Tälläistä aihetta en ainakaan täältä löytänyt, vaikkakin vain nopean etsinnän jälkeen. Mutta kuitenkin asiaan. Eli siis onko ohjeita atraimen valmistukseen. Ohjeet saisi olla melko yksinkertaisia ja helppoja valmistaa, koska en ole mikään seppä enkä tarvitse kovin hyvää atraintakaan, kunhan vain toimii. Voi laittaa kuvia myös omista atraimista, vaikka ei olisikaan itse tehty, jotta saisin vähän kuvaa siitä, minkälainen atraimen tulisi olla.
Quote from: WestMaster on October 05, 2008, 18:26:11
Tälläistä aihetta en ainakaan täältä löytänyt, vaikkakin vain nopean etsinnän jälkeen. Mutta kuitenkin asiaan. Eli siis onko ohjeita atraimen valmistukseen. Ohjeet saisi olla melko yksinkertaisia ja helppoja valmistaa, koska en ole mikään seppä enkä tarvitse kovin hyvää atraintakaan, kunhan vain toimii. Voi laittaa kuvia myös omista atraimista, vaikka ei olisikaan itse tehty, jotta saisin vähän kuvaa siitä, minkälainen atraimen tulisi olla.
ei kuvaa löydy mutta mummin tykönä semmonen on eli kiinnität sen pään johonki puu köppii (haravan runko on hyvä) sit lisää iskuvoimaa ni nyrkin kokone kivi toiseen päähä teipillä
Ite olen yhden atraimen tehnyt joskus yläasteella koulussa metalli töisssä.
18cm x 2cm x 1cm pala rautaa johon porataan reikiä haluttu määrä, noihin reikiin sitten tökätään piikit jotka on tehty(taottu) 5mm hitsaus langasta ja hitsataan ne kiinni.
8mm paksusta metalli tangosta tehdään pieni varsi ja kiinnitetään se myös hitsaamalla metalli palaan. Varren toiseen päähän sitten tehdään sorvilla metallista kartion muotoinen väli kappale ja hitsataan sekin kiinni. Kartioon sitten voidaan hitsta metalli putki johon varsinainen puu varsi sitten saadaan kiinnitettyä.
Jotenkin noin muistelin tuon atraimen teon etenevän...
Ainahan voi tietysti ottaa vaikka palan sitä rautaa ja porata reiät läpi ja pujottaa isoja rauta nauloja rei-istä läpi. Nauloisa ei vaan ole väkäsiä...
Kiitos ohjeista! Eiköhän noilla jonkinlainen atrain saada syntymään.. :roll:
Laitanpa nyt tänne jonkinlaiset teko-ohjeet jos se jotakin vaikka hyödyttäisi.
Materiaalit:
- Neliön mallinen rautaputki sisähalkaisijaltaan 1,5cm (Pyöreäkin käy pienillä muutoksilla. Halkaisijaltaan 2cm menisi suoraan harjanvarteen)
- 1,5cm leveää lattarautaa piikkiosan halutun leveyden verran. Tässä noin 15cm.
- 5-7mm rautatankoa piikeiksi
Välineet:
- Kulmahiomakone katkaisu ja hiomalaikkojen kera
- Hitsauslaitteet
- Iso vasara ja alasin
- Nauhahiomakone helpottaa tiettyjä työvaiheita mutta kulmahiomakoneellakin pärjää
Katkaistaan rautatankoa haluttujen piikkien mittaisiksi pätkiksi. Hakataan vasaralla tankojen päät lyttyyn niin että niistä voi hioa
väkäselliset kärjet. Muotoillaan lättänät kulmahiomakoneella niin että niissä on selvästi ulkonevat väkäset.
Kuva piikeistä http://archive.pixbox.fi/arkivet/synligt_24/24230000-24239999/500x375/24234259.jpg
Kun piikit ovat valmiit ne voidaan hitsata lattaraudanpätkän kylkeen haluttuihin asentoihin.
Kuva http://archive.pixbox.fi/arkivet/synligt_24/24230000-24239999/500x375/24234256.jpg
Sitten rautaotken päästä leikataan vastakkaiset sivut muutaman sentin matkalta pois ja taivutetaan jäljelle jääneiden sivujen huiput toisiinsa
kiinni siten että muodostuu harjakattoa muistuttava hökötys. Sitten se voidaan hitsata lattarautaan kiinni. (Katso edellinen kuva) Lopuksi
lähelle putken ulompaa päätä porataan varren kiinnitysruuville reikä.
Atrain kannattaa vielä maalata niin se on hienompi eikä ruostu. Varren voi tehdä harjanvarresta tai luonnonkepakosta kuten minä tein.
Valmis atrain http://archive.pixbox.fi/arkivet/synligt_24/24230000-24239999/500x375/24234257.jpg
Joo tuo Mizcun ohje on kutakuinkin samallainen kun minun, mutta ite laitoin piikit kiinni lattarauaan porattuihin reikiin ja ne hitsattiin kaasulla. kaasulla hitsattaessa ei jää noita hitsaus jälkiä olenkaan, vaikka tosin eipä niillä ole niin väliä.
Hyvät kuvat kuitenkin!
Jep, rumathan nuo hitsausjäljet ovat. Hitsasin ilman kaasua koska koulun pullo oli lopussa ja itselle atraimen viimeistelty ulkonäky ei
ollut niin tärkeä että olisin jaksanut odottaa seuraavaan käsityötuntiin.