puolet:
Sormikkaat
Hyvät puolet: Pienellä pakkasella, nollakelillä ja pluskelillä mukava laittaa toukkia, surviaisia, matoja ja tahnoja. Ei tarvitse ottaa aina pois, kun on syötin vaihdon aika.
Huonot puolet: Kovalla pakkasella ja tuulella sormen päihin alkaa tulla erittäin kylmä, jos kylmä jatkuu todella pitkään, alkaa pilkkiminenkin mennä huonompaan suuntaan, ei osaa pakosta kunnolla tehdä vastanykäisyä, ja ei pysty niin paljoa houkuttelemaan.
Rukkaset
Hyvät puolet: Lämpöiset suhteellisen pahallakin miinuskelillä, pystyy hyvin houkkutelemaan ja tekemään vastanykäykset.
Huonot puolet: Aina kun meinaa vaihtaa syöttiä, ne pitää ottaa pois, ja sinä aikana saattaa tulla jo käsiin kylmä.
Jos on kunnon pluskelit, niin en pakosta käytä ollenkaan.
Minun käsineet riippuu siis olosuhteesta.
Jos on lämmintä, nii oon ilman lapasia ja muuten mulla on villaiset Masterin vihreät kynsikkäät, jossa on se lapanen,
minkä voipi pyöräyttää siihen päälle, että sormet ei jäädy.
Jos on tosi lämmintä, niin en käytä ollenkaan.
Jos on vähän kylmempi, käytän kynsikkäitä.
Jos on kova pakkanen ja kova tuuli, käytän semmoisia paksuja laskettelu hanskoja. :-D (Sitten ei voi kyllä pilkkiä, kuin isoilla vavoilla.)
itte käytän pilkillä aina lämpöhanskoja joista on leikattu sormenpäät pois ja siihen päälle vielä Thermo Max läppäkynsikkäät. hyvä on olla!
Riippuu ihan kelistä ja miten tahdilla kalaa on tulossa. Jos kova syönti niin en käytä hanskoja ja/tai jos on leuto keli niin silloinkaan ei tule hanskoja käytettyä. Kylmemmällä kelillä on käytössä hyvät nahkarukkaset.
Itse en edes omista mitään käsineitä, koska sormet ei jäädy. Hyvä tapa karkastuttaa itseään on säännöllinen avantouinti, niin ei tarvi pitää mitään tumppuja käsissä. Pilkkiminen on paljon hauskempaa kun näpit ei jäädy. Eli ei muuta kuin avantoon siitä :-)
mä oon leikannu thinsulate merkkisistä hanskoista sormen päät pois on hyvät
Käytän thinsulaten sormikynsikkäitä, sormien päälle voi laittaa semmoisen läpänkin. :-D
Nykyään olen alkanut käyttää vaan sellasia ohuita puuvilla hanskoja. Tänään aamulla 10 astetta pakkasta, kova tuuli ja luntakin satoi eikä tullut yhtään kylmä niillä. Päivällä oli sitten lämpösempää, mutta niitä ei kannata kastella yhtään tai sitten alkaa sormet palelemaan. Mukana oli myös sellaiset läppäkynsikkäät.
Kynsikkäitä, joihin saa kyllä lapaset käännettyä.
pikkimiseen tarkoitettuja hanskoja :lol:
Quote from: kalassa v-95 on March 26, 2008, 13:55:17
pikkimiseen tarkoitettuja hanskoja :lol:
Niin, mutta minkälaisia?? :
täytyy sanoa että yleensä en käytä hanskoja pilkkiessä. johtuu ehkä siitä että vaikka omistan kynsikkäät niin ne ovat melkein aina jossain hukassa niin ei ehdi alkaa etsimään niitä sitten kun otan nopeasti vaan jotkut rukkaset matkaan. sitten aina käy niin että varsinkin pakkasella pilkkimisen alussa yritän pitää rukkasia, mutta kuitenkin niihin menee hermot kun ei saa siimaa niin helposti nyhdettyä ylös.sitten kun otan ne pois niin sormet paleltuu! plussa kelillä aina ongin ilman hanskoja kun silloin ei kädet palele niin helposti.
Väljät villalapaset. Oikein kovalla pakkasella kunnon rukkaset.
kylmällä säälä kala rukkasia ja muuten en ollenkaan käytä
Kylmällä ilmalla villahanskat käteen, mutta muuten ilman
hanskoja tai hiihtohanskat käteen.
hanskat ja siihen lapaset päälle. lämpimällä ilmän käsineitä!
no se riippuu täysin ilmasta mut on mulla aina hanskat mukana ja ne on yleensä kynsikkäät
Ilman mitään käsineitä ollaan usein sinne n. -20 asteeseen saakka, siitä kylmemmässä sitten on ohuet itsetehdyt, villakynsikkäät, joiden päällä tuulenpitävä kangas...
Kynsikkäät tai rukkaset yleensä kädessä. Rukkasissa toki lapanen yleensä alla.
Joskus ei ole mitään.. Tai on hanskat mukana, mutta repussa.
käytän aina, mut sitku tulee kala, innostun uittamaan taidokkaammin ja otan ne hanskat pois, ja ku sen kalan irrotus on joskus ärsyttävää hanskoilla
mitkä hanskat nyt käteen sattuu. :-D
Ei käsineitä koskaan oli ilma millainen tahansa. Näin säilyy paras tuntuma vapaan ja kaloista kontaktoituva vesi pitää käden lämpöisenä. Varsinaisen "aktin" ulkopuolella lyödään sitten tumput kouraan :)
kynsikkäitä yleensä ja niitten alla semmoset lääkärin ohuet kumihanskat :-D
Punaisia pyöräily hanskoja.
käytän Sormikkaita/Semmosia läpällisiä sormikkaita ja joskus käytän iha toppahanskoja tai oon iha paljas käsi sillaa.
Yritetäänpä vääntää yksi mallikelpoinen vastaus näinkin köyhän otsikon alle. Tämän viesti tavoite on siis näyttää, että tälläiseenkin aiheeseen pystyy vastaamaan enemmänkin kun yhdellä rivillä, suomen kielellä.
Hyvin usein käytän paksuja tumppuja, joilla pärjää joka säässä. Nämä kädessä kalan nostaminen on mahdotonta jos vähänkään isompi tapaus, mutta jo pienellä heilautuksella saa ne pois. Toinen loistava puoli näissä rukkasissa on vedenpitävyys -eivät kastu läpi missään tilanteessa(eivätkä muutu siis kylmäksi)
Näin keväällä saatan olla ilmankin hanskoja, mutta se edellyttää tuuletonta päivää. Jo pienikin tuuli lisää niin paljon pakkasen purevuutta että hanskoihin täytyy turvautua.
Hyviin hanskoihin pitäisi kiinnittää enemmän huomiota: kun käsille on lämmin, koko juttu toimii -jos on huonot hanskat voi koko reissu mennä jo senkin takia piloille.
Tässä vielä lainaus tyylistä, jota kannattaa välttää. Kenen iloksi tämäkin viesti on..
Quote from: Roope-Ankka on March 30, 2009, 14:27:59
käytän Sormikkaita/Semmosia läpällisiä sormikkaita ja joskus käytän iha toppahanskoja tai oon iha paljas käsi sillaa.
Itelläni pilkkiessä on alimmaisena ohkaiset kynsikkäät ja niitten päällä toppahanskat joista on sormet leikattu irti. Sitten kun lähen liikkeelle niin laitan paksut rukkaset niitten päälle.
Käsin tehdyt villakynsikkäät sekä väljät nahkarukkaset karvavuorella ja väljillä villalapasilla vuorattuna tarvittaessa tuulen/kylmän suojaksi.
Isohkon tärpin sattuessa vippaan nahkarukkaset+lapaset pois ja homma voi jatkua taas näppituntumalla.
Kun pukee hartian seudun riittävän lämpöiseksi en juuri rukkasia tarvitse koska kalastelen yleensä
alle 10 asteen pakkasilla 8-).
Käytän myös kalariepua reisitaskussa johon pyyhin kastuneet/limaiset kädet niin ei suotta kastu läpimäräksi.
Niin ja kädenlämmitin sitten rukkasen sisään jos muu ei auta!
Yleensä kynsikkäitä, lämpimillä keleillä olen paljain käsin. Välillä pidän rukkasia, jos kädet alkavat kylmettymään. Usein pärjään kynsikkäillä koko reissun ajan.
Yleensä ei oo hanskoi sillon ku pilkin mut sillon on kun tarvon jäällä/kairaan :wink:
Kynsikkäät. mutta jos on lämmin ilma niin silloin ei mitään.
Nyt sain sellaset hanskat joista aukeaa pieni läppä sormien pään kohdalta ja mukavilta tuntuu testaan ne tämän päiväisellä pilkkireissulla.
Kirjoitusvirhe korjattu..
En käytä :-o
Yleensä käytän kynsikkäitä, varsinkin silloin, jos kalaa tulee nopeaan tahtiin eikä ole mitkään hirmupakkaset. Joskus joutuu vetämään rukkaset käteen, jos on kylmä ilma ja hiljaista kalojen suhteen. Ilman hanskojakin tulee kyllä pilkittyä paljon, varsinkin keväällä 8-)
Hyvin toimi hanskat :D.
Perus kynsikkäitä käytän mutta jos rupee näppejä kylmää niin laitan nahkarukkaset vielä päälle ja pikkupakkasille ja nollakeleillä ilman mitään hanskoja.
Ihan perus tumpuilla mennään. Lämpösellä ei niitäkään.
Kylmällä säällä käytän turkisrukkasia. Sitten keväällä en käytä rukkasia ollenkaan paitsi vaihdettaessa paikkaa ja kairatessa pidän niin lämpiävät samalla.
Mä löysin H&M:stä tommoset avovillarukkaset... tai miksi noita nyt kutsuisi, joku trendijuttu mikälie. Makso alle 10€ ja on todella hyvät. Noissahan jää noi sormet kokonaan vapaiksi. Noiden päällä sitten nahkarukkaset kun pilkkimisestä tulee taukoja.
(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg51.imageshack.us%2Fimg51%2F2677%2Favorukkaset.th.jpg&hash=f10b0788a4dacf45df1f608ac3bd9b99f21b0ca3) (http://img51.imageshack.us/i/avorukkaset.jpg/)
Minulla on nahkaiset kalastus hanskat joihin saa varmaankin toiset hanskat sisään.Ei tarvitse ottaa hanskoja pois kalaa irrotettaessa. :-D
en käytä hanskoja koska tulee vaikea saada ote siimasta. :-(
Villakynsikkäät joissa taittuva lapanen, päällä itseleikatut nahkahanskakynsikkäät.
Kylmissä oloissa sama + KUNNON rukkaset.
Yleensä kelin mukaan käsineet vaihtuvat.
- kova pakkanen kynsikkäät ja vuorelliset (paksut)tumput
- pikku pakkasella kynsikkäät riittävät
- 0-kelillä pärjää ilman hanskoja, mutta varalla aina hanskat repussa.
Kyllä nyt on siirrytty melkein kokonaan käyttämään villakynsikkäitä. Niitä on yleensä 3 paria mukana, aina vaihdan uuteen pariin kun vanha alkaa olla liian märkä/jäinen. Neopreenikynsikkäitä on tullut aika paljon myös käytettyä mutta luovuin niiden käytöstä kun ne on aina menny nopeasti rikki ja kädetkään ei tarkene jos on vähääkään pakkasta.
Eli nykyään: +10 tai lämpimämpää paljain käsin
+10...noin -15 kynsikkäillä
Yli 15 pakkasta rukkaset kädessä (kehiminen onnistuu, siimasta en rukkasilla vedä), paitsi morrilla pilkittäessä väkisin kynsikkäät kädessä ja kädet kainaloissa. :-D
Kateeksi käy niitä joilla on niin hyvä verenkierto että sormet tarkenevat ilman mitään käsineitä jopa 15:n pakkasessa.
No yleensä on kahdet hanskat mukana. Toiset ovat lämpimät lapaset, jotka laitan jos tulee kylmä. Toiset taas ovat perus hansikkaat, joita käytän jos lämpömittari on 0-5 asteen tuntumassa.
Mulla on kynsikkäät ja niitten päällä nahkakintaat ei tuu kyllä kylmä. Ja kun alan pilkkiin niin otan kintaat pois ja käytän kynsikkäitä.
Kyllä nykyään tulee käytettyä melkein aina kynsikkäitä pilkkiessä.Mutta joskus kun liikun jonkin matkaa ja on kylmä niin laitan lapaset käteen.
Villasormikkaat + siihen päälle nahkarukkaset.
Kassaneitien hanskoja hoita käyttävät :D ja joskus kynsikkäitä :D tosi kätevät ne kassan hanskat , aivan kun paljan sormin mutta lämpimät :P
kynsikkäitä käytän mutta jos liian kylmä on nii semmoset armottoman kokoset kintaat kynsikkäitten päälle :-P
Pelkät rukkaset. Ovat käytössä aina kairatessa, sohjotessa, siirryttäessä ja joskus vain värjötellessä. Kalan syödessä avokäsin. Kynsikkäillä ei tee mitään. Niihin jää vain aina koukku jonnekin kiinni. Samalla myös sormenpäiden ja muun käden kylmyysero korostuu ja sormenpäistä lähtee kokonaan tunto. Tuloksena on pitkiä lämmittelytaukoja. Kun koko käsi tottuu kylmään, niin voi pilkitellä melko ankarissakin oloissa pitkiä aikoja avokäsin. Rukkaset saa viimaisella kelillä melko nopeasti käteen ja pois, jos niin on tarve.
-26pakkanen mentiin ilman hanskoja..En vain osaa käyttää niitä.Eikä kyllä kylmäkään juuri tartu.Poiskävellessä oli pakko laittaa sormikkaat käteen ku muuten jäi kairaan käsi kiinni :)
< -15: kynsikkäät+lateksikäsineet pilkkiessä ja rukkaset siihen päälle kairatessa,liikkuessa jne.
-15 < -5 sama kuin edellä, mutta ei lateksikäsineitä
-5 < paljain käsin ja rukkaset liikkuessa
Tuuli se on joka eniten kylmää. :-(
Käsistä paleltaa eniten "toimettomia" sormia eli keskisormea,nimetöntä,pikkurilliä ja etenkin vasempaa kappaletta johon kertyy kaikki kalanlimat...
Plussasta 20 pakkasasteisiiin ilman hanskoja mutta välillä laitan hanskat että lämpenee...
Kynsikkäitä, jos on kylmempää niin hanskat.
Quote from: Mikko_-Procyon- on December 22, 2010, 13:14:28
Pelkät rukkaset. Ovat käytössä aina kairatessa, sohjotessa, siirryttäessä ja joskus vain värjötellessä. Kalan syödessä avokäsin. Kynsikkäillä ei tee mitään. Niihin jää vain aina koukku jonnekin kiinni. Samalla myös sormenpäiden ja muun käden kylmyysero korostuu ja sormenpäistä lähtee kokonaan tunto. Tuloksena on pitkiä lämmittelytaukoja. Kun koko käsi tottuu kylmään, niin voi pilkitellä melko ankarissakin oloissa pitkiä aikoja avokäsin. Rukkaset saa viimaisella kelillä melko nopeasti käteen ja pois, jos niin on tarve.
Kynsikkäiden suurkuluttajana pakko kommentoida tätä. :-D
Kynsikkäistä ei ole juuri mitään haittaa, koukku jää ehkä kerran kiinni kynsikkääseen 3 reissun aikana keskimäärin. Sormenpäätkin tarkenevat paremmin kun muu käsi pysyy lämpimänä koko ajan. Muita osia kädestä turha kylmettää kun homma toimii hyvin kynsikkäät kädessäkin.
Kehimisvapaa käytettäessä siima myös liukuu huomattavasti mukavammin kynsikästä kuin paljasta ihoa vasten kun kehii.
kynsikkäitä käytän ja pakkasella niitten päällä oikeen kunnon rukkaset
Aina kun vaan on alle -10 pakkasta niin tulee kynsikkäitä käytettyä. Tuosta poikkeuksia voi tulla jos on kova tuuli tai tulee vaan jostain syystä kylmä niin käytän kunnon nahkahanskoja. Sitten taas niinkuin tänään pakkasta oli -5 niin tarkeni kyllä melkein koko ajan ilman hanskoja, koska ei ollut kauheasti tuulestakan haittaa ja kalaakin tuli tasaiseen tahtiin.
Sormien verenkierto ja lämpimänä pysyminen on yksilöllinen juttu. Käsien lämmöntarve riippuu myös pilkintätavasta, eli kuinka paljon tulee liikuttua ja kairailtua päivän mittaan. Käsineisiin vaikuttaa jonkin verran myös vapakalusto: pikkuista morrivapaa ei voi käsitellä isoilla rukkasilla yhtä helposti kuin järeää madevapaa.
Omalla kohdallani ahvenpilkillä, kun päivän mittaan käsittelen "koko ajan" vapoja, siimoja, syöttejä ja kaloja, ihannetilanne olisi jos pärjäisin paljain käsin, mutta sormien kastumista ja kylmettymistä on mahdotonta välttää. Niinpä tarvitsen jonkinlaiset ohuet kynsikkäät: pikkupakkasilla riittää fleece-kankainen malli, kun taas perinteiset "mummon virkkaamat" villakynsikkäät alkavat olla mukavammat kun pakkanen lähentelee –10 astetta. Yritän muistaa myös pitää haalarin reisitaskussa talouspaperia, johon voin kuivailla sormiani vaikka kesken kalantulon, sillä märkä iho jäähtyy jopa 25 kertaa tehokkaammin kuin kuiva.
Kelistä riippumatta aivan oleellinen juttu on lisäksi tilavat, oikeastaan ylisuuret kintaat, jotka on vaivatonta vetäistä kynsikkäiden päälle siirtymisten ja kairaamisten ajaksi ja ylipäätään aina silloin, kun sormet alkavat tuntua vähänkään kohmeisilta. Näin pyrin ehkäisemään sen ikävän tilanteen, että jossain vaiheessa päivää huomaan sormien päässeen jo jäätymään tunnottomiksi, jolloin edessä on pitkä ja kivulias sulattelu.
Jos joskus harvakseltaan lähden kirjolohipilkille, jossa tärppiä saa odottaa joskus pitkiäkin aikoja, saatan pakkaskelillä hoitaa pilkkimisenkin nuo kintaat kädessä. Vavan heiluttelu pitkään samalla avannolla onnistuu hyvin noinkin, ja tärpin tullessa väljät kintaat on nopea ravistaa käsistä väsytystä varten. Sama käytäntö toiminee hyvin hauki- ja madepilkilläkin, eli kun vavat ovat isoja ja kaloja nostellaan harvakseltaan.
--pikeye
Quote from: pikeye on January 09, 2011, 10:00:13
Yritän muistaa myös pitää haalarin reisitaskussa talouspaperia, johon voin kuivailla sormiani vaikka kesken kalantulon, sillä märkä iho jäähtyy jopa 25 kertaa tehokkaammin kuin kuiva.
--pikeye
Itellä on yleensä mukana vyöllä roikkumassa sellanen kankainen käsipyyhe. Kätevä kuivata räpylät siihen. :-D Ite pilkin johonkin -10 asteeseen asti ilman hanskoja. Riippuu tietty tuulestakin.
Sit kylmemmällä kynsikkäät, jotka on tehty sellasista työsormikkaista missä on sellanen pinnote ettei päästä vettä läpi. Näistä leikattu peukalo, etu- ja keskisormi päästä pois.
Minä en käytä hanskoja pilkkiessä ellei ole yli kymmentä miinusastetta. Silloinkin turvaudun vielä kynsikkäisiin.
Yleensä pidän villa kynsikkäitä käsissä ja niskan takaa menevässä narussa roikkuu sitten kunnon nahkarukkaset. RUkkaset saa helposti heitettyä käsistä pois eivätkä ne jää pyörimään hankeen. Yleensä repussa viellä varahanskat kastumisten varalta.
yleensä pilkin paljan käsin. tosikovassa pakkasessa tai tuulessa nahkarukkaset lämmittelyä varten kulkee mukana.
Kynsikkäät, hanskat ja rukkaset, riippuen kelistä. Vaan täytyy kyllä sanoa, että on vissiin suomen kovimmat eräjormat täällä, kun niinkin moni pilkkii ilman hanskoja.. Tai käyttää kovemmilla pakkasilla vain kairatessaankin rukkasia. Siis ei siinämitään, mutta jos on yli 20 pakkasta ja tuulee(ei tarvitse olla niinkään kova pakkanen)Niin en usko että kovin paljon yli tuntia siellä jäällä nämä kyseiset henkilöt viihtyvät, ilman hanskoja koko päivän tommosessa pakkesessa kun pilkkii ja vain välillä kairatessaa rukkaset kädessä ja/tai siirrytäessä, niin :-D
En käytä yleensä hanskoja. Vaan jos on kova pakkanen ja tuuli niin sillon on sormikkaat kädessä pilkkiessä. Jos tulee kylmä ja on huono syönti saatan pitää tauon jolloin lämmittelen nahkarukkasissa, koska pilkkiessä ei saa tuntumaa hyvin jos pitää hanskoja ja Nousukas minun pilkkipäivä ei pitenisi vaikka hanskoja pitäisi. Kädet ainakaan minulla eivät jäädy koskaan. Jos palelee palelee muualta kuin käsistä yleensä varpaista. vaikka harvoin palelee mistään.
Jos keli on plussan puolella, pilkin paljain käsin. Pakkasella käytän kynsikkäitä, joissa kaikki sormet ensimmäisestä nivelestä lähtien paljaana ja haalarin taskussa on lämpimät rukkaset, jotka vedetään siinä vaiheessa käteen, kun kun näpit alkaa jäätyä.
Quote from: Himopilkkijä89 on February 27, 2007, 19:13:59
Quote from: Himopilkkijä89 on February 26, 2007, 23:14:03
Kynsikkäitä käytän, paukkupakkasilla kintaat kädessä. Tänään tuli ostettua uudet Rapalan kynsikkäät. Huomenna pääsee testaan.
Hyvät olivat. Voin suositella, maksoivat 15 €.
onko nuita lasten koosa
Yleensä käytän kynsikkäitä ja lämmikeenä lapaset/rukkaset.
Quote from: kalamies2000 on March 05, 2011, 19:21:17
Quote from: Himopilkkijä89 on February 27, 2007, 19:13:59
Quote from: Himopilkkijä89 on February 26, 2007, 23:14:03
Kynsikkäitä käytän, paukkupakkasilla kintaat kädessä. Tänään tuli ostettua uudet Rapalan kynsikkäät. Huomenna pääsee testaan.
Hyvät olivat. Voin suositella, maksoivat 15 €.
onko nuita lasten koosa
No en kyllä suosittele Rapalan kynsikkäitä enää kun aika nopeasti ne sitten kuitenkin rikki menivät, vaikka alkutuntuma oli ihan hyvä. Thinsulaten villakynsikkäitä oon nyt käyttänyt, ne on ihan Citymarketista ostetut ja muistaakseni ainakin silloin myytiin 4 eri kokoa kun ne ostin.
Quote from: Himopilkkijä89 on March 05, 2011, 21:39:49
Quote from: kalamies2000 on March 05, 2011, 19:21:17
Quote from: Himopilkkijä89 on February 27, 2007, 19:13:59
Quote from: Himopilkkijä89 on February 26, 2007, 23:14:03
Kynsikkäitä käytän, paukkupakkasilla kintaat kädessä. Tänään tuli ostettua uudet Rapalan kynsikkäät. Huomenna pääsee testaan.
Hyvät olivat. Voin suositella, maksoivat 15 €.
onko nuita lasten koosa
No en kyllä suosittele Rapalan kynsikkäitä enää kun aika nopeasti ne sitten kuitenkin rikki menivät, vaikka alkutuntuma oli ihan hyvä. Thinsulaten villakynsikkäitä oon nyt käyttänyt, ne on ihan Citymarketista ostetut ja muistaakseni ainakin silloin myytiin 4 eri kokoa kun ne ostin.kiitos ja kireitä siimoja
Siis täh, mitäköhän toi viesti tarkoittaa?
Edit: En tosiaankan ala mihinkään arvailuleikkiin. Pitää kirjoittaa niin että kaikki ymmärtää.
no arvaa :-D :-D :-D
Jos pakkasta ei ole kuin muutama aste ja tuuli ei ole kova, en käytä hanskoja ollenkaan. Jos pakkasta on enemmän tai tuulee, kädessä on villakynsikkäät tai Abu Garcian neopreenikynsikkäät. Lämmittelyä varten ja siirtymille on riittävän väljät ja lämpimät rukkaset, jotka saa ravisteltua pois kun kala iskee.
Rapalan ProWear kynsikkäitä ja kylmän yllättäessä kunnon nahkarukkasia aina sen aikaa, että saa kädet lämpimäksi. Näköjään muutkin täällä käyttäny kyseisiä kynsikkäitä ja täytyypä vaan todeta, että tosiaan alkutuntuma oli erittäin hyvä, koukut ei tartu, ei häiritse pilkkimistä ja pitää todellakin lämpimänä. Toisaalta nyt vasta noin 15 käyttökerran jälkeen revennyt jo yksi saumakohta oikeen kunnolla. Hetken aikaa luulin jo löytäneeni täydelliset pilkkihanskat...
Ilman hanskoja olen, välillä sitten lämmitelen käsiä nahkarukkasilla & lapaset siinä alla.
Itse en pilkkiessä käytä hanskoja ollenkaan. Ainoastaan siirtymillä pidän rukkasia kädessä. Itse olen tottunut pilkkimään ilman hanskoja ja jos rupeaisin hanskoja nyt pilkkiessä käyttämään, voisi olla että pilkkiminen ei sujuisi ihan niin hyvin. Tottumuskysymyshän tämä taitaa olla. Ilman hanskoja pilkkimisen hyvinä puolina pidän sitä, että ei ole ainakaan mitään ylimääräistä mihin siima takertuisi tai koukku jäisi kiinni ja saa hyvän tuntuman vapaan. Ja se tuntuu ainakin minusta vaan jotenkin luonnollisemmalta. Huonona puolena sitten on se käsien kylmettyminen, mutta itselläni ei kädet ainakaan kovin helposti kylmety, joten voin pilkkiä aika kovillakin pakkasilla ilman hanskoja, varsinkin jos kaloja tulee. Jos kaloja ei tule ja on kova pakkanen, niin silloin kädet kylmettyy helpommin, kun ei ole tekemistä käsille. Mutta jos kaloja tulee, niin kädet pääsevät töihin ja pysyvät paremmin lämpiminä. Siirtymien ja kairauksen ajan pidän rukkasia ja ne sitten lämmittävät kädet, jos ovat päässeet kylmettymään.
Käytän siirtymillä rukkasia ja pilkillä jotain tarjoustalosta ostettuja kynsikkäitä.
Pelipaikoille siirryttäessä kunnon lapaset kätösissä, pilkkiessä ei ollenkaan. Jos kylmä tulee, niin lapaset käteen ja pieni hölkkä :-)
Puuvilla-polyesteri sekoitteisia kynsikkäitä, ja siirtymissä paksummat puuvillaiset kynsikkäät päälle. Joskus tulee myös siirtymissä laitettua rukkasetkin käteen, riippuen pakkasesta.
Quote from: kono96 on December 04, 2011, 00:59:21
Pelipaikoille siirryttäessä kunnon lapaset kätösissä, pilkkiessä ei ollenkaan. Jos kylmä tulee, niin lapaset käteen ja pieni hölkkä :-)
Täälläkin mennään siirtyessä mahdollisimman isoilla rukkasilla. Mutta pikkiessä käytetään luojan luomia.
Mulla on semmoset melko ohuet, vois jopa ihonmyötäisiksi sanoa, Abun kynsikkäät. Oiskohan nuo jottai neopreeniä?? Jos on kylmälle herkät kädet ni ei varmasti tarkene. Ite pidän noita aivan loistavina... Ei tartu koukku kiinni eikä oo mitään ylimääräistä mihin siima sotkeutuisi.
Jos aikoo ostaa pilkkihanskat niin paljon niistä pitäisi maksaa jos haluaa laatu hanskat?
Millaisia "pilkkihanskoja" tarkoitat?
Hyvät noukkarit saa kympillä, kynsikkäät kanssa kympillä.
On tärkeää suojata itsensä aina kun on vähänkään kylmempää, koskee erityisesti sormia ja varpaita. Tunnen ammattikalastajia (http://hiilinielu.blogspot.com/), toimivia ja eläkkeellä olevia, ja samaa mieltä ovat kanssani; asiaa ei voi tarpeeksi korostaa.
Verkkoilijoille mukaan useampia paria vedenpitäviä hanskoja varalle kuivaan paikkaan, ei karkea pintaisia joihin liina tarttuu.
Yleensä en käytä mitään, siirtymillä käytän perushanskoja. Tuntuu kauhean kömpelöltä pitää hanskoja kädessä pilkkiessä. Hyvin olen tarennut -15 asteessa suunnilleen kolme tuntia tuolla tavalla.
nahkakinttaat lapasilla aina käsissä kun mahdollista. kerran paleltunu penskana kunnolla käpälät niin enää ei kestä pakkasta yhtään.
joo kyl mää yleensä tumput vedän käteen sano. vai mitä mitä mieltä on MIKKO?