Nyt olisi taas edessä lähtö huhtikuussa tuonne Pohjois-Norjaan rautujärville pilkkimään. Rautupaikat kyllä ovat tiedossa, mutta olisi mielenkiintoista kokeilla jotain erilaistakin.
Miten vuonoissa, ja ylipäätään Jäämeren rannoilla on jäätä talvisin, ja miten siellä pilkkiminen (ihan jäällä :-) ) onnistuu? Pikaisella googletuksella löytyi vain juttua kesäpilkkimisestä Jäämerellä.
Luulisin että jäätä ei kovin paljon pääse niihin muodostumaan. (nousu ja laskuvesi, virtaukset) En ole asiasta 100% varma.
Kerrohan miten reissu meni?
Reissuraporttia olisin itsekin vailla, omaan lähtöön vielä viikko..
tiedoksi vaan niille jotka lukevat tätä ja ajattelevat vielä mennä jäämerelle pilkkimään, virtaukset+nousu- ja laskuvesi+suolainen vesi = ei jäätä
Jossain olen Youtubessa nähnyt joskus videon, jossa saatiin pari turskaa jäältä pilkkimällä norjasta, joltakin vuonolta, eli ei se ihan mahdotonta ole!