Minkälaisia keksintöjä teillä on vapaputkiksi ?
Itse olen käyttänyt puhelinlaitokselta saatua punaista muoviputkea, ei kaikkein näyttävintä, mutta suojaa hyvin ja siihen saa päätytulpatkin hyvin.
Minullon sinulta vavan mukana tullut musta putki joissa on molemmissa päissä punainen tulppa :-D
Joskus kun jäätien varressa on niitä oransseja pötköjä.. Niitä löytyy keväisin ajelehtimasta järveltä.
Toiseen päähän liimaa muovitulpan ja toiseen tekee tiiviin, mutta irrotettavan tulpan. Tuollainen putki on toisessa vavassa.
Joo, mä en muista mistä se putki on tullut, mutta se on ihan hyvä ja kevytkin vielä.
Ideoita otetaan vastaan vapaputkiksi kelpaavista tötteröistä jne.
Itselläni on toista perhovapaa (jonka mukana ei tullut suojaputkea) suojaamassa Uponalin harmaa vesiputki, jota on saatavina useita eri halkaisijoita (mm. 80 ja 110 mm) ja pituuksia ( 1m, 2m, 3m, 6m). Putki on melko edullista ja siihen saa ostaa päätytulppia. Putki on melko vahvaa ja veikkaisin, että kestää isommankin auton alle jäämisen. Väriähän saa helposti myös muokattua haluamakseen (huomiota herättävämmäksi), mutta itselläni oleva sininen päätytulppa on riittävän silmäänpistävä.