Kalassa.net keskustelut

Alueittaiset keskustelut => Lappi => Topic started by: HP on June 04, 2009, 18:38:49

Title: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: HP on June 04, 2009, 18:38:49
Elikkäs olen tuolla pyhäjärvellä käynyt kalassa eikä ole tullut mitään.
missä siellä on hyviä kalapaikkoja kenties syvänteitä jossa kalat lepäävät tai jotain vastaavaa?
tai Tiedättekö hyviä vieheitä sinne räsäselle ja professorilla olen kalastanut
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: yugular on June 05, 2009, 11:20:40
Jos olet juhannusviikolla Pyhällä niin voin näyttää miten kalaa saadaan  :wink: Ja jos ketään muitakaan on niin lähdetään yhdessä järvelle!


www.retkikartta.fi osoitteesta näet hieman suuntaa minkälaiset pohjanmuodot järvellä ovat jos haluat syvänteitä etsiä. Voin kuitenkin pistää lyhkäisesti parhaat ottipaikat ja ajat:

Siika - Kesällä Oravan rannasta. Kääpiötynyt kanta.
Kirjolohi - Heti rauhoituksen jälkeen kaikkialta, mutta lähinnä järven matalammasta pohjoispäästä on helpoin kalastaa. Loppukesää kohden siirtyy syvemmälle.
Taimen - Syksyllä järven selältä, useampi hot-spot on löydetty, mutta niitä on vaikea selittää :)

Räsäsellä olen muutaman taimenen saanut. Proffaa en ole kokeillut. Soudamme tai vedämme sähkömoottorilla pieniä vaappuja 4-7cm ja se on osoittautunut toimivaksi. Voisin jostain kaivaa saalislukuja, mutta onhan noita kaloja noussut noin parisataa (kirjolohi+taimen) vuodesta 2004.

edit. Joku moderaattori voisi yhdistää ketjun tuohon Pyhä-Luosto kejtuun. Painampa tuota ilmoita valvojille nappia ja katson mitä tapahtuu ;)
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: HP on June 05, 2009, 19:37:01
Selevä pitänee testata nuita paikkoja kun lähdetään taas huomenna pyhälle! :-)
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: yugular on June 05, 2009, 19:38:14
Quote from: HP on June 05, 2009, 19:37:01
Selevä pitänee testata nuita paikkoja kun lähdetään taas huomenna pyhälle! :-)

Siellä taitaa olla rauhoitus käynnissä eli järvelle ette pääse kalaan...

En löytänyt netistä mitään tuosta rajoituksesta, mutta tuolta löytyy yhteystietoja joihin voi soittaa:
http://www.pyhantaitajat.fi/luonto/jarvet.html
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: HP on June 12, 2009, 14:29:20
Onko se joku ongelm jos siel on rauhotusaika kyllä sinne voi silti mennä kalaan...
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: Don Miguel on June 12, 2009, 14:33:06
Quote from: HP on June 12, 2009, 14:29:20
Onko se joku ongelm jos siel on rauhotusaika kyllä sinne voi silti mennä kalaan...

Jos järvellä on jonkin sortin rauhoitus, tarkoittaa se sitä ettei kyseiselle järvelle ole mitään asiaa rangaistuksen uhalla. Eli kyllä se ongelma -vehkeet on valtiolla alta aikayksikön jos tuuri käy. Tuppaavat vain tehostamaan valvontaa jos tosiaan joku rauhoitus on...
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: yugular on June 12, 2009, 16:50:25
Quote from: HP on June 12, 2009, 14:29:20
Onko se joku ongelm jos siel on rauhotusaika kyllä sinne voi silti mennä kalaan...

Kyllä sinne kalaan voi mennä. Ihan samalla tavalla kuin kaupasta voi varastaa tai jätevedet voi tyhjentää naapurin postilaatikkoon. Noin pienellä järvellä otitte kyllä aika riskin jos oikeasti kävitte kalassa. Kyläläiset hallitsevat järven oikeuksia ja melko varmasti vene järvellä herättää mielenkiinnon kun rahaakin on ihan suhtkoht merkittävät määrät noissa istutuksissa kiinni.

Toivottavasti ette käyneet järvellä kalassa.
Title: Vs: Pyhän Kalastuspaikat
Post by: yugular on June 14, 2009, 10:58:30
Tänään töiden jälkeen otetaan suunta Pyhälle ja Juhannukseksi kotiin. Voisin pistää jotain rapsaa jos jaksan :)