Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Kesäkalastusvälineet => Kelat & Vavat & Siimat => Topic started by: Zalbeer on September 03, 2011, 20:00:10

Title: Okuma Magda 30D
Post by: Zalbeer on September 03, 2011, 20:00:10
Onko porukalla kokemusta kyseisestä kelasta? Itselleni ostin kesäkuussa honkkarista kyseisen kelan ja viime reissulla hajos siimanvapautin. Eli kelaa ei saanut enää vapaalle. Joten ei muuta ku honkariin hakemaan uutta. Mutta tietty ne oli sieltä loppu eikä vissiin maahantuojallakaan ollu varastossa. Laitoin sit muutaman kympin lisää ja ostin abu garcia sevenin. Nähtäväks jää miten kiinan poijaan kela kestää.
Mutta edelleen kiinnostaisi muiden kokemukset tuosta okumasta. Hintahan (40€) ei paha ole, ja ajattelin että jos keväällä noita pari lisää hommaisi. :)

Tässä vielä linkki honkkariin ja kyseiseen kelaan. (http://kalastus.hongkong.fi/fi/kelat/hyrrakelat/okuma-magda-counter-hyrrakela/p/17162/)
Title: Vs: Okuma Magda 30D
Post by: Mr Ponu on September 04, 2011, 07:30:56
   Kaksi kappaletta on ollut käytössä 6 vuotta. Takuut meni jo umpeen, mutta tähän asti ei ole ollut mitään ongelmia. Itsellä ollut kylläkin tuo pienempi Magda 20d versio. Pakkasuisteluakin on harrastettu joka vuosi useita kertoja, kelat olleet hyvä ostos ainakin minun tapauksessa.
Title: Vs: Okuma Magda 30D
Post by: Ekku73 on September 04, 2011, 09:25:30
Minulla on 2 kpl keloja käytössä ja ovat toimineet moitteettomasti!! Aion ostaa niitä lisää...! Minulla on myös 6000 Amppa(Sweden) käytössä, niin Okuma on mukavampi käyttää!
Title: Vs: Okuma Magda 30D
Post by: Pexi on February 22, 2012, 11:20:50
8kpl ollut käytössä nyt jos 2v, ilman mitään ongelmia. Kuten Ekku totesi, en minäkään vaihtaisi niitä Abuihin.
Title: Vs: Okuma Magda 30D
Post by: Thenextone on February 28, 2012, 21:15:28
puolenkymmentä magdaa ja toinen mokoma mittarittomia classicceja on mullakin käytössä, ihan hyvin ovat pelanneet hintaansa nähden