Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Kaikkea kalastuksesta => Topic started by: TUOMARI on September 16, 2011, 11:27:18

Title: Tiura
Post by: TUOMARI on September 16, 2011, 11:27:18
Onko tiuralle jokin tarkempikin määrite(salakoita ainakin sanotaan tiuroiksi)?
Title: Vs: Tiura
Post by: Timpe on September 16, 2011, 12:13:40
Eipä tuolle mitään virallista määritelmää taida olla, itse en kalojen kohdalla koskaan edes ole kuullut sanaa tiura, ensimmäisenä siitä tuli mieleen tiura uistimet.
Maretariumin mukaan tiuraksi kutsutaan salakan ohella myös mutua, http://www.maretarium.fi/mare/kalojen_nimet.php ja ilmeisesti savossa päin tiuraksi kutsutaan pientä täkykalaa? (joku savolainen vahvistakoon)
Title: Vs: Tiura
Post by: TUOMARI on September 16, 2011, 20:04:26
Kiitoksia Timpe tiedoista :-)

Tiurasta tuli juttua saunassa ja kun on olemassa tiurahaavi, tiuraverkko ja jne. Lupasin selvitellä mitä tiuran määritys oikein tarkoittaa.
Title: Vs: Tiura
Post by: Salone on September 17, 2011, 21:31:20
Minä olen aina kutsunut tiuraksi ainoastaan salakoita. Juu, mutta kyllä se varmaan vaihtelee, että ihmiset eri tottumuksen mukaan sanoo kaloja, miksi tykkää. Mitä arvelette minunkin tarkoittavan esim. korhosella ja punakontilla?