Kalassa.net keskustelut

Muut keskustelut => Kalassa.net - kommentteja ja parannusehdotuksia => Topic started by: Toimitus on October 16, 2007, 21:29:45

Title: Uusi moderaattori!
Post by: Toimitus on October 16, 2007, 21:29:45
Nimimerkki Anarkia toivotettakoon tervetulleeksi moderaattoreiden joukkoon! :)

Jatkossa moderaattorinimityksistä kerrotaan tämän topicin alla.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pilkkijä90 on October 16, 2007, 21:34:56
Koitan hoitaa hommani priimasti, kaikille tiedoksi, että tulen sitten puuttumaan kielioppiin ja kirjoitusvirheisiin todenteolla.

Peeloilun koitan kaataa myös.

Kiitos!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Qkkeli on October 16, 2007, 21:36:57
Tervetuloa joukkoon urheaan!

Nyt tuntuu siltä, että alkaa olemaan noita aktiivisia moderaattoreita sopivasti. Ei pitäisi olla enää kellään mitään valitettavaa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Hemulisoturi on October 16, 2007, 21:42:49
Onnea Anarkialla ylennyksestä.
Joo-o. Mutta mitä silmäni näkevätkään, itse mr. Toimitus on ilmoittanut aiheesta!  :-o
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on October 16, 2007, 22:17:12
Netiketin laatija sai valtuudet. Graz!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Yuz on October 16, 2007, 22:20:56
Ohoh, Toimitus lähetti viestin!  :-D
Onneksi olkoon vaan!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kaivo on October 16, 2007, 23:12:54
Jahas, toinen modenimitys lyhyen ajan sisällä. Tervetuloa Anarkia joukkoon!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Sir.Milo on October 21, 2007, 21:56:58
Viestiäni ei pidä ottaa pahalla, eikä sen ole tarkoitus loukata ketään, mutta kohtuus kaikessa, tämä on kuitenkin vain foorumi, jonka käyttäjien keski-ikä on melko alhainen. Lisäksi pyydän jo etukäteen mitä syvimmin anteeksi viestissäni esiintyviä kirjoitusvirheitä.



Onnitteluni Anarkia:lle, mutta...

Joopa joo... (huokaus)
On ymmärrettävää, että Anarkia on hmm... innokas näin alussa, mutta kohtuus kaikessa.
Anarkia:n astuttua moden saappaisiin on ruvennut ilmestymään paljon huomautus ja jopa uhkailu- viestejä topikkeihin. Seuraavassa esimerkkejä.




Quote from: Sir.Milo on October 21, 2007, 19:06:48
Mitenkä tämä nimi "Mikko" liittyy vanhantavaran jälleenkaupusteluun?
Lisäksi erilaisia tekstillisiä palkkeja on sikinsokin = sekanen.
Häviää Huuto.net:ille  20-3.
Tuskin tulee pitkään pysymään pystyssä.
Quote from: Anarkia on October 21, 2007, 19:12:06
Korjaappa kirjoitusvirheet, siihen asti tekstilläsi ei ole mitään painoa.
Tekstistäni puuttui pari kirjainta. Ymmärrän toki, että menin vahingossa arvostelemaan Anarkia:n mainostamaa sivustoa. Syvimmät pahoitteluni.




Lainaus topikista "Kelasi"
Quote from: Anarkia on August 08, 2007, 11:24:08
Quote from: H.A.U.K.I. MAN 97 on August 08, 2007, 11:06:16
Heittelen hyrräkelalla enemmän mutta toki joskus avokelalla. :wink:
Kysyttiinkö aiheessa, että millä heittelet?
Minkä menit H.A.U.K.I. MAN 97 tekemään, kyllä -97:kan tulisi nyt sen verran tajuta, ettei vastaa hieman aiheen viereen, vaan juuri siihen mitä kysytään.




Niin mikä onkaan Anarkia:n mielestä hyvä vastaus? Sisältääkö se perusteluja ja oikeata tietoa? Vastaako se juuri kysyttyyn asiaan?
Lainaus topikista "Mitä eroa on monofoli ja kuitu siimalla" monofoli:lla tarkoitetaan monofiilia.
Quote from: Anarkia on October 20, 2007, 23:18:25
Monofiilisiima on se perinteinen, kuitusiima on se uudempi ja vähän kehittyneempi vaihtoehto ns. punottu siima.
Mitä eroa? No merkittävin ero on se, että toinen on perinteinen ja toinen on kehittyneempi. -Mitäs muutakaan. Kuitusiima on ns. "punottu siima". -Näin on, vai onko sittenkään?




Aiheessa pysyminen puolin ja toisin.
Seuraava lainaus on topikista "Kalastuskisa vapakalastajille", joka muuttui jo aikaisessa vaiheessa (ennen ensimmäistäkään osaanottajaa) kyseisen kisan suunnittelu topikiksi. Viimeisimmät viestit koskivat tuomaria ja Perca:n armeijaan joutumista kesken kisan.
Quote from: Anarkia on October 18, 2007, 18:51:18
Mitenkäs nämä viimeisimmät viestit muuten liittyvät kalastuskisaan vapakalastajille?
Valmistelua... valmistelua...





Perustelu => hyvin laadittu vastaus?
Quote from: Anarkia on October 20, 2007, 13:37:28
Eiköhän niitä 5 tai enemmän ole.

Ja sitten noihin spammiviesteihin vastaaminen, moderaattorit hoitaa kyllä ne. SPAMMIVIESTIIN VASTAAMINEN ON SPAMMIA!
Eipä tätä ainakaan kovin perusteellisesti  pohdituksi vastaukseksi voi sanoa + huomautus.





Quote from: Anarkia on October 18, 2007, 11:44:42
Kaikki perustelemattomat vastaukset terminoidaan. Joissakin rajatapauksissa kysellään, että miksi. Jos vastausta ei editoida viesti poistetaan.
Quote from: Anarkia on October 19, 2007, 19:20:25
Perustelemattomat viestit terminoidaan. ->
Quote from: Anarkia on October 20, 2007, 10:30:33
Kaikki perustelemattomat viestit terminoidaan. ->

Perusteluksi kelpaa esimerkiksi että mitä mainoksessa tapahtuu, jonka takia se on hyvä.


mutta mutta... ote alkaa lipsua?
Quote from: Anarkia on October 20, 2007, 20:12:06
Perusteluja tai kokemuksia kehiin. Kuitenkaan perustelemattomia viestejä ei terminoida, mutta perustellut antavat pisteitä minun silmissäni.  :-)
Eikö perustelematomia viestejä terminoidakkaan enää?




Muistelisisin myös nähneeni Anarkian aloittaman uuden topikin, jossa hän kehotti jotakuta aloittamaan topikin nimellä "Kalastuskisa muiden kalastuslajien harrastajille" ja mainitsi syyksi, ettei itse perusta sitä, ettei hänellä ole aikaa päivitellä tilannetta. Pahoittelen, jos muistini pettää, sen vahvistukseksi en voi esittää todisteita, sillä kyseistä topikkia en itse ainakaan löytänyt enää. En tarkoita, että Anarkia:n pitäisi omistaa enemmän aikaa Kalassa.net:ille, vaan loistavan topikin avausta.




Quote from: morripoika on October 21, 2007, 16:06:56
No pistetääs nyt sitte tännäkki, mutta kalastuskuvia tänne topikissa on varmaan pilkki kuviakin, että meneppäs sinne.
"KUVA AHVENISTA"
Quote from: morripoika on October 21, 2007, 18:31:33
Mitä helvet... miten nämä tänne on tullu?
Quote from: Anarkia on October 21, 2007, 18:52:26
Kalastuskuvia nuo on, vai väitätkö vastaan?
Anarkia on ilmeisesti siirtänyt toisen topikin sisällön Kalastuskuvia tänne- topikkiin, mutta kenen virke tuo tummennettu on? Morripoika ainakin tuntuu ihmettelevän kuviensa kohtaloa, muttei se kirjoitusvirheistä päätellen Anarkia:nkaan voi olla.

toisaalta
Quote from: Anarkia on October 20, 2007, 18:52:55
No ainakin ne eit voi muokata siihen arvauksen aloitukseen.

Kiitos!
Ole hyvä.



Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pilkkijä90 on October 21, 2007, 22:10:32
Kiitos palautteesta. Minä en suosi offtopiccia, siksi huomautan asioista. Minä olen sellainen ihminen, että
minulle painaa kirjoitustaito paljon, toki teen itsekin joskus virheitä. Minua ei haittaa kuinka paljon tuota mainostamaani sivua haukutaan, sivu ei ole minun, laitoin sen tänne, jos joku tarvitsisi sitä.  :-)

Jos minulla on asiaa edellisiin viesteihin liittyen, enkä halua vetää offtopiciksi, niin vastaan kuitenkin aiheeseen lyhyesti. Sen jälkeen vasta otan  kantaa edellisiin viesteihin, parempi näin, kuin vetää kokonaan offtopikiksi?

Ote alkaa lipsua, siis mitäh? Laitoin tuon juuri siihen aiheeseen vain siksi, koska PERUSTELUJA OLI TAVALLISTA VAIKEAMPI KEKSIÄ.

Mitä sitten, jos minulla ei ole aikaa päivitellä tilannetta, kai minullakin saa olla muutakin elämää, kuin tämän foorumin moderoiminen, vai oletko eri mieltä? Jos SINUT valittaisiin moderaattoriksi, sinä varmasti omistaisit elämäsi tälle hommalle, eikö niin?

Oikein, ei ole minun tekstiä. Oletko kuullut aiheiden yhdistämisestä, jos et, niin nyt kuulit! :)

Kirjoitusvirhe, menen korjaamaan.

Kaikesta huolimatta, kiitos palautteesta.



Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: osmanhauki on October 21, 2007, 22:19:21
Onneksi olkoon Anarkia näin aluksi!
Sitten vaikka Anarki :alla on tiukka linja niin hän on yhtä hyvä mode, kun vaikka Kaivo (heitä ei voi verrata keskenään).
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on October 22, 2007, 00:04:52
Noo, eiköhän se Anarkia opi foorumin tavoille ylläpidonkin puolella.. Uudet etsivät aina paikkaansa :)  Vähän kärkevä tuo alku ehkä on ollut, mutta tuskinpa tässä nyt on pahaa kellekään tarkoitettu. Jospa se Anarkia toisi anarkian sijasta järjestystä tänne ajan myötä.

...ja mun mielestä on hyvä, että käyttäjät kertoilevat ylläpidon toimista, niin asiasta tulee keskustelua. Sir.Milon teksti oli hyvä esimerkki asiallisesta kommentoinnista.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pete on October 22, 2007, 00:38:30
No, intoa on. Eiköhän se tästä tasaannu ? ?
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Morripoika on October 22, 2007, 12:07:39
Onneksi olkoon vaan Anarkia.

Mutta niin kuin Sir.Milo jo kirjoitti tuosta viestien siirtelystä niin ymmärsin asian näin.
Minun ja jonkun muun käyttäjän tekemän aiheen johon hän oli pistänyt kuvia niin kuin minäkin pistin ja kirjoitin viestin jossa opastin häntä menemään "kalastuskuvia tänne" topickiin Anarkia siirsikin kuvat "kalastuskuvia tänne" topickiin. Ei ole ihme jos hämmennyn, kun löydän kuvani ihan eri aiheesta mihin pistin ne samalla siirtyi tekstinikin kuvan myötä sinne joka aiheuttaa hämmenystä varmasti, kun sitä teksitiä ei ole tarkoitettu "kalustuskuvia tänne" topickiin sehän ei sovi sinne yhtään!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: vaaputtaja on October 22, 2007, 16:33:03
Itsekkin olen pannut merkille, että Anarkia on vähän yli-innokas. Se varmaan tasaantuu pikkuhiljaa. Ei sillä, että se yli-innokkuus olisi (pelkästään) negatiivinen asia. Aluksi ajattelin, että pojalla on noussu pissa päähän, vaan ei se sitä ole.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 19, 2007, 19:04:36
Sain viestin, että Anarkia on poistanut tunnuksensa. Valitettavaa, että tällaista outoa vääntöä esiintyy foorumilla.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: osmanhauki on November 19, 2007, 19:16:38
 :-o Miks hän Anarkia poisti tunnuksen? Ei kai tänne nyt justiin uutta modee tarvita, ku remmi pyörii ihan hyvin. :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 19, 2007, 19:18:03
Quote from: osmanhauki on November 19, 2007, 19:16:38
:-o Miks hän Anarkia poisti tunnuksen? Ei kai tänne nyt justiin uutta modee tarvita, ku remmi pyörii ihan hyvin. :-)

Eipä tuollaisten syiden vatvominen varmaan ketään hyödytä. Jotain erimielisyyksiä on näemmä esiintynyt. Minä en kaikkea tiedä, eikä asia minulle kuulukaan.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on November 19, 2007, 20:09:51
Jatketaampa nyt paremmalla linjalla, sain kutsumuksen takaisin.

Yritän saada aselevon aikaan kyseisen henkilön kanssa ja jatkaa hyvällä mielellä.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kaivo on November 19, 2007, 20:11:25
Tervetuloa takaisin!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Sir.Milo on November 20, 2007, 17:51:52
Että tällasta.
Tervetuloa vaan.

Väärinkäsitysten välttämiseksi, eihän meillä ole ollut mitään vääntöä?
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Tosimies on November 20, 2007, 18:07:25
Quote from: AnarkiaII on November 19, 2007, 19:31:37
Poistin tunnukseni, voisin laukoa tässä ja heti ihan kaiken, mutta niin alas en mene.

Erään henkilön takia kaikki tapahtui, en kerro hänen nimeään.

Toivon kuitenkin kaikille hyviä jatkoja, ja kiitos kaikesta!

Missäs kesäteatterissa tuommosta esitetään?  :-D
Noh.. Hauskuuttaa hyvin päivää kun lukee tätä sinun ja sen toisen vääntöjä  :roll:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on November 20, 2007, 18:14:01
Quote from: Sir.Milo on November 20, 2007, 17:51:52
Että tällasta.
Tervetuloa vaan.

Väärinkäsitysten välttämiseksi, eihän meillä ole ollut mitään vääntöä?
Äh, ei sinusta mitään.  :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: vaaputtaja on November 20, 2007, 20:31:30
Minusta tuntuu, että kaikki tietää kenen kanssa sitä vääntöä oli
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Sir.Milo on November 20, 2007, 20:40:01
 :?

Olen ihan ulkona. No kenen kanssa? Ei sillä, että utelias olisin.....

Edit: Asia selvä (https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fchat.yle.fi%2Fylex%2Fubbthreads%2Fimages%2Fgraemlins%2Fumpfh.gif&hash=79d5611057500c5e7a051d8aa5f9d2748ef72a32)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pete on November 20, 2007, 20:40:55
Minun.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: unjinaz on November 21, 2007, 10:02:14
Jep jep, teretulemas tosiaan Anarkia (taas)  8-)

Kyllähän fakta on, kokemukseni pohjalta, että tällaisen virtuaaliyhteisön keskustelupalstojen ylläpitävä voima on juuri moderaatiotoiminta. Mahdollisimman yhtäläinen linja muokkaa toiminnan kuvaa entistä paremmaksi, vaikkakin mikäpä haitta pienellä "käsialalla" moderoidessa on? Ja edelleen, kehityskaaremme on osaltaan edelleen apinalauman tasolla siinä mielessä, että vanhemmat kouluttavat nuorempiaan. Näistä pitää vain ottaa opiksi.

Mitä enemmän aktiivisia ja hyvin toimivia moderaattoreita keskusteluyhteisössä on, sitä nautinnollisempaa on virtuaalikeskustelu itseään kiinnostavan aiheen ympärillä.

-unji-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pete on November 21, 2007, 10:43:57
Kehityskaaren osalta olisi hyvä jos vanhemmat opettaisivat nuorempia, mutta kun apinat eivät tahdo ottaa opiksi.
Niin kauan inistään ja sitten lopuksi suututaan.
Lähdetään reteesti ovet paukkuen ja sitten lopulta pyydellään jos pääsisi sittenkin takaisin.
Se siitä oppimisesta ja apinoista.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: unjinaz on November 21, 2007, 11:32:33
Quote from: Pete on November 21, 2007, 10:43:57
Kehityskaaren osalta olisi hyvä jos vanhemmat opettaisivat nuorempia, mutta kun apinat eivät tahdo ottaa opiksi.
Niin kauan inistään ja sitten lopuksi suututaan.
Lähdetään reteesti ovet paukkuen ja sitten lopulta pyydellään jos pääsisi sittenkin takaisin.
Se siitä oppimisesta ja apinoista.
Näin vähän oletinkin asian olevan, kokemukseen perustuen tämäkin olettamus. Juuri tätä tarkoitin edellisessä viestissäni kohdalla : "Näistä pitää vain ottaa opiksi". Nöyryys on se aloittelijan avainsana. Ja ainahan uusi mode on modetouhussa aloittelija vanhemman kaartin keskuudessa. Alfa-yksilöt (ei Pete, älä lähettele puhelinnumeroasi, tämä on yleistys  :roll:) määräävät lauman toimintaa, lauma seuraa. Kurinpidollisia toimia saatetaan tehdyksi kovalla kädellä, lopulta tarvittava nöyryys löytyy.

Eiköhän tässäkin episodissa oppimisprosessi ole jo toivottua työtään tehnyt, ainakin viimeisimmistä viesteistä päätellen.

-unji-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on November 21, 2007, 14:16:53
Quote from: Pete on November 21, 2007, 10:43:57
Kehityskaaren osalta olisi hyvä jos vanhemmat opettaisivat nuorempia, mutta kun apinat eivät tahdo ottaa opiksi.
Niin kauan inistään ja sitten lopuksi suututaan.
Lähdetään reteesti ovet paukkuen ja sitten lopulta pyydellään jos pääsisi sittenkin takaisin.
Se siitä oppimisesta ja apinoista.
Asiahan ei siis mennyt niin, että minä pyysin takaisin. Admin ihan henkilökohtaisesti otti yhteyttä ja pyysi takaisin.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 21, 2007, 14:36:19
Joo, mutta sovitaanko niin että asiaa ei enää vatvota täällä? Olkoot se nyt sitten uusi alku ja tarpeeton kinastelu saa luvan olla? Siinä olen Peten kanssa samaa mieltä, että uuden pitää olla vähän nöyrä vanhemmilleen ja noudattaa olemassa olevia sääntöjä. Sooloilu ei ole hyvästä ja liian kärkäs ei saa olla. Hyvä moderaattori toimii "huomaamattomasti". Sen jäljiltä työ on siistiä, eikä toimet suututa käyttäjiä.

Nettifoorumit olivat vielä 5 vuotta sitten suht uusi ilmiö, yleisiä sääntöjä ja netikettejä ei ollut. Niistä ajoista häiriköinti täällä on vähentynyt merkittävästi ja yleinen käyttäytyminen on parempaa. Niiltä osin moderaattoreiden työ on jopa helpottunut, mutta toisaalta lisääntynyt käyttäjämäärä tuo uusia haasteita. Onneksi meillä on monta osaavaa ja ahkeraa moderaattoria, joiden panoksella foorumi pysyy pystyssä.

Varhaisimmista moderaattoreista ei taida riveissä enää montaa olla. Minä ja Juves (Salmo) ainakin... Ketäs meitä muita on ollutkaan aikojen varrella? sRAZ, Silus, Hotakainen, UL_Tommi, Timo_, Vellamo, Kiso..  Tälläkin hetkellä joukossamme on ilmeisesti työt jättäneitä, ainakaan HalDi ei ole pitkään aikaan ollut näkyvillä. Minne lie kadonnut?
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pete on November 21, 2007, 14:40:04
Quote from: Pressure on November 21, 2007, 14:16:53
Asiahan ei siis mennyt niin, että minä pyysin takaisin. Admin ihan henkilökohtaisesti otti yhteyttä ja pyysi takaisin.
Näinhän se tietysti oli, ihan kiva juttu silti.

Ja unjinaz:ille: Eipä ole tarvetta sinun kanssa jutella puhelimessa, siksi en numeroakaan sulle ole antamassa. Soittaa toki saa jos on asiaa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Perca on November 21, 2007, 17:55:44
Quote from: Mikko_-Procyon- on November 21, 2007, 14:36:19
Siinä olen Peten kanssa samaa mieltä, että uuden pitää olla vähän nöyrä vanhemmilleen ja noudattaa olemassa olevia sääntöjä. Sooloilu ei ole hyvästä ja liian kärkäs ei saa olla. Hyvä moderaattori toimii "huomaamattomasti". Sen jäljiltä työ on siistiä, eikä toimet suututa käyttäjiä.

Tuo ei taas tarkoita, etteikö vanhempien pitäisi olla nöyriä. Vanhemmatkaan eivät tiedä kaikesta kaikkea (vaikka välillä se siltä tuntuukin  :-D) ja aina on joku joka tietää paremmin. Nöyryys on hyvä (välttämätön?) ominaisuus modella, mutta se ei tietenkään tarkoita sitä, että kaikki skeida pitäisi niellä. Foorumilla on paljon nuoria, jotka yrittävät päästä kukoksi tunkiolle ilman resursseja. Yrittäkää modet rauhoitella näitä ihmisiä ennemmin yv:llä kuin kovasanaisesti foorumilla, se aiheuttaa vain kitkaa.

Myös tuo "eikä toimet suututa käyttäjiä" pitäisi muistaa..  :wink:

-Perca
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 27, 2007, 11:10:01
Ihan vain informaationa, että Janne Procyon tulee saamaan moderaattori-statuksen Propilkki2- ylläpidollisista syistä. Se ei velvoita Jannea kuitenkaan moderoimaan kalassa.nettiä muuten mitenkään, eli kyse ei ole "virallisesta moderaattorista". Älkää siis hämmentykö, jos tämä status Jannen profiilissa on. Hän on tavallaan "epävirallinen moderaattori" :)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on November 27, 2007, 13:49:51
Quote from: Mikko_-Procyon- on November 27, 2007, 11:10:01
Ihan vain informaationa, että Janne Procyon tulee saamaan moderaattori-statuksen Propilkki2- ylläpidollisista syistä. Se ei velvoita Jannea kuitenkaan moderoimaan kalassa.nettiä muuten mitenkään, eli kyse ei ole "virallisesta moderaattorista". Älkää siis hämmentykö, jos tämä status Jannen profiilissa on. Hän on tavallaan "epävirallinen moderaattori" :)

Ei ole _YHTÄÄN MITÄÄN_ asiaa vastaan, mutta jos hän ei aio moderoida mitään muuta aluetta, hänhän voisi saada täydet oikeudet Propilkki -osioille? Mikäli tämä on mahdollista.  :-) -Pressure
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 27, 2007, 15:28:21
ÄLäs Pressure sekoile nappien kanssa. Nyt sä olit modannu mun viestiin tuon sun tekstin! Aika ristiriitaista, kun minä juttelen itse itseäni vastaan samassa ruudussa.. Ihan en vielä ole sekoamassa, vaikka pp2-touhut kiirettä aiheuttavatkin.

Jussille soitin asiasta ja se sanoi pistävänsä global-moderator -oikeudet. Siinä perustelu tuolle.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on November 27, 2007, 15:37:37
Aa, ok. Mutta tuossa muokkauksessahan lukee minun nimeni.. En viitsinyt moisesta postia ottaa, kun oli ihan pikkujuttu vaan.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kirjolohikäärme on May 24, 2008, 10:41:15
Jep, onnea vaan Percalle ja Nismoxille!

Oli silti tosi harmillinen asia, kun Juves lähti. :|
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on May 26, 2008, 16:25:47
Huonoja uutisia.

Sain juuri viestin, että ylläpidon uusi jäsen Nismox on toistaiseksi vetäytynyt tehtävästään. Syistä hän saa kertoa halutessaan itse (en tiedä, saanko mitään sanoa syystä, joten en siis sano mitään). Pidetään se moderaattori-status silti yllä, koska aina pitää toivoa parasta.

Toivotan voimia ja menestystä, toivottavasti olet pian taas riveissä.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Nismox on May 26, 2008, 16:34:41
Joo elikkä minulla todettiin tänään syöpä virtsarakossa. Siittä mitä tulee eteen ja mitä tuo tullessaan ei ole harmainta aavistusta. Sen verran kuitenkin vaikuttaa pään toimintaan että, haittaa tuota moderointia jonkun verran. (pää sen verran sekaisin) Notkun toki paikalla ja hoitelen hommiani sen verran kuin nyt on mahdollista.
Kiitokset ymmärryksestä.

-Nismox-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Hemulisoturi on May 26, 2008, 16:44:11
Ei helkutti, huono uutinen tosissaan.   :-(
Nismoxille tsemppiä, koitahan jaksaa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Morripoika on May 26, 2008, 16:46:46
On kyllä todella ikävä homma.  :-( 

No koitahan pärjäillä.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Piksu on May 26, 2008, 16:51:58
No voi miten ikävästi nismox sulle on käynyt :-(...kaikki kalassa.net käyttäjät toivoo varmasti tsemppiä tuon vaiheen yli käymiseen.
Toivotaan onnea ja pikaista paranemista.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: joel17 on May 26, 2008, 21:10:25
Juu. Tsemppiä hoitoihin ja toivottavasti saat itsesi nopeasti kuntoon :)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Tom on May 26, 2008, 21:15:18
Ikävä uutinen Nismox, toivottavasti paranet kuntoon!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: SUURkalastaja jyväskyläst on May 26, 2008, 21:28:05
Quote from: morripoika on May 26, 2008, 16:46:46
On kyllä todella ikävä homma.  :-( 

No koitahan pärjäillä.
Perkule, kun oli ikävä uutinen!
Kyllä sä äijjä paranet ja toivut tosta! Voimia ja tsemppiä sulle!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kirjolohikäärme on May 27, 2008, 22:21:48
Siinä oli ikävin uutinen, minkä olen tältä foorumilta lukenut. :-(

Täältäkin tsemppiä ja jaksamisia. Me kalassa.nettiläiset toivotaan kovasti, että uusi modemme toipuisi pian!
Kyllä sää siitä toivut ja vielä kerran tsemppiä ja voimia sulle!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kaivo on June 04, 2008, 22:39:33
Nismoxille toipumisia toivotellaan täältä Oulunkin suunnalta...

-- Kaivo
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Arska_1 on June 05, 2008, 20:07:07
Aika ikävä tapaus tosiaan :-( , mutta jospa se siitä. Pikaista paranemista täältäkin päin!

-Arska_1
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kalamään on June 06, 2008, 16:56:19
Veti kyllä oman fiiliksen melko haikeaksi..  :| Tuollaista ei toivoisi ikinä kenellekkään, varsinkaan noin hienolle ihmiselle mitä Nismox on..  :-( Mutta pikaiset parantumiset myös täältä päin! Toivottavasti olet pian taas täysissä voimissa..  :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: osmanhauki on June 08, 2008, 11:03:04
Nismoxille Pikaisia paranemisia. Kyllä sinä jaksat loppuun asti.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: sami552 on June 08, 2008, 17:17:33
Juu, pikaista paranemista täältä Tampereen seudultakin.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Yuz on June 08, 2008, 17:21:32
Täältä myös, koita jaksaa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: unatco on June 12, 2008, 13:19:52
pikaista paranemista sinulle nismox! ja toivotaan, että kaikki menee hyvin!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Nismox on June 26, 2008, 19:44:59
Jep jep.

Tänään suoritettiin tuon "kukan" eliminointi ja näyttää todella hyvältä sen suhteen että, kukka ei ole levittänyt lonkeroitaan muualle kroppaan.
Koko syöpäkasvi saatiin pois mikä sinänsä jo erittäin positiivinen asia.
Tässäpä väliaika tietoa patologin lausuntoa kukasta odotellessa=)

-Nismox-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on June 26, 2008, 20:20:09
Pienenikö rakko paljonkin? Jos pieneni, niin nyt lienee sellainen "seurapiirirakko", että pitää käydä "parantelemassa meikkiä" vessassa koko ajan, jos vähänkään olutta ottaa? :)

Toivottavasti tuo episodi oli sitten siinä.. turhaan se stressaa mieltä, jos joutuu leikkaus/hoitokierteeseen.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Nismox on June 26, 2008, 20:26:06
=) Rakko ei itseasiassa pienentynyt yhtään. Saatiin ihan tähystämällä/polttamalla leikattua.
Ja siihen nyt uskotaan että tosiaan olisi tässä.

-Nismox-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: unatco on June 27, 2008, 14:41:17
Perkuleen hyvä! :)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kaivo on July 04, 2008, 20:58:58
Tsemppiä Nismoxille, jospa se siitä!

-- Kaivo
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: osmanhauki on July 05, 2008, 21:04:53
Toivottavasti parannut nismox.

Harmillista, koska Kaivo lopetti hommat. :|
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on July 06, 2008, 19:24:42
Kaivo lähti ja nyt tilalle astuu Aatami. Tervetuloa "töihin" !
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Hemulisoturi on July 06, 2008, 19:54:16
Yksi vihainen valvoja lisää.  :wink:

Aatami hoitaa varmasti hommansa.
Onnea ylennyksestä Aatamille!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kirjolohikäärme on July 06, 2008, 19:58:48
Nyt tuli riveihin taas kunnon valvoja, kuten Hemuli totesikin! :-) Onnea Aatamille.

Olen jo pitkää miettinytkin ja arvailut, että kohta Aatami pääsee valvojaksi.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: PäSSi on July 06, 2008, 20:00:20
Onnittelut Aatamille ja myöhäiset jatkot Kaivolle joka minuakin on pari kertaa neuvonut :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kalamään on July 06, 2008, 20:02:46
Onnea Aatamille! Tätä ylennystä osasin jotenkin jo odottaakin. Mistä lie johtuu?  :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Murmeli on July 06, 2008, 20:04:54
Quote from: Kalamään on July 06, 2008, 20:02:46
Mistä lie johtuu?  :wink:
Veikkaan, että johtuu ainakin tiedon määrästä ja asiallisesta käytöksestä. Onnittelut täältäkin. Odotinkin, että milloin Aatami pääsee moderoimaan.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Torro on July 06, 2008, 20:12:20
Aatami varmasti parhaiten saa täytettyä osan Kaivon jättämästä aukosta. Tätä Aatamin "ylennystä" jo vähän osasin odottaakin  :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Tom on July 06, 2008, 20:31:10
Onnea Aatamille, oikein hyvä valinta!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: KKim on July 06, 2008, 20:46:22
Kyllä tuon Aatamin valinnan osasi jo miltein arvata  :wink:

Onnea Aatamille!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Piksu on July 06, 2008, 21:03:59
Juu meinasin jo ehdottaa Aatamia muttei tarvinnut!
Onnea Aatami "duuniisi"!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: osmanhauki on July 06, 2008, 21:09:43
Onneksi olkoon Aatami. Ei kai heti tuu mulle banaaneja??
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Nismox on July 06, 2008, 21:31:56
Aatamille tervetulo toivotukset porukkaan. Yllätys täälläkään ei ollut suuren suuri tästä valinnasta=)

-Nismox-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: SUURkalastaja jyväskyläst on July 06, 2008, 22:04:01
Quote from: El'ToroRosso on July 06, 2008, 20:12:20
Aatami varmasti parhaiten saa täytettyä osan Kaivon jättämästä aukosta. Tätä Aatamin "ylennystä" jo vähän osasin odottaakin  :-)
Kyllä, sitä itekkin funtsin, että Aatami olis se seuraava "valittu". :-D

Onnea Aatamille. :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Aatami on July 06, 2008, 22:54:42
Kiitosta vaan kaikille. Parhaani lupaan yrittää, mutta Kaivon jättämää aukkoa en aio paikata, koska siihen en pysty. Luonne ratkaisee ja veikkaan, että olemme Kaivon kanssa aika erilaisia jamppoja. Eiköhän tämä tästä.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on July 07, 2008, 18:36:08
Tervetuloa majaan!  8-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: OsPa on July 08, 2008, 22:07:56
Toivottavasti hoitaa hommansa hyvin...
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on July 24, 2008, 15:25:40
Tiedoksi, että Kaivo on mukana tästä eteenpäin vain kirjoittajana. Moderaattorin hommiin ei ollut enää halua.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kaivo on July 24, 2008, 15:31:11
Quote from: Mikko_-Procyon- on July 24, 2008, 15:25:40
Tiedoksi, että Kaivo on mukana tästä eteenpäin vain kirjoittajana. Moderaattorin hommiin ei ollut enää halua.

Jep, näin on... Reilut neljä vuotta moderointia riitti, nyt ollaan ihan vaan käyttäjänä käyttäjien joukossa ;)

-- Kaivo
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Murmeli on July 24, 2008, 16:04:56
Olet erittäin tervetullut takaisin, vaik et toimisikaan moderaattorina. :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: samwagen on July 26, 2008, 18:19:59
Quote from: Kaivo on July 24, 2008, 15:31:11
Quote from: Mikko_-Procyon- on July 24, 2008, 15:25:40
Tiedoksi, että Kaivo on mukana tästä eteenpäin vain kirjoittajana. Moderaattorin hommiin ei ollut enää halua.

Jep, näin on... Reilut neljä vuotta moderointia riitti, nyt ollaan ihan vaan käyttäjänä käyttäjien joukossa ;)

-- Kaivo
No erittäin hieno jomma, että olet kuitenkin läsnä rivijäsenenä, minä jo pelkäsin, että olet täysin poissa kuvioista.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on August 12, 2008, 13:34:10
Vaikean pohdinnan, pitkän keskustelun ja monien eri vaihtoehtojen läpikäynnin jälkeen uusiksi moderaattoreiksi nousivat:

Kalamään

ja

Yuz

Ehdolla oli monta hyvää ehdokasta ja tällä kertaa valinta meni näin. Valinnan perusteluina oli kaikki moderaattoreilta kuullut mielipiteet, käyttäjän oma halukkuus tehtävään, riittävä ikä ja henkilöstä kerrotut suositukset. Ikä -kohdassa annettiin painoarvoa palstalla olleelle gallupille, jossa vähimmäis-iäksi äänestettiin eniten 16v ikää.

Tervetuloa mukaan vapaaehtoistyöhön. Ja työniloa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: saury on August 12, 2008, 13:37:37
Ei valinta mennyt tälläkään kertaa metsään. Kyllä 16-vuotiaat, etenkin nyt valitut, pystyvät hommansa asiallisesti hoitamaan.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kirjolohikäärme on August 12, 2008, 13:59:54
Quote from: saury on August 12, 2008, 13:37:37
Ei valinta mennyt tälläkään kertaa metsään.
Joo, ei metsään mennyt ei... Mutta Yuz minua nyt ei niin ihmetyttänyt, mutta Kalamäänin valinta vähän kyllä. Siis ei millään pahalla, vaan mulla on vaan jäänyt ehkä Kalamään "huomaamatta." Ehkä sen takia, kun hänellä ei ole mitään mieleen painuvaa avatarta, tai siitä syystä, ettei hän ole silti kauhean aktiivinen kirjoittaja. (?). Mutta varmasti oli kyllä sekin silti hyvä valinta.

Onnittelut.  :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: perza on August 12, 2008, 15:21:07
Tervetuloa vaan yuz ja kalamään joukkoon tummaan vaikka ei tää joukko mikään kovin tumma olekkaan.
Kalamään varmasti siksi monelta jäänyt "huomaamatta" kun viestit on painottunut aika radikaalisti propilkki osioon, vaan tokkopa tuo mitään haittaa.(tarvitaan niitä modeja siellä propilkki osiollakin)

Hyviä valintoja varmasti molemmat...

Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kaivo on August 12, 2008, 15:41:48
Onnea ja työniloa uusille modeille!

-- Kaivo
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: SUURkalastaja jyväskyläst on August 12, 2008, 15:57:21
Onnittelut molemmille! Valinnat osuivat kyllä kohilleen. :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Kalamään on August 12, 2008, 16:03:47
Kiitokset valinnasta ja onnea myös Yuz:ille! Koitan käyttää tulevaisuudessa tämän asutolassa syntyvän "tyhjän ajan" mahdollisimman hyvin tähän foorumiin. Taitaa kyllä osa mennä nukkumiseenkin.  :wink: Alussa varmaan hieman tahmeaa, mutta kyllä aika näyttää ja opettaa.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Pressure on August 12, 2008, 16:04:54
Onnea minunkin puolestani, toivottovasti homma etenee toivotulla tavalla.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Ilu on August 12, 2008, 16:35:07
Lämpimät onnittelut uusille modeille minun puolesta :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: kimmou on August 12, 2008, 16:58:12
Hyvät uudet modet saatiin kyllä, onnittelut molemmille nimityksen johdosta  :-D
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Vikke on August 15, 2008, 21:35:21
Varmasti hyvät uudet modet saatiin foorumille. Onneksi olkoon vain kummallekkin.

Lyhyt mutta tarpeellinen viesti. Onnittelut pitää aina antaa.  :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on June 05, 2009, 12:37:50
Shark lisätty moderaattorien listalle. Onnea.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Aatami on June 05, 2009, 13:32:56
Shark:lle työniloa  :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Toimitus on June 05, 2009, 13:39:31
Lämpimästi tervetuloa Tiimiin Shark! :D
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Shark on June 05, 2009, 13:51:07
Kiitosta vain. Jos tämä homma tästä alkaisi luistaa...  :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Qkkeli on June 05, 2009, 17:59:24
Tervetuloa mukaan..  8-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Toimitus on June 09, 2009, 20:15:56
Aktiivinen uutistoimittajamme Timpe on lisätty moderaattoreiden komiaan joukkoon! :D

Erittäin lämmin kiitos Timpe mielenkiintoisista uutisotsikoista ja tervetuloa moderointitiimiimme! :)

Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Aatami on June 09, 2009, 20:17:19
Mietiskelinkin, että siinä voisi olla kova tekijä ja kas kummaa joku muukin on niin ajatellut :-) Tervetuloa joukkoon hurjaan Timpe.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Timpe on June 09, 2009, 20:25:39
Kiitos luottamuksestanne  :-)
Yritän parhaani mukaan jatkaa aloittamallani polulla  :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Shark on June 09, 2009, 21:45:57
Tervetuloa!  :wink:
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on January 10, 2011, 19:32:19
Propilkki-osion runsaasta viestitulvasta ja työmäärästä johtuen sinne on nyt värvätty -Hammer- täsmäohjukseksi. Fear and respect!
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Aatami on January 10, 2011, 21:22:57
Hyvä juttu. Tervetuloa remmiin.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: -Hammer- on January 10, 2011, 21:27:51
Kiitosta

-Hammer-
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Cpt Miller on January 10, 2011, 22:00:06
Tervetuloa mukaan hommiin. :-)
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: Mikko_-Procyon- on November 05, 2015, 23:07:38
-Hammer- ilmoitti halun eläköityä tehtävästään. Hammerin työpanos Propilkki 2 osion ylläpidossa on ollut erittäin merkittävä, joten omalta osaltani syvä kumarrus tehdystä työstä.

Hammerin tilalle Pp2 osiota hoitamaan (pääasiallinen työsarka siis) tulee hauen leuka. Tervetuloa leuka tiimiin.
Title: Vs: Uusi moderaattori!
Post by: hauen leuka on November 06, 2015, 22:53:33
Kiitoksia

-hauen leuka-