Niin, mistähän voisi ostaa sellaisen n. 10-15cm leveän ja n.5-8cm pitkän syöttirasian, jonka voisi kiinnittää esim. sankon kylkeen?
Eiköhän niitä ainakin makenpyydyksestä löydy...
Ei löydy Toni kuule Maken Pyydyksestä.. Olen Kuopiosta.
http://personal.inet.fi/yritys/mh-toimi/ tuolla näyttää olevan tarvikkeet kohdassa myynnissä kuvailemiasi purkkeja.
Joo, olit Toni oikeassa: Makella oli niitä syöttibokseja ihan kaksin kappalein - ei pitäis koskaan aliarvioda Makea ::) MH-Toimella oli samoja bokseja. Nyt kuitenkin hankittu ja toukat rupee pikkuhiljaa pysymään purkeissaan ;D
Misäs te noita laatikoita käytätte 8)
Onkikilpailuissa on nopeampi ottaa toukkia tms syöttejä rasiasta, joka on kala-astian reunassa kiinni.. (..kuin esim. polvessa sijaitsevasta rasiasta tai normaalista toukkapurkista) 8)
Mul on semmonen reiteen kiinnitettävä syötti laatikko, mut käytän sitä lähinnä pilkillä. aion kuitenkin ottaa sen ylihuomen brändööseen mukkaa
Minulla on ainakin sellainen mato rasija jonka saa kiinnitettyä vaikkapa vyöhön tai kalakassin kylkeen kiinni. Ja ommuute aeka kätevä! 8)
Mulla on sellanen perhorasia, josta on otettu pehmee osa pois ja siihen aina syötit.
Kyllä nuita rasioita Ainaski oulun kalakaverissa varmaan myydään.
Miulla on semmonen reiteen kiinnitettävä rasia, jossa on kaks koloo, johon voi laittaa niitä syöttejä. Sen merkki on joku "tärppi".
Mulla on semmone styroxinen pikkuboxi, jossa toukat säilyy tuoreina. Merkkiä en muista.