Kyselisin, että ketkä ovat tuolla käyneet, ja mitä ovat saaneet? :|
Itse olen saanut paljon haukia kahdesta kilosta ylöspäin... Ahventa särkeä ynnämuuta on.Taimenta ja järvilohta saadaan vuosittain. Tänään kävin vain onkimassa tuolla. :lol:
Sanokaahan että onko hietamankoski siinä voimalaitoksen ylä vai alapuolella?
Ala puolellapa tuo,mutta silloin vain kun tulvaluukku on auki.Mutta toisella puolella on jatkuva virtaus ja lähempänä laitosta jopa todella voimakas. :-o Onkos Mizcu menossa tuonne itse menen huomenna.
Olen harkinnut sitä ylöpuolta tässä viime aikoina sillä kauankos sinne kiimasjärveltä veneellä ajelee. Mitäs kalaa sieltä ala- ja yläpuolelta tulee ja minkä verran.
TAIMENTA VÄHÄSEN JOSKUS JA haukia aina ku menee itse olen aina alapuolella :lol:
Perho pitäs käydä tuolla kokeilemassa josko tulis harjusta ja tanttua jotka ovat laskeneet tuolta ylempänä olevista koskista sinne. 8-)
Tänään oli suu messingillä kun näin pitkään aikaan tuolla paljon taiimenta ja harjusta liikenteessä. koskessa oli 5-10 keskarin pittasta poikasta ja ylempänä olevalla sillalta katsoessa niin noin 30-50 cm mittasta tuikkii pinnassa uiden.Nyt olisi ollut perho nannaa näille kun siinä pientä sittiäistä oli paljon pinnassa niin niitäpä napsivat... :-)