Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Perhokalastusvälineet => Perhot & Perhonsidonta => Topic started by: Pinqiini on March 30, 2003, 14:02:31

Title: Neuvoja aloittelijalle
Post by: Pinqiini on March 30, 2003, 14:02:31
Niin että miten nuo langat päätellään?


edit. oikeinkirjoitus  - syytä olisi myös tarkentaa kysymystä selvyyden vuoksi
Title: Re:Neuvoja aloittelijalle
Post by: panumies on March 30, 2003, 15:24:47
Kysymyksesi on epätarkka, mutta oletan että haluat tietää miten sidontalanka päätetään kun perho on valmis. Kun olet tai et ole tehnyt päätä, teet piilosolmun. Sen voit tehdä piilosolmutyökalulla tai käsin. Kannattaa opetella tekemään käsin. Ohje:http://www.kalassa.net/perhokalastus/sidontavideot/piilosolmutyokalu.zip (http://www.kalassa.net/perhokalastus/sidontavideot/piilosolmutyokalu.zip)
se on video, jossa solmu tehdään piilosolmuvekottimella.
Title: Re:Neuvoja aloittelijalle
Post by: Antti on March 30, 2003, 18:05:46
Quote
Niin että miten nuo langat päätellään?


edit. oikeinkirjoitus  - syytä olisi myös tarkentaa kysymystä selvyyden vuoksi

Lisäyksenä Panun viestiin, että jos et jaksa opetella piilosolmutyökalua käyttämään niin lopeta muutamaan puolipolveen. Toki piilosolmutyökalulla saa paljon siistimmät ja kestävämmät solmut, joten suosittelen sitä.
Title: Re:Neuvoja aloittelijalle
Post by: teme on March 31, 2003, 11:56:11
Nopeesti sen piilosolmutyökalun käytön oppii,kun jaksaa harjoitella!
Title: Re:Neuvoja aloittelijalle
Post by: panumies on March 31, 2003, 12:34:13
Kun harjottelee käsin tekemään vaikka paksummalla langalla penkkiin, niin sen saa nopeesti pyöräytettyä käsillä sitten "tositilanteessa".