Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Heittokalastus => Topic started by: k3du on April 19, 2011, 08:44:08

Title: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: k3du on April 19, 2011, 08:44:08
Voisko joku kertoa että tarttuuko kala hyvin tuohon ruohouistimeen ku en oo saanu semmosella yhtään kalaa, että onko se kalastajasta vai uistimesta kiinni se kalan tulo :-D
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Mikko_-Procyon- on April 19, 2011, 08:57:49
No ei se hyvin tartu, mutta sellaisissa paikoissa missä muilla vieheillä ei tee mitään, on ruohikkoviehe ainoa mahdollisuus edes yrittää kalastaa. Siellä niitä kalojakin on sitten enemmän, jolloin välillä joku niistä tarttuu ja nousee ylöskin asti. Sopiva kelausnopeus, uittotekniikka upotuksineen ja vastanykäisyn ajoitus ovat keskeisiä tekijöitä. Minnow spoonilla ei voi epäonnistua. Ja jos haluaa jonkun kilpailevan ja vähintään yhtä hyvän tuotteen, niin tilaa vaikka cabelaksesta Johnson's silver minnoweita.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: sambba on April 19, 2011, 11:08:59
Njaa-a huonoja ainakin omat kokemukset mutta pitääpä ensi kesänä yrittää eihän sitä ikänä tiiä :-P
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Aatami on April 19, 2011, 11:22:15
Outo kysymys.

Tietysti tarttuu. On olemassa monenlaisia ruohosuojia. Minnow spoon- mallin ruohosuojaus on melko jäykkää tekoa ja saattaa haitata kalan tartutusta. Sitten on näitä uudenmallisia kaksihaaraisia ruohosuojattuja koukkuja, jotka roikkuvat uistinrenkaan varassa vieheen perässä. Niiden ongelma on ruohosuojan lyhyt pituus. Mitä lyhyempi, sitä jäykempi yleensä.

Myös erilaisilla karvatupsuilla koitetaan estää tarttumista ruohoon, mutta ne yleensä tartuttaa kyllä aivan kaiken kasveista kaloihin. Paras malli on mm Räsäsen seiskassa, jossa kaksi pitkää säiettä kulkee koko lusikan matkan sivulla ja päättyy koukun kärjen tuntumaan. Näitä olen itse käyttänyt todella paljon ja kalaa on myös tullut todella hyvin. Mitään merkittävää eroa en ole huomannut kalan tarttuvuuteen normaalin suojaamattoman version välillä.

Todentotta vaikuttaa siihen kelausnopeus, pyydettävä kala jne. Haukiahan noilla tosin yleensä kalastetaan. Kelausnopeus vaikuttaa siinä mielessä, että nopeasti kelattu tarttuu keskimäärin huonommin mielestäni.

Olosuhteiden pakosta ruohosuojausta käytetään eikä ole mitään syytä käyttää niitä jos ei vesikasvillisuutta ole merkittävästi.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: k3du on April 19, 2011, 11:25:22
niihän se on ite kalastan sellasesta lahesta missä on haukia keväällä luultavasti kutemassa ja se on aika heinäinen se lahti niin ei oo muita vaihtoehtoja kun joku vähän isompi ruohouistin...
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Neadex on April 19, 2011, 15:06:04
Khylllä se pitäisi tarttua. Omat kokemukset on sellaiset, että kyllä siihen kiinni iskee, mutta asia erikseen että pysyykö se. Mutta khyl sen pitäisi kiinni iskeä.  8-)
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: _kiiskenkalastaja_ on April 19, 2011, 16:01:52
Quote from: Mikko_-Procyon- on April 19, 2011, 08:57:49
niin tilaa vaikka cabelaksesta Johnson's silver minnoweita.
saisikohan noita johnsons's silver minnoweita suomestakin?
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Miksu the kalamies on April 19, 2011, 16:24:31
Minnow Spooneissa kannattaa testata sormella ettei ruohosuoja ota koukkuun kiinni eli se ei ole ylipitkä, jos on niin taivuta viikseä keskeltä hiukan ylöspäin.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: jussi88 on April 19, 2011, 21:38:43
kyllä mulla ainakin on toiminut minnow spoon ,kun on myös siimat paukkunu.Tulee niilä myös välillä hyvän kokosia ahvenia.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: jcuster on April 29, 2011, 01:42:03
Quote from: Mikko_-Procyon- on April 19, 2011, 08:57:49
Minnow spoonilla ei voi epäonnistua. Ja jos haluaa jonkun kilpailevan ja vähintään yhtä hyvän tuotteen, niin tilaa vaikka cabelaksesta Johnson's silver minnoweita.

Kyllä voi, jos ei taita sitä viikseä reilusti irti koukusta.  Ehkä sellainen 3-4 senttiä rakoa viiksen ja koukun kärjen väliin. Sen pikkusen viritysmokan takia pidin spooneja huonoina tartuttajina, vaikka tärppejä kyllä riitti. Eipä se avarrus ole huonoa tehnyt nixissä tai räsäsessäkään, herkemmin se tarttuu heitossa ruohoon kuin alkuperäinen viritys, mutta mielummin sitä joskus saa kalan jäämään kiinnikin.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: jokke83 on May 08, 2011, 15:10:12
Tuota joo minäkin olen kyllä monta kalaa karkuuttanu minnowilla sun muilla ruohikko virityksillä ja pitäny niitä vähän huonona vaihtoehtona vaa empä enää kun sain kauden alottajais reissulla ensimmäisen hauen ylös minnowilla.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: eräjormelius on May 18, 2011, 14:42:30
kyllä täälläpäin kala käy ainaki ruohosuojattuihin uistimiin  :-D Juuri eilen sain ekan haukeni kuusamo räsäsen musta kullalla jossa oli ruohon estot  :wink:
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: kuha kalle on May 18, 2011, 16:32:34
Niin, siis ei täällä puhuta, "käykö" kala ruohosuojattuihin, vaan tarttuuko. Ja yksi kala e itodista mitään.

Väitän, että kala jää keskimäärin helpommin kiinni normaaliin, kuin ruohosuojattuun.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Salone on May 18, 2011, 16:35:33
Kyllä se kala siihen Minnariin ainakin jää, jos se sen oikeasti haluaa syödä. Hauilla ainakin näin ja niitähän ruohouistimilla eniten taidetaan yrittää.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Morripoika on May 19, 2011, 18:40:00
Quote from: kuha kalle on May 18, 2011, 16:32:34
Väitän, että kala jää keskimäärin helpommin kiinni normaaliin, kuin ruohosuojattuun.
Hieno huomio!  :-)

Kyllä se kala jää ruohosuojattuunki kiinni, tuskin kukaan uistimen valmistaja valmistaisi uistimia johon saa pelkkiä tärppejä?
Minnariinki tarttuu aivan varmasti, kunhan se viiksi ei ole liian pitkä, se kannattaa aina varmistaa.
Ruohikon seassa hauen on vaikeampi iskeäkkin kunnolla siihen vieheeseen mitä avovedessä. Jotain syytä heikompaan tarttuvuuteen löytyy varmasti tuostakin.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: tumppi245 on June 09, 2011, 13:35:29
Hmm.Voisin omasta kokemuksesta sanoa , että ainakin Minnow Spooniin jää kala kiinni harvemmin kuin ruohosuojattuun räsäseen.Itse nimittäin ostin juuri uuden ruohosuojatun Räsäsen ja siihen on tullu 5 tärppiä mistä 4 kalaa veneeseen. Kun taas Minnow spooniini (omistan kolme minnaria) on ottanut noin 15 kalaa.Mistä 8 on tullut veneeseen asti. Tämä voi olla sattumaa , mutta voi tämä olla tottakin. Ken tietää niin kertoo :wink: .Nuo kalat oltiin katsottu kalapäiväkirjastani mihin olen merkinnyt myös tärpit ett kalat.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Juhizz on June 09, 2011, 16:28:25
mulla ei oo toiminu hyvin minnowspoon jos siinä on ruoho suoja, ite taitan aina poikki.... ja aina on tarttunu!  :mrgreen:
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Pike on June 09, 2011, 16:51:00
Quote from: Minnowspoon uittaja21 on June 09, 2011, 16:28:25
mulla ei oo toiminu hyvin minnowspoon jos siinä on ruoho suoja, ite taitan aina poikki.... ja aina on tarttunu!  :mrgreen:
Sittenhän se ei enää toimi ruohikossa ja tietääkseni avoveteen on paljon parempiakin uistimia. No kukin tavallaan.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Mikke96 on June 12, 2011, 14:18:50
Mää oon käyttäny aika paljonkin minnow spoonia ja kyllä mun mielestä on parhaita ruohikko uistimia kun oon tainnu saada sillä uistimella suurimman osan hauistani.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: saimaanpoika98 on June 12, 2011, 16:32:29
Meidän mökin kaislikossa tarttuu ja hyvin. Jokin aika sitten oltiin mökillä ja sain 5 haukea (1,5kg-2,5kg) kaikki ruoho räsäsellä :-)
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: wewwer51 on June 18, 2011, 09:45:51
minulle ei ainakaa ole ogelma saada kala kiinin ruohikossa minnow spoonilla.tänään taidan kokeilla pienempää 14ra ja kerron tulokset.
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: Jann3 on June 26, 2011, 21:23:34
Itse ostin Kuusamon uistimelta perhantaina 2 laadun sinisen krokotiili lusikka uistimen jossa oli se ruohosuoja. Noh tänään sillä sitten jo tuli kuvassa näkyvä hauki eli kyllä toimii! Nyt tekis mieli ostaa samanlainen krokotiili mutta perhana se oli koe käytössä oleva malli eli tulee markkinoille mahdollisesti 1-2 vuoden päästä..  :roll:


(https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg221.imageshack.us%2Fimg221%2F577%2Fhaukionkala.jpg&hash=800c39df2a0d8cfee0270396db48f0ec0a68dd74) (http://imageshack.us/photo/my-images/221/haukionkala.jpg/)
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: kalapoika3 on July 07, 2011, 21:23:51
no ruoho uistimia on monia malleja!!ite oon saanu sellasella joka menee kuin linnun poikanen pakoon!ja kerran sellanen millä oli kalan pää mutta se näytti linnulta kun se tuli pintaan,nii se ei ehtinyt edes tulla pintaan kun sain 3,5 kilon haunen!!päästettiin poika taks kasvamaan :-D :-D
Title: Vs: tarttuuko kala ruohouistimeen???
Post by: blueberry on July 07, 2011, 21:44:11
Quote from: k3du on April 19, 2011, 08:44:08
Voisko joku kertoa että tarttuuko kala hyvin tuohon ruohouistimeen ku en oo saanu semmosella yhtään kalaa, että onko se kalastajasta vai uistimesta kiinni se kalan tulo :-D

ykkoukkuseen minariin tarttuu paremmin kun taivutttaa ruohosuojaa ulospäin. kylläpä niitä tärppejä/karkuutuksia on 80% mulla ainaki ja noin viidennes ylös.
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Salone on July 08, 2011, 11:38:05
Nyt olen sitä mieltä, että se ruohosuoja vaikuttaa. Räsäseen tuli viime kokeilulla kolme karkuutusta, kun vaihdoin siihen ruohokoukut. Minnow Spoonissa se taitaa olla tarpeeksi löysä se suoja, joten kalat jäävät kiinni paremmin.
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Jann3 on July 08, 2011, 12:25:32
Quote from: Piisami on July 08, 2011, 11:38:05
Nyt olen sitä mieltä, että se ruohosuoja vaikuttaa. Räsäseen tuli viime kokeilulla kolme karkuutusta, kun vaihdoin siihen ruohokoukut. Minnow Spoonissa se taitaa olla tarpeeksi löysä se suoja, joten kalat jäävät kiinni paremmin.
Ne erilliset ruohokoukut on omallakokemuksella kans melko huonoja mutta linkissä oleva ratkaisu on todistettu toimivaksi.

http://kalastus.hongkong.fi/fi/vieheet/lusikat/kuusamo-rasanen-ruohikko-70-mm-10-g-lusikkauistin/p/16390/
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: taketsu on July 17, 2011, 12:12:30
minulla on pelkkiä Minnow Spooneja vieherasia täynnä. niistä taivutan ruohosuojaa hiukan ylöspäin n. 5mm kauemmas kuin koukun kärki. Minarilla kun voi kalastaa vaikka kortteikon yli ja se menee nätisti lumpeikossa ja lumpeitten päältä vavan kärkeä sopivasti nostellen.

ja toiseksi ihmettelin kun hyvästä tärpistä aina hauet karkasi, niin Minarin koukku on uutena yllättävän paljon sisään päin käännetty. eli sen taivutan reilusti ulospäin niin johan ottaa hauki kiinni! ruohosuojaa joutuu passailemaan hyvin usein kalastuksen aikana.
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Luukas on July 17, 2011, 12:35:46
Kyllä se kala minulla tarttuu oli se ruohouistin tai ei. Olen jopa saanut tuommoisen 6 kilosen hauen ruohouistimella. Kyllä se kala silti ottaa paremmin ihan tavalliseen vieheeseen mutta ruohouistimellakin on kalaa saatu. :-)
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Ranez on July 19, 2011, 20:03:06
Kyllä tarttuu! Minnow Spooniin on tarttunut 2,1kg, 2,4kg ja muutama kilonenki hauki! :)
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Codrington on July 22, 2011, 09:57:05
Kyllä tarttuu siinä missä muissakin!
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: kutukala on January 14, 2012, 00:02:31
Tarttuu. Oikeastaan pari vuotta jo enemmän vähemmän pelkillä ruohikkolusikoilla. Hauet koosta rippumatta tarttuvat siinä missä muihinkin uistimiin, etuna tosin se että vain yhdestä koukusta kiinni, helppo päästää takaisin kasvamaan jos kun sikseen. Ahventen kanssa vähän siinä ja siinä, välimallin ratkaisuna isoon lusikkaan tosi pienet koukut - ei jää helposti kiinni kasvillisuuteen ja kalaa nousee.
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: sambba on May 14, 2012, 22:36:16
En jaksa uutta aihetta aloittaa joten kysäsen täällä eli ootteko huomannu että minnowspoon olis jotenki parempi kuin muut ruohouistimet?Itellä ainaki tuppaa esim nuo räsäsen ruohot jäämää kaisloihin kiinni mutta minnarait ei, juur kävin niitä kolme hakemassa prismasta . Torstaina jos pääsis kalalle :lol:
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: JarZa93 on May 15, 2012, 00:35:44
Itelläki on nuo Ruoho-Räsäset meinannu välillä ottaa kaisloihin ym. kiinni, vaikkei edes kauheen tiheätä  kasvusto ole välttämättä ollut :x Minnarit sen sijaan ei ole koskaan jääneet kiinni  :-)
Ja itelläki ois yks kysymys tähän heittää: Ootteko koskaan ostanu niitä halppis Jakki-lusikoita, joissa on ruohosuojaus? Toimiiko se ruohosuojaus niissä ja ootteko saanu kalaa niillä?
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Eci on May 22, 2012, 15:54:27
Jos on kovin tiheää ruovikkoa/kaislikkoa niin Minnow Spoonhan on ihan ylivoimainen. Mutta jos vaan pystyy kalastamaan ilman ruohosuojausta niin suosittelen koska kalat pysyvät huonommin kiinni ruohikkosuojatuissa vieheissä. Olen nähnyt joidenkin viskovan ihan avoveteen Minnow spoonia enkä kyllä ymmärrä miksi?
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: madtrue on May 29, 2012, 14:45:17
Omalla kohdalla on ollut aina näin. Elikkäs liikkeestä ostetut rapalan minnarit joutunu koukut teroittaa jos mielinyt saada 3kalasta enemmän kuin yhden rannalle :). Olen muidenkin kuullu teroittelevan kyseistä mallia. Ja kalat tarttuu about 75% paremmin kuin ennen :).
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: Kalle 37 on May 30, 2012, 14:51:41
Mutta on siinä sekin juttu kun kaikki valitta että tulee vaan tärppejä ja kalat ei pysy jos vaikka heittänyt lippaa ruohikon laidasta saat yhden hauen heität sen n.10-30 kertaa kun taas samoilla heittomäärillä niin Minarissa on ollu 5 kalaa ruohikosta kiinni ja saat 2 tai kolme ylös niin on siinäkin vissin ero ja kun tuola joku puhu että katkaisee sen viiksen pois niin osta suoraan kolmihaara koukulla varustettu minari
Title: Vs: Tarttuuko kala ruohouistimeen?
Post by: madtrue on June 03, 2012, 14:07:06
Juu sen kunnon "pöheikössä" uittamisen voi unohtaa 3haara koukulla :) kukaan ei saa uitettua sitä kunnolla kaislikossa.
Ja se on totta että kun sen alkuperäsen minnarin terottaa ni siit tulee hyvä. Itsellä ainakin järvellä kaislikko on tiheää eli 8-20cm välein rehua eräässä ns HotSpotissa :).