Moro täälläkin on ollut puhetta kyseisistä veneistä, mutta kertokaa nykyiset kokemukset, minkälaisesta veneestä on kyse? Esim 250-malli. Vene olisi helpompi kuljettaa kuin kanootti ja "hyvät kumiveet" maksavat > 500e. Käyttö tulisi lähinnä sorsan metsästyksiin heinikkolammilta, kuvien vientiin tai sorsien hakuun, iskukoukkujen vientiin mehtälampiin, ja kaikenlaiseen kalstuksiin mehtälammissa ja joissa. Eli kuinka herkkä puhkeamaan esim vedenalaisen kiven osuessa. Ainakin venäläiset kumiveneet ovat kestäneet, mitä on tullut kokeiltua.
Fish Hunterista en tiedä, itse ostelin viime kesälle Aqua Marina kumiveneen + sähkövispilän. Paketin saadessani nauroin itsekseni pitkään ja hartaasti. Kuitenkin vesille sen vein ja alun pelkotilojen jälkeen tajusin kuinka kestävä vene todellisuudessa oli. Ei sillä ihan huoletta kehtaa ajella mutta järkevää varovaisuutta käyttäen lähes idioottivarma peli. Voisin kuvitella siis että FishHunteritkin on ihan yhtä kelpoja pelejä.
Jos muuten kiinnostaa niin olisin rahantarpeessa myymässä omaa venhettäni, sisältää siis 3x1,4 metrin kokoisen vahvistetusta PVC:stä tehdyn kumiveneen, istuimia, koneen jne... http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=10&i=402 (http://www.kalassa.net/?sv=1&tm=10&i=402)
en suosittele! omast lähti köyden kiinnitys ja vene tyhjeni rantaa :-(