Onko kukaan käynyt porkkalan suunnalla kalassa, haluisin vähän tietää hyviä kalapaikkoja sieltä. Tänään tarkoitus lähteä ja tulla sunnuntaina takas, omal veneel mennään. :-)
Hojo,
Onko kukaan käynyt hiljattain Porkkalassa. Mahtaakohan niemenkärki olla jo avovettä?
En oo käyny, mökkiläinen epäili että olis auki koska oli viikonloppuna menny hirsalassa päin saaressa olevalle mökille veneen turvin sekä jäätä että vettä avuksi käyttäen.
Verkosta kuulemma pari taimenta ja keskipainoltaan noin 2kg haukia....useita yksilöitä yksityisen veden puolelta ymmärsin eli paikoista ei hajuakaan.
Kyselin samaa toisellakin palstalla ja siellä tuli sekalaisia viestejä. Joku sanoi että jäässä, toinen sanoi että auki ja kolmas että avoinna kärjestä luotsiasemalle. Ota tuostakin nyt selvää sitten. Yritin viikko sitten katsella Lähteelän lintutornista ja olisi näyttänyt että auki on mutta 100% varmuutta ei ole. Ja näinä päivinä tapahtuu muutoksia ihan päivätasolla.
Jep, näinhän tuppaa olemaan, vaan haukee ja taimenta siellä päin ainakin on ollu 8-).
Nythän lupailee kylmääkin ,jotta menneekö vielä jäähän enemmänkin saapa nähä miten tuulet vaikuttaa...jne