Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Kesäkalastusvälineet => Kelat & Vavat & Siimat => Topic started by: onestab on August 07, 2012, 22:00:55

Title: jigivavat ja aihioit IM6, IM7, IM9?
Post by: onestab on August 07, 2012, 22:00:55
Tässä olen miettinyt uuden jigivavan ostoa. nykyinen abun vendetta on ollut vaillansa vertaa mutta tasan 6 jalkaisena (180cm) se on kovin lyhyt. Tämän vuoden ennätys kuha sai vavan taipumaan niin luokille, että on aika kasvattaa toimivaa pituutta.

Sain suosituksia yoshino vavoista, joista en ollut aiemmin kuullut. Skeptisenä marssin kauppaan katsomaan kyseisen merkin vapoja. Varteenotettavat mallit ovat: jig specialist 40e, jiggin pro 60e ja Lordi 85e. Nyt aiheeseen...

kahta ensimmäistä vertaillessani en nähnyt mitään eroa muutakuin yksi gramma viehesuosituksessa. ero löytyykin ilmeisesti hiilikuituaihioista joista 20 e ero syntyy hinnassa. halvemmassa on IM6 ja kalliimmassa IM7. Mikä näiden merkintöjen merkitys on? miksi IM7 on IM6 kalliimpi/parempi? lordi mallissa on IM9. Tämä mystinen merkintä näyttää tuovan tässätapauksessa hintaa lisää kun numero kasvaa?

katsokaas osoite alapuolella ja jos tiedätte niin valaiskaa myös tätä jigaajaa:)

http://kalastus.hongkong.fi/webapp/wcs/stores/servlet/CompareProductsDisplay?storeId=10151&catalogId=10051&langId=-11&catentryId=94001&catentryId=94002&catentryId=95501
Title: Vs: jigivavat ja aihioit IM6, IM7, IM9?
Post by: kuha kalle on August 08, 2012, 13:23:36
Noi kaikki hyviä vapoja ja kaikkia olen käyttänyt. Oikeastaan se minkä ostat niin on hyvä valinta. Ja mitä parempi(=kalliimpi) hiilikuitu, sitä kevyempää se on. Nuo vavat esimerkiksi kevenevät alaspäin hinnan mukaan, ja mitä kevyempi vapa, sen tunnokkaampi se on.

Kaikilla pärjää hyvin jigauksessa, oma valinta on, paljonko vapaan haluaa sijoittaa.
Title: Vs: jigivavat ja aihioit IM6, IM7, IM9?
Post by: onestab on August 10, 2012, 08:16:10
Eli siis kun numero IM(intermediate modulus) perässä kasvaa vapa kevenee ja jäykkyden suhde painoon kasvaa.
Title: Vs: jigivavat ja aihioit IM6, IM7, IM9?
Post by: kuha kalle on August 10, 2012, 12:14:43
En ole varma koska en ole alalla enkä pääse juuri nyt hypistelemään noita vapoja, mutta keveys ja hinta kulkevat ainakin käsi kädessä.