Kalassa.net keskustelut

Kalastuslajit => Perhokalastus => Topic started by: fly_fisher on November 15, 2003, 18:59:06

Title: mikä kela?
Post by: fly_fisher on November 15, 2003, 18:59:06
Moro! Orvis Battenkill LA,vision extreme vai joku muu <-- eli mikä kela noista kannattais ostaa 4-5 luokan vapaan ??ja siihen tulis 5 luokan siima. Ja vapana on loop Blackline 4-5.
Title: Re:mikä kela?
Post by: Petri on November 15, 2003, 21:52:03
Vision 3-zone on ainakin osoittautunut hyväksi 5-luokassa. Eikä ole hinnalla pilattu 100 e kun taas extreme 300e ja battenkill 260e. Oma on toiminut koko kesän moitteettomasti suosittelen.
Title: Re:mikä kela?
Post by: fly_fisher on November 16, 2003, 10:38:00
battenkill maksaa täällä päin 230e ja siinä on kait 5v takuu,extremen sais 250e ja siinäkin on kait takuu. Mut kyl mä jommankumman noista keloista ostan
Title: Re:mikä kela?
Post by: Anonymous on November 16, 2003, 10:42:28
Mulla on ollu extreme käytössä yhen kauden ja ainoa huono puoli on ollu että se kolhiintuu aika heposti. Muute nkyllä suosittelen, kannattaa ettiä ja kysellä tarjouksia niin voi saada alle 200 eurollakin!
Title: Re:mikä kela?
Post by: Anonymous on November 16, 2003, 17:47:13
Vitosluokan kaluihin saa hyvia - jarruttomia - keloja paljon noita halvemmalla. Harkitsisin niitä, sillä jarrulla ei tee hevonpaskaa kyseisessä luokassa. Laajapuola on kuitenkin suositeltava ratkaisu.

Jos jostain syystä kuitenkin haluat jommankumman noista, niin osta Battenkill, ja etsi siihen parempi kampinuppi - sellainen mihin ei siima tartu. Lisäksi Orviksen puolan ympärysmitta on suurempi kuin vissussa, se on halvempi ja ennenkaikkea takuu on paljon kattavampi.

Itselläni ollut tuollainen Battenkill käytössä nyt yhden kesän. Kampinuppia lukuunottamatta olen ollut tyytyväinen. Tosin se jarru on kyllä liikaa tuonluokan kelaan.
Title: Re:mikä kela?
Post by: panumies on November 16, 2003, 17:56:59
Eilen sain ensimmäisen lohikalani perholla, noin 30cm meritaimen. Huomasin nyt että ei kelassa tarvi jarrua, pitää vielä "kokeilla" isommilla kaloilla. Kun siinä innoissani pienellä kivellä temmelsin sain kelan (Ron Thompson Dynadisc)kastettua vedessä ja jarru alkoi välittömästi tökkiä ja tämä loppui vasta kelan kuivuttua illalla. Käänsin jarrun pois päältä ja kalaa oli helpompi ja tehokkaampi väsyttää. Ainoa miä minua oudoksutti oli heittäessä siiman vetäminen kelalta, jolloin tuntui että puola olisi pyörähtänyt aina vähän liikaakin. Ei kuitenkaan tullut sotkuja, olikohan tunteeni aiheellinen? Ja huomasin myös että n. neljän kuukauden ajan tavallisella kelalla ollut heittosiima (Scientific Anglers) oli serpenttiiniä, oikeni kuitenkin vähän aikaa heiteltyäni. Kertokaa laajakehäisistä jarruttomista keloista te jotka niitä omistatte.
Title: Re:mikä kela?
Post by: Pete on November 16, 2003, 18:16:20
Laajakehäisellä ei ole käynyt hassusti, mutta kerran tavallisella räikkäjarrullisella meinas tosiaan käydä.
Oltiin kaverin kanssa vuosia sitten Norjan puolen Tenolla ja löytyi kiva paikka mistä saatiin harreja. Isoja sellaisia. Oma ennätykseni 1280g on edelleen sieltä samalta reissulta. No, joka tapauksessa, kalasteltiin siinä ruokakaloja ja mulla tämähti isompi kiinni. Ja eikun #5 vapa notkolle ja väsyttelemään. Kala tempas ekan syöksyn sinne keskelle jokea ja mulla oli räikkäjarrullisessa kelassa siimaa jaloissa,käsissä,vedessä ja vaikka missä ja en tiennyt miten sen saa selvitettyä samalla kun on kala kiinni. Löi vähän kelan jarru yli ja työnsi siima lenkit päällekkäin ja vaikka miten siinä kelalla/kelalta.
Helvetin aikasen väsyttämisen tuloksena 3.4 kilon lohi aivan naurettavalla perukkeen paksuudella.(en muista mitä se oli, mutta tuota sen ei olisi pitänyt kestää)

Eli kun ei enää pystynyt pitämään siimasta kiinni tai jarruttamaan puolasta kalan syöksyssä annoin sen vetää suoraan kelalta ja silloin se kela heitti ylikierroksille ja siima soppa oli valmis.
Kaikki päätty kuitenkin hyvin ja kala tuli rannalle-----> ei enää räikkäjarru keloja tässä talossa.