Kalassa.net keskustelut

Alueittaiset keskustelut => Etelä-Suomi => Topic started by: seriaali on November 03, 2009, 12:32:12

Title: lampi haarajoella motarin vieressä.
Post by: seriaali on November 03, 2009, 12:32:12
Hei. Silmäilin äsken karttaa ja bongasin pari sataa metriä pitkän ja n.50m leveän lammen haarajoelta. Lampi sijaitsee moottoritien vieressä pienen metsän siimeksessä ja kartan mukaan lammelle vie koivutie niminen tienpätkä, joka lähtee melkein haarajoen kauppojen vierestä.

Olisin tiedustellut, että onko kukaan käynyt kyseisellä lammella piipahtamassa? Onko sielä kalaa, että kannattako käydä koittamassa paikan antia?
Title: Vs: lampi haarajoella motarin vieressä.
Post by: Ihmevirveli on November 05, 2009, 08:37:38
Jos puhutaan samasta lammesta niin olen joskus vuosia sitten kaverin kanssa käynyt tuolla lammella ja se on enemmänkin 10m X 20m. Mielenkiintoinen lampi sinänsä, vesi tuli ilmeisesti jostain lähteestä, koska oli äärimmäisen kirkasta ja joku oli siihen istuttanut kaloja, koska siellä uiskenteli parvi pieniä, noin 10-senttisiä ahvenia.

Ei ole kalastuksen arvoinen paikka, mutta muuten mielenkiintoinen. Tosin saattaa olla, että ahvenet olivat tuotu sinä kesänä ja kuolleet hapenpuutteeseen jo seuraavana talvena.
Title: Vs: lampi haarajoella motarin vieressä.
Post by: seriaali on November 05, 2009, 09:53:25
okei. vähä epäilinki, et näinköhä täältäpäiten suomea vois löytyä mitää hyvää metsälampea kalapaikaksi. Taitavat olla pohjosen herkkuja ne paikat. Nii siis tää lampi mitä ite tarkotan on ku tullaan vanhalta lahdentieltä haarajoen kaupoille päin ja vähä ennen niitä käännytään vasempaan. Siit ei pitkä matka pitäs tosiaa olla sinne lammelle, mut ehkä jätän virvelin suosiolla kotio, jos siel joku kerta käyn ihmettelemäs:)