Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Kaikkea kalastuksesta => Topic started by: Ville K. on November 09, 2003, 15:25:48

Title: Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 09, 2003, 15:25:48
Norjassa on otettu käyttöön aika erikoinen kalastuskäytäntö. Kaloja ei saa laskea takaisin vesistöön - kaikki ylössaadut (alamitan täyttävät?) kalat tapetaan. Miksiköhän? Ja mitähän tämä aiheuttaa kalakannoille? Tämä taitaa koskea vain urheilukalastajia, jotka liikkuvat lohikalapitoisilal vesistöillä. Tietääkö kukaan mistä tässä kaikessa on oikein kyse?
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Potkuri on November 09, 2003, 16:29:06
Kuulemma mm. Alta-joella on todettu lohien olevan huonossa kunnossa ja kuolleisuus on suuri, johtuen (norskien mukaan) C&R:stä. Jonkin näköinen saaliskiintiö olisi kyllä tarpeen. Sääntö koskee varmastikin kaikkia kalastajia tosin ammattikalastuksessa harvemmin kaloja vapautetaan.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 10, 2003, 10:58:10
"Kuulemma mm. Alta-joella on todettu lohien olevan huonossa kunnossa ja kuolleisuus on suuri, johtuen (norskien mukaan) C&R:stä. "

Vai niin. Ja mahtaakohan se kuolleisuus olla pienempi kuin harjoitetaan pyydä ja pamputa -kalastusta? Ihmeellistä... Oudot on perustelut norskeilla. Ei voi kuin ihmetellä...
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Anonymous on November 10, 2003, 20:29:13
käsittämättömän tyhmältä vaikuttaa tuo päätös? mikähän siihen on ollut syynä?
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 11, 2003, 12:47:53
Toivottavasti moista päätöstä ei tehdä koskaan Suomessa, sillä se tietäisi vähäisten (lohi)kalakantojen menoa...
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Deathis on November 11, 2003, 14:47:16
Quote
Toivottavasti moista päätöstä ei tehdä koskaan Suomessa, sillä se tietäisi vähäisten (lohi)kalakantojen menoa...


Kyseinen asia olisi kamalaa :-X
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Anonymous on November 11, 2003, 18:12:27
ei hajuakaan. Aika järjettömän kuulonen pykälä! Omalla kohdalla ei ihan heti tulisi mieleen noudattaa moista pykälää, jos tahi kun norjaan menen kalastamaan. Ihme himma täytyy vain sanoa
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Anonymous on November 11, 2003, 21:04:01
Kertokaapa missä ovat faktat tämän asian suhteen. Norjassa on keskusteltu asiasta ja jokin aloitekin siitä on tehty, mutta mitään tällaista päätöstä ei ole olemassa. Onko tämän uutisen julkituojalla muuta luotettavaa tietolähdettä kuin internetissä (kalastus.comissa) käyty keskustelu asiasta? Jos ei ole, niin kannattaisi miettiä parikin kertaa ennenkuin alkaa levittämään ns. pataljoonan hevosmiehiltä kuultua "varmasti todenperäistä" uutista.
Käsittääkseni esimerkiksi Lakselvillä on yli 5 kiloisten lohien vapauttamispakko (en ihan varmasti muista tuota kokoa), oletteko jo ilmoittaneet kielletystä C&R- asiasta norjalaisille?

Jotenkin toivoisi ylläpidon puuttuvan tällaisiin "uutisiin" , tai oikeammin ottamaan selvää asioista ja oikaisemaan disinformaatiot. Ehkä on kuitenkin tärkeämpää pitää "tiedonjyviä" tammukan erottamisesta meritaimenesta ja vieläpä etusivulla. Varsin heikko esitys.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Anonymous on November 12, 2003, 03:14:40
Reisaelvassakin yli 5kg lohet on laskettava takaisin jatkamaan sukuaan.... Syykin on selvä: Suurimmilla kaloilla on yleensä paras geeniperimä, joten on ihan selvä ,että norskit haluaa ylläpitää hyvää lohikantaa joissaan. Epäilisin, että väite c&r:stä luopuminen on ns. paskaa...
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Anonymous on November 12, 2003, 18:10:01
Quote from: Ville K. on November 09, 2003, 15:25:48
Norjassa on otettu käyttöön aika erikoinen kalastuskäytäntö. Kaloja ei saa laskea takaisin vesistöön - kaikki ylössaadut (alamitan täyttävät?) kalat tapetaan. Miksiköhän? Ja mitähän tämä aiheuttaa kalakannoille? Tämä taitaa koskea vain urheilukalastajia, jotka liikkuvat lohikalapitoisilal vesistöillä. Tietääkö kukaan mistä tässä kaikessa on oikein kyse?

Laitapa linkki missä kyseinen asia on päätetty ja mainostettu -- vastahan, noin kuukausi vai liekö kaksi sitten, asiasta nostettiin Norjassa haloo, eli epäilen että kyseistä asiaa ei ole vielä edes päätetty.

Ellei sitten... niin, mikäs se sun tietolähteesi asiassa on, eli oliko esim. linkkiä?

--

>:( on se ny prkl ettei pääse omilla tunnuksilla kalassa.net'iin sisään!  >:(
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: kaivo on November 15, 2003, 14:34:23
Pikaisen Google-haun jälkeen löysin aiheesta keskustelua osoitteessa http://www.mphelsinki.net/t165793.html
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 19, 2003, 18:39:32
Öhöm... Niin. Jokin aika sitten asiasta oli melkoinen haloo esillä erinäisissä tiedotuslähteissä. Itse olen asiaa jonkin verran seuraillut lähinnä television välityksellä. taisipa olla tässä jokunen viikko takaperin, kun asian tiimoilta viimeksi oli juttua esillä. Televisiossa näyttivät, kuinka kala piti päästää päiviltä, koska SITÄ EI SAANUT LASKEA TAKAISIN. Hyväkuntoinen kala, ei näyttänyt vahingoittuneelta, mutta... Niinpä vain kävi, että "pappi siunasi toimet."
Klikkaanpa tuota linkkiä, ennen kuin jatkan tätä jutustelua.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Royal Trude on November 20, 2003, 21:38:37
Juu, eipä näy linkkiä jossa asia olisi KIELLETTY.

Eli Norjassa saa siis vieläkin päästää kalat pois jos haluaa.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 22, 2003, 12:43:33
Tässä lainaus tuon linkin kautta löytyneeltä sivulta:
"Norja kieltää C&R-kalastuksen. Katselin juuri NRK:n saamenkielisiä uutisia
ja siellä kerrottiin esim. Alta-joen kaloista jo puolet olevan
vammautuneita enemmän tai vähemmän C&R-kalastuksen takia. Norjan C&R
-kielto tulee voimaan ilmeisesti vuoden 2005 alusta. Ihme on, ellei Suomi
ja Ruotsikin seuraa pian perässä."

Hmm... Olisi varmaan pitänyt laittaa tämän jutun otsikoksi "Norja on kieltämässä c&r:n" tai "c&r:n tulevaisuus Norjassa on uhattuna" tms, ettei olisi tullut väärinkäsityksiä. Niin, sitä ei varmaan ole vielä kielletty tai sen kieltämisestä ei ole vielä olemassa säädettyä lakia. Mutta näillä näkymin se tullaan varmaankin kieltämään - siihen viittaavat useat keskustelut ja televisioinnit (pariin otteeseen olen nähnyt juttua televisiosta). Lehdestä en ole kylläkään lukenut, että Norja olisi kieltämässä c&r:n, mutta se johtunee luultavasti siitä, etten lue sanomalehtiä kovin usein. Varmaan netistä löytyisi enemmänkin informaatiota, jos vain viitsisi etsiä. Voihan sitä vaikka Googlella kokeilla, josko löytyisi asian tiimoilta lisää tietoa.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 22, 2003, 12:48:59
On mielestäni yhdentekevää, onko c&r kielletty, vai tullaanko se kieltämään joskus myöhemmin. Haluaisin vain tietää, onko c&r:n kieltäminen järkevää?

Argumentointia auttamaan:
c&r = osa kaloista selviytyy.
c&k = kaikki kalat kuolevat.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 23, 2003, 14:08:07
Toivottavasti olen väärässä c&r:n kieltämisen suhteen... Jos se kuitenkin kielletään v. 2005, niin onpahan kaloilla vielä hieman armonaikaa jäljellä... Toivottavasti kyseistä kieltoa ei tulla koskaan näkemään Suomessa!
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 24, 2003, 13:34:26
No niin.... Tässä lisää linkkejä aiheesta:

http://perhoboxi.kemppa.info/keskustelu/viewtopic.php?t=55&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

http://www.vetouistelu.com/bbs/keskustelut1/display_message.asp?mid=72032&iRC=43&pts=4

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/nrk_trondelag/3174322.html
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: MRI on November 24, 2003, 15:08:01
Mielestäni eläinsuojelulliset näkökohdat kieltävät vahingoittuneen kalan päästämisen takaisin. Altan jutussahan kerrottiin nimenomaan vahingoittuneista lohista. Miksei voi lopettaa kalastusta kiintiön tultua täyteen, useimmilla kiintiön täyttyinen on toiveajattelua. Sattuipa tässä äskettäin Merikarvianjoella. Kaveri sai komean siian perholla. Toi sen haavissa nähtäväksi parkkipaikalle, jolloin saatoin todeta siian selässä melkoisen ruhjeen. Olisikohan ollut jonkun toisen koukussa. Ei muuta kuin kala takaisin jokeen. Minua puistatti.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 24, 2003, 15:45:46
Vai niin... On siis parempi antaa pampun heilua, kuin antaa vahingoittuneen kalan jatkaa elämäänsä...
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: matiaz on November 24, 2003, 16:04:15
voi nuita norjalaisia!!!
En kyllä sinne ikinä kalalle lähe ku tommosia sääntöjä!!! Jos tämmöne matkailu-kalastaja saa jostain lohijoesta 148 lohta nii mitä niillä tehää ku kaikki täytyy ottaa???
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Potkuri on November 24, 2003, 16:36:27
Kyllä kala on parempi ottaa, mikäli sitä ei samantien päästä takaisin tai se on vahingoittunut.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Jani2 on November 24, 2003, 17:51:08
Quote
Vai niin... On siis parempi antaa pampun heilua, kuin antaa vahingoittuneen kalan jatkaa elämäänsä...

Todellakin!!! Ei missään nimessä vahingoittuneita kaloja (tällä en tarkoita kalaa, jolta on suomu irronnut tai huulessa on reikä) takaisin veteen.

Eikös se ole yleensä ollut ihan täysienkin c&r kalastajien käytäntö tappaa pahasti vaurioituneet kalat?

Ville K. onko sulla akvaariota?

Akvaariosta näkee hyvin miten kala kärsii, kun se on vahingoittunut (Useissa tapauksissa syntyy vammaisena). Usein vahingoittuneet kalat kuolevat akvaarioon, josta ne voi  nostaa pois, mutta parempi ne on silti heti tappaa (ei mikään kiva homma), niistä nimittäin näkee, (tätä eivät varmasti kaikki usko) että ne kärsii.

Näistä on varmasti monia mielipiteitä, mutta vaikkei kala tunnekkaan kipua, niin se varmasti osaa kärsiä.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Royal Trude on November 24, 2003, 20:45:33
Sen ihmeempiä edellisiä viestejä lukematta pitää tässä mainostaa erästä asiaa, josko vaikkapa se saisi teidät ajattelemaan hieman:


Jotta teistä tulisi hyvi kalastajia teidän tulee oppia käsittelemään kaloja oikein. Yksi lähtökohta tähän on kalojen arvostaminen.

Arvostamiseen kuuluu yksi pikkupikkuseikka: kala on kala koosta välittämättä.

Jotta oppisit kalastamaan 'kuten kunnon kalastajan' täytyy sinun tulee oppia kohtelemaan kalaa kuin kalaa kunnolla, arvostavasti.

Ja yksi lähtökohta tälle on se, että opettelet kalastamaan sillä periaatteella että päästät kalan arvolleen kuuluvasti takaisin. Sen koosta riippumatta.

Eli, Suomen kalastuslakihan sanoo, että alamittaiset on laskettava takaisin. On hyvä oppia kalassa ollessaan hyvät käsittelytavat ja kohtelu, vaikka et niitä isoja pois päästäisikään. Vahinkoalamittaiset, ne sinun pitää päästää pois -- ja jos et tiedä miten niitä tulee kohdella niin olet osaltasi tekemässä karhunpalvelusta arvokkaalle kalakannalle.

C&R kalastus toi sinun eteesi hyvät kalastustavat, elvytyksen. Sitä sopii opetella myös niiden jotka vastustavat 'varsinaista' C&R kalastusta. Jokainen meistä on C&R kalastaja, vaikkakaan ei välttämättä sanan 'varsinaisessa' merkityksessä. Kalastuslaki velvoittaa meidät kaikki jossakin vaiheessa tekemään kuten kunnon C&R kalastaja tekee aina: Elvyttää alamittainen kala ja laskea se takaisin. Ei välittömästi, kuten kalastulaki vaatii, vaan elvyttämällä. Siksi kaikkien tulisi miettiä mistä kalastuksessa on kysymys.

Kuinka moni olisi muuten edes ajatellut että kala pitäisi elvyttää ennen poispäästämistä? C&R kalastus sen tiedon teille toi.


No, toivottavasti pojat ja tytöt edes yritätte ajatella asiaa kalojen kannalta.

No olihan saarna.... mutta mielestäni C&R kalastusta ei pidä syyttää, sehän on vasta alkutaipaleellaan ja vain kehittyy koko ajan. Ensi vuosisadalla ehkä kalastus on mennyt siihen että koukkua ei enää ole vaan kala jää kiinni perhokarvaan eikä 'koukutustapahtumassa' aiheuta minkäänlaista reikää -- jos C&R kalastusta ei olisi 1950 luvulla aloitettu niin tuskin tuohon koukuttomaan koskaan olisi menty. Ilman C&R kalastusta esimerkiksi ei olisi väkäsettömiä koukkujakaan näin suuressa käytössä kuin nyt. Esimerkiksi minä olen ottanut väkäset pois jo tavallisten uistimienkin koukuista. Ilman C&R-kalastustietoutta ja -kokemusta en olisi sitä koskaan edes ajatellut.

Opi siis käsittelemään kalaa kunnolla, otit sen tai et. Oli se pieni tai iso.

Ja näillä kaiken tuon ylläolevan perusteella sanon... Norja on menossa VÄÄRÄÄN SUUNTAAN.

UGH! Olen puhunut...


Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: panumies on November 24, 2003, 21:11:13
Royal Trudelta tulikin se todella tärkeä asia: elvytys, tänäkin kesänä olen nähnyt miten alamittaiset taimenet ja harjukset on heitetty suoraan takaisin, jos kala on väsynyt se kuolee melkein varmasti. Muistakaa elvyttää kalat rauhassa ja antakaa niiden lähteä itse pois, ei mitään heittämisiä.
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on November 25, 2003, 12:39:19
Missä menee pienen ja suuren vaurion raja? Entä haitan ja kärsimyksen? Milloin kärsimys on niin suurta, että kalakin valitsisi - jos vain voisi- kernaasti papin heilautuksen? Minkä voidaan todeta johtavan kalan kuolemaan, ja mikä taas voi aiheuttaa vain normaalia enemmän pinnistelyä elon tiellä? Pohtikaapa näitä ja esittäkää näkemyksenne...

Näinkö: "Voi voi... Nyt lähti pintalimaa hieman liikaa; siispä pamppu heilukoon".
Vai näin: "Voi voi... Kidukset aivan tohjona; siispä pamppu heilukoon".

(Löytyihin sitä porukkaa, joka provosoituu... heh.)
Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Royal Trude on November 25, 2003, 18:07:15
Quote from: Ville K. on November 25, 2003, 12:39:19
Missä menee pienen ja suuren vaurion raja? Entä haitan ja kärsimyksen? Milloin kärsimys on niin suurta, että kalakin valitsisi - jos vain voisi- kernaasti papin heilautuksen? Minkä voidaan todeta johtavan kalan kuolemaan, ja mikä taas voi aiheuttaa vain normaalia enemmän pinnistelyä elon tiellä? Pohtikaapa näitä ja esittäkää näkemyksenne...

Näinkö: "Voi voi... Nyt lähti pintalimaa hieman liikaa; siispä pamppu heilukoon".
Vai näin: "Voi voi... Kidukset aivan tohjona; siispä pamppu heilukoon".


Otetaanpa vaikkapa esimerkki:

Paikallinen kalastuskunta tekee kalastuksenhoitotoimintaa alueellaan, mukana toiminnassa olkoon nyt vaikkapa Kalamiesten Keskusliitto asiantuntijoineen.

Hoitotoimintaan kuuluu se, että asiantuntijat lypsävät emokaloja, isoja emokaloja, saadakseen mätipallukoita ja maitia ämpäriin jossa sitä sitten vatkataan ja taas tulee paljon pikkutaimenia.

Nyt siis Antti Asiantuntija Kalamiesten Keskusliitosta lypsää mätipossutaimenta, lypsää sen 'tyhjäksi'. Tiedäthän, tai oletan että ainakin kykenet kuvittelemaan, kuinka homma tapahtuu? Kättä viedään mahanalustaa pitkin puristaen niin että mäti valuu persauksista.

Oletus olisi, että limakalvo kyseiseltä kalalta on nyt rikki, eikö? Aika ronskilta näyttävää hommaa, ja jos olet itse joskus kokeillut niin tuntuukin siltä.

Aika mielenkiintoista kuitenkin on se, että kyseinen kala lasketaan takaisin. Miksi? Etkö menisikin väittämään että kalaparan iho ja limakalvo on turmeltu?

Vastaus: heppu joka homman suoritti osasi hommansa.

Siihen sinunkin pitää pyrkiä.

Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Potkuri on November 25, 2003, 18:58:53
En ota enään tulevaisuudessa kantaa tähän keskusteluun, johtuen taas etiikkashitistä.
Jos joku haluaa lukea lisää C&R:än pahuudesta voi käydä osoitteessa:

http://jussi_vaan.tripod.com/

Vetouistelu.com:sta löytyy myös ajankohtaista keskustelua, jota ylläpitää em. internetosoitteen haltija. Kalastus.com:sta löytyy myös keskustelua ko. aiheesta, tosin mies on siellä asetettu banniin, joten joutuu käyttämään hakua.


Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Jani2 on November 25, 2003, 19:01:29
Quote
Missä menee pienen ja suuren vaurion raja? Entä haitan ja kärsimyksen? Milloin kärsimys on niin suurta, että kalakin valitsisi - jos vain voisi- kernaasti papin heilautuksen? Minkä voidaan todeta johtavan kalan kuolemaan, ja mikä taas voi aiheuttaa vain normaalia enemmän pinnistelyä elon tiellä? Pohtikaapa näitä ja esittäkää näkemyksenne...

Näinkö: "Voi voi... Nyt lähti pintalimaa hieman liikaa; siispä pamppu heilukoon".
Vai näin: "Voi voi... Kidukset aivan tohjona; siispä pamppu heilukoon".

(Löytyihin sitä porukkaa, joka provosoituu... heh.)

Moni ihminenkin on päästänyt, tai ainakin yrittänyt päästää itsensä hengiltä, jonkun sellaisen sairauden takia, joka on ollut todella kiusallinen. Kalakin varmasti tappaisi itsensä, jos voisi, silloin kun sillä on vaikka reikä vatsassa.

Se on kyllä kalastajan omantunnon asia, uskaltaako laskea kalan takaisin, ehkä kärsimään, ehkä selviämään. Vai pamputtaakko ehkä jopa täysin hyvässä kunnossa olevan kalan, tai ehkä hän päästää kituvan kalan hengiltä, pois kärsimyksistä.

Olen kuullut, niinkuin moni muukin, tarinoita niistäkin kalastajista, jotka ovat päättäneet alamittaisten kalojen kituvan ja ovat sitten ottaneet niitä mukaansa, se ainakin on omantunnon asia.

Title: Re:Norja kielsi C&R:n
Post by: Ville K. on December 08, 2003, 20:08:03
Asian tiimoilta:
http://www.perhokalastaja.com/new_issue/main.shtml

Jaa-a. Mitenkähän asian valvonta onnistuu käytännössä... Rapsahtaakohan sakkoja, jos valvoja näkee kalastajan päästävän kalan takaisin?