Kalassa.net keskustelut

Alueittaiset keskustelut => Länsi-Suomi => Topic started by: Härmänpoika on July 18, 2007, 08:06:33

Title: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: Härmänpoika on July 18, 2007, 08:06:33
Onko Evijärvellä eloa, juttuja ei näy missään, entäs Lapuanjoki? :?
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: On hauki kala on July 18, 2007, 17:40:52
Lapuanjoelle en kyllä kalaan menisi. Sieltä ei oo koskaan oikein tullut kalaa ja vesikin on kuin rapaojassa.
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: Härmänpoika on July 19, 2007, 06:04:12
Tuli eilen käytyä sateen välissä,  850 g ahven ja 3,3 kg hauki vetämällä.
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: pumpkinca on July 19, 2007, 10:20:50
Missä olit?Ainakin evijärvellä käyvät vetouistelijat että luulisi sieltä kalaakin tulevan..tosin on kuulemma tajuttoman kivinen järvi joten varovainen saa olla.
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: oksu on August 07, 2007, 18:17:47
Lapuanjoesta voi saada haukia monista paikoista ja Lapuan kohdalta koskesta Taimenia, kirjoja yms. Mutta koskessa kalastus on luvanvaraista.
Pieniä järviä löytyy vaikka kuinka paljon ja hiekkamonttuja jossa voi olla hyvänkin kokoisia ahkuja.
Sekä Lappajärvi ja Evijärvi ovat tietysti
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: Nykyttäjä on August 27, 2007, 20:44:22
Kalapaikkana ei Kalajärveä voi tyystin ohittaa, siellä olen kesän aikana käynyt useita kertoja ja kun kuhaa on lähdetty pyydystämään, sitä on joka kerta myös tullut. Ei järkyttävän suuria, vaimon ksksikiloinen on suurin mutta tunnen kaverin joka nosti 5.5 kiloisen kuhan kuukausi sitten. Varmaa on että siellä on isojakin kuhia ja tietenkin haukiakin riittää. Ahventa pyydystimme viikko sitten, ja mukaan otimme nelisenkymmentä alle puolikiloista, pienimmät parisataa grammaa.
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: kalamies^^ on August 28, 2007, 20:03:32
lappajärvi ois niitä parhaita ehkä täällä päin
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: kapteeni on August 30, 2007, 14:31:17
Hirvijärvi Nurmossa. Haukea,ahventa,kuhaa, lohta...
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: Nuori Voittaja on April 27, 2010, 16:20:14
Bluuminjärvi on paras:D
Title: Vs: Eteläpohjanmaan kalavedet
Post by: Möykky on May 26, 2010, 09:03:44
Lappajärvellä tuli käytyä männä viikonloppuna, saaliiksi tuli 1 taimen ja kymmenkunta isoa haukea (+3kg)