Poll
Question:
Paras kala keittoon?
Option 1: Lohi/kirjolohi
votes: 32
Option 2: Made
votes: 8
Option 3: Kuha
votes: 5
Option 4: Ahven
votes: 9
Option 5: Kiiski
votes: 1
Option 6: Hauki
votes: 1
Option 7: Harjus
votes: 2
Option 8: Taimen
votes: 3
Option 9: Seiti
votes: 4
Option 10: Jokin muu, mikä?
votes: 5
Option 11: Kala kun kala keitto jää syömättä.
votes: 1
Mielestäni ahven.
Kyllähän se lohesta paras kalakeitto tulee.
Made kyllä ehdottomasti paras kalakeitto kala.
Joo Lohesta tulee parhaat keitot. Toinen myös hyvä on seiti..
Lohesta saa parasta, mutta ahvena tulee hyvänä kakkosena.
Äänestin vahingossa ahventa kun en huomannut lohta/kirjolohta.
Eli lohesta tulee parhain kalakeitto.
Lohen kannalla myös minä.Hyi saakeli inhoan seitiä,maistuu jollekkin pahville....Eikö tämä aihe olisi kannattanut laittaa vaikkapa "Kaikkea kalastuksesta"-alueelle?
Jaahas,nyt onki siirretty...
Vain seiti, lohi, kuha ja hauki keittoa on tullut syötyä ja näistä parhaimmaksi valitsen lohen. Made keittoa en ole päässyt maistamaan :-(
Jos lohta jostain saan, niin siitä en tosiaan keittoa tee. Se menee suoraan savustuspönttöön, josta siitä tulee tuhat kertaa parempaa kuin keiton seassa.
Keittoon mielelläni laitan ahventa tai kuhaa, ellei jopa molempia
Joo koulun kalakeitto on yleensä valmistettu seidistä. Alkaa olee mitta täynnä sitä seidin mautonta makua. Kuha ja ahvenkeitto ovat olleet hyviä, mutta kyllä silti käännyn lohen puoleen, jos se on itse pyydettyä.
Lohi on paras (vaikken ole varmaan oikeaa lohta kertaakaan maistanut). Taimenet ja nieriät ja muut lohet maistuu lähes yhtä hyvälle.
Parasta oli mummon tekemä ahven keitto.
Nykyään ei meillä tehdä keittoa kuin seistä mutta siitä tulee silti tosi hyvää.
Äänestin lohta, siitä se soppa syntyy :wink:
kyllä se paras soppa Lohesta tulee :-)
Viimeksi tänään sain lohikeittoa koulussa syödä. Eihän se omatekoista voita mutta ihan hyvää sekin oli.
Matikasta tulee paras keitto. Omasta mielestä lohi menee "pilalle" keitossa, koska muuten valmistamalla siitä saa niin loistavan makuista. Mutta toki lohikeittokin maistuu.
Itse kyllä suosin kolmipiikkiä, oikein mehukas ja lihainen jokseenkin rasvainen kala. Vitsi, Vitsi Lohihan se on
Taimenesta ja lohesta saa hyvät sopat.
Kalakeitto tehdään mateesta, jos hyvää haluaa, mut tuleehan se kuhastakin, jos matikkaa ei satu saamaan.
Quote from: Kipster on August 23, 2009, 00:08:35
Jos lohta jostain saan, niin siitä en tosiaan keittoa tee. Se menee suoraan savustuspönttöön, josta siitä tulee tuhat kertaa parempaa kuin keiton seassa.
Keittoon mielelläni laitan ahventa tai kuhaa, ellei jopa molempia
Mä oon samaa mieltä.
Jalokaloista pienet pannulle,
isot pönttöön.
Ja ahven ja kuhahan ovat ne oikeat keittokalat.