minkä paksuista monofiilisiimaa käytätte pikkuplaanarin uitossa ? Mulla on gary roach walleye board pikkuplaanarit ja siimaksi ostin keltaisen 0.40mm rapalan saltwater siiman (ilmoitettu vetolujuus 9.9kg). Onkohan se riittävän kestävää noiden plaanarien uittoon ? jos kaupassa olisi ollut paksumpaa värillistä siimaa, niin olisin ostanut.
Tokihan tuo riittää, itselläni on ....jotain 0.40mm siimaa kanssa.
Plaanini ovat itse tehdyt ja vielä isommalla vetovastuksella kuin nuo Walleyt, joskus perässä roikkuu plaanin lisäksi mojova lyijypaino.
Joten huoletta voit ensi kesänä vetää Walleytä siimoillasi!
Walleye Boardejen kanssa on ollut 0,35mm, eli kyllä 0,40mm pitäisi kestää. Toki monofiileissa on eroja. Jotain laadukasta 0,35mm monoa, niin kyllä pitäisi kestää.
itse käytän kaikenlaisessa uistelussa 0,40 asson monofiiliä. Asso on ainakin tosi suosittu lohenuistelusiima.
mikäs olisi vastaava paksuus punotulla. itselläni on 0.25 firelineä...