Kalassa.net keskustelut

Kalastusvälineet => Talvikalastusvälineet => Pilkit & Pilkkivavat & Pilkkisiimat => Topic started by: a.n.t.t.i on January 14, 2004, 18:50:28

Title: paras morri?
Post by: a.n.t.t.i on January 14, 2004, 18:50:28
minkä lainen morri on paras ahvenen ja kirjolohen pilkintään?
Title: Re:paras morri?
Post by: Ipe on January 14, 2004, 18:56:21
Kirrelle ainakin hyvä on ilpon katiskan 5-6mm volfram morri oransin tai neon keltasen värisenä.
Title: Re:paras morri?
Post by: visa on January 14, 2004, 19:12:38
Ahvenelle sitten taas on hyviä kuusamon siipikirput ja tavalliset kultaiset tai hopeiset volframit. Niihin ku pistää kärpäsen- tai surviaisentoukan niin kyllä muuten alkaa kalaa tuleen :D
Title: Re:paras morri?
Post by: petsku on January 14, 2004, 19:13:05
Quote
Kirrelle ainakin hyvä on ilpon katiskan 5-6mm volfram morri oransin tai neon keltasen värisenä.

Totta :D. Kuusamon kirppu on hyvä ahvenen sekä kirjon  pilkintään.Siipikirppu on taas hyvä ahvenelle.
Title: Re:paras morri?
Post by: Selenius on January 14, 2004, 19:36:34
Off-topic, kertokaahan mulle Kuusamon kirppujen hyviä ominaisuuksia. Paljon sitä kehutaan, mutta onko laatu muuttunut takavuosista?
Title: Re:paras morri?
Post by: visa on January 14, 2004, 20:14:55
Nyt ainakin keskitalvella se on mulla ollut ainoa kunnon ottipeli, toiseksi paras on ollut tapsipilkki. Ja on siinä kyllä hyvä uintikin. :)
Title: Re:paras morri?
Post by: knookala on January 14, 2004, 22:56:27
Mielestäni kuusamon kirput on parhaita morreja!
Title: Re:paras morri?
Post by: Anonymous on January 15, 2004, 08:53:22
Joo, eiköhän ne oo parhaita nuo hallikaisen mormyskat... :D
Title: Re:paras morri?
Post by: Jigimies on January 15, 2004, 09:48:18
itse omista kelta-vihreä värisen kuusamon siiri-kirpun mutta en ole sillä pahemmin kalaa saanut. mutta volframmi on aika hyvä.
Title: Re:paras morri?
Post by: petsku on January 15, 2004, 09:54:59
Quote
Nyt ainakin keskitalvella se on mulla ollut ainoa kunnon ottipeli, toiseksi paras on ollut tapsipilkki. Ja on siinä kyllä hyvä uintikin. :)
Mulla kuusamon kirppu on ollut toiseksi paras ottipeli, heti Nautiluksen jälkeen ;D.
Title: Re:paras morri?
Post by: Mikko_-Procyon- on January 15, 2004, 10:02:21
Selenius: Omasta mielestäni Kuusamon morrit on pyytäviä, mutta pyytävyys loppuu lyhyeen. Koukku tylsyy hetkessä tai sitten jopa katkeaa. Eli ainakaan kirjolohelle en sitä suosittele, enkä oikeastaan ahvenellekaan. Tai mikäs siinä, jos on varaa ostaa morri tai kaksi jokaiselle kalareissulle.
Title: Re:paras morri?
Post by: henkki on January 15, 2004, 10:38:17
yleensä kokemuksieni mukaa toimivin morri on järvillä kultavolframi. tänä talvena hyvin on tullut myös itse tehdyllä "leppäkertulla".
Title: Re:paras morri?
Post by: Selenius on January 15, 2004, 10:41:28
No tuo Mikon teksti kertoo ettei laatu ole miksikään muuttunut. Koittakaahan oikeasti kokeilla laajalla skaalalla kunnon morreja niin pääsette yli tuosta kuusamo-hypestä.

Tässä on mun jo kerran toiseen topicciin aiheesta skivaama vastaus kysymykseen ovatko Kuusamon kirput hyviä

"EI.

Miksei? Ainakin takavuosina Kuusamon kirpuissa on ollut seuraavia ongelmia:
Koukku, ei kemiallisesti teroitettu ja suhteettoman suurella väkäsellä varustettu. Ei tartuta eikä pidä kalaa edes kohtuullisesti kiinni verrattuna kunnollisilla koukuilla varustettuihin morreihin. Lisäksi koukut ovat olleet suht pehmeää metallia, jolloin niitä pitää olla kokoajan teroittamassa. Pehmeän metallin takia koukku taipuu "auki" suht nopeasti ja väsyy -> johtaa katkeamiseen. Lisäksi koukku on aivan suhteettoman paksulankainen jolloin siihen survareiden pujottaminen on ihan silkkaa tuskaa.

Kiinnitys, edelleen takavuosina, siima reikä tai lenkki olemattomasti viimeistelty. Teräviä särmiä ja maalin rippeitä kaikissä yksilöissä. Katkoo 0,10-0,12 monot jo muutaman kymmenen sintin jälkeen -> ei hjuva.

Hinta, surkeasta laadusta johtuen kyseisen "merkkituotteen" suhteettoman kallis kappale hinta. Joskus oli näpeissä kymmeiniä kirppuja joista nykyisin taitaa olla jälkellä muistona yksi (se ensimmäinen).

Haluaisin kuulla samassa yhteydessä pewrusteluja miksi kuusamon kirput ovat hyviä... Onko laatu parantunut takavuosista vai ovatko ne hyviä koska ne ovat kuusamon? "

Edelleen toivon jonkun perustelevan miksi kuusamon kirput ovat hyviä verrattuna muihin saman hintaluokan morreihin...
Title: Re:paras morri?
Post by: Anonymous on January 15, 2004, 11:23:55
Tselenius:
Haluaisin kuulla samassa yhteydessä pewrusteluja miksi kuusamon kirput ovat hyviä... Onko laatu parantunut takavuosista vai ovatko ne hyviä koska ne ovat kuusamon?

Ei ole kokemuksia takavuosien kirpuista(ei varmaankaan muillakaan jotka kirppuja suositteli).
Ai miksi Kirput on hyviä, Niillä tulee kalaa :D.
Kotivedelläni (en kerro missä se siaitsee= Salainen ;)), ei näillä volfram morreilla tule yhtikäs mitään :(.
Kuusamon kirppujen hyviä ominaisuuksia:

Uinti on hyvää, eli on kalastava
Värivalikoima, jokaiselle löytyy jotakin

Huonoja puolia:

Koukut, ei kemiallisesti teroitettuja,kuten selenius kertoi tarinassaan ;) (pitääpä lähettää palautetta Kuusamoa kohti  :)).

Mikko:Tai mikäs siinä, jos on varaa ostaa morri tai kaksi jokaiselle kalareissulle.

Ei ole minulle ongelma, kun isalläni on joitakin suhteita Kuusamon Uistimen työntekijöihin (kirpun -50% ovh:sta)

Muutaman kirjon olen noilla saanut, mutta yksi kirppu ei valitettavasti kestä kahta kirjoa. 1 kirppu/per 1 kirjo :(
Hyvänä esimerkkinä tämä:
Viime talvena olimme isäni ja kahden kaverini kanssa Miljoona-Pilkissä.  Siiman päähän laiton Kuusamon Kirpun, jolla olin Ojukankaalta yhden jo onkinut. 10 min siinä pilkittiin, kun kirre iski. Juuri kun nostin kalan reiästä ylös Kirpun koukku katkes ja lohi tippui jäälle(ei onneksi takaisin  avantoon).Tuossa oli onni kohdallaan ;D
Satasen tosta kalasta sain ;)
Title: Re:paras morri?
Post by: Selenius on January 15, 2004, 13:47:07
Juu, kirpuilla kuten kaikilla muillakin kikottimilla tulee kalaa, toisilla ehkä joissain olosuhteissa paremmin kuin toisilla.

Tuohon ettei volframilla tule mitään on hiukan vaikea uskoa, tosin eipä voi salaisilla vesillä vääräksi tuomitakkaan. Kala ei oikein ymmärrä mistä joku kirppu on valmistettu. Ja on muitakin vaihtoehtoja morriksi kuin Kuusamo ja volframi, ihan jopa uivia lyijy-, kulta-, tina- jopa muovimorreja.

Miten määrittelette morrin hyvän uinnin? Käsittääkseni morria uitetaan aika rauhallisin ottein, jolloin (ainakin omalla kohdalla) on tärkeintä asennossa pysyminen ja pyörimättömyys laskettaessa.

Värejä taas Kuusamola on mun makuun aika heikosti (ainakin ollut), yhtään mun todellisista ottikaluista ei ole esiintynyt Kuusamon valikoimissa (pl. kulta), ei ole sini-pinkki-hopeaa, ei oranssi-vihreä-kultaa eikä puna-valko-kultaa.

Mitä väliä on hinnalla jos tuote on susi? Jos yhdenkin reissun (kisat) pilaa morrin koukun katkeaminen, en suostu tuotetta käyttämään. Lisäksi tuo koukun paksuus tekee Kuusamolaiset käyttökelvottomiksi.

Kirren pilkinnästä ei ole eikä ihan heti tule kokemuksia.
Title: paras morri?
Post by: Vihernieriä on February 02, 2006, 14:47:56
Mielestäni siipikirput ovat hyviä mutta ken mistäkin tykkää.
Title: paras morri?
Post by: pilke on February 02, 2006, 16:02:43
paljonko sellanen yksi siipikirppu maksaa? ja onko muita jotain saman tapaisia kuin nuo?
Title: jaahas
Post by: Anonymous on February 04, 2006, 09:57:15
miten tommoset pikku millin pituset väri kikkareet voi maksaa nii paljon.. :?  :shock:
Title: paras morri?
Post by: Siikapossu on February 04, 2006, 10:34:47
Suomalaista käsityötä...siitä se hinta.
Title: paras morri?
Post by: perza on February 04, 2006, 10:51:08
joo kyllähän nuo kuusamon morrit voipi vetää vessasta alas...mielestäni niissä on niin olemattomat koukut että katkeaa jo pikkasen isompaa ahventa vetäessä ja mitens sitten kirjon kanssa. Ite olen käyttänyt turusen morria(suomalaista käsityötä) eikä pitäisi koukkujen kanssa olla ongelmia kun ovat yleensä paksulankaisia streamer koukkuja(kamasan) nro. 6-12. Isolle ahvenelle ja kirjolle olen käyttäny juuri noita 8 koon koukkuun tehtyjä morreja, värinä yleensä sinikromi tai "poltettu".  Kirjolle myös kättäny kokokultasta 6mm wolframi morria joka on jo aika iso ja painava ja pääsee 0,16mm siimallakin jo lähemmäs 15m syvyyteen.
8)
Title: paras morri?
Post by: jonski888 on February 04, 2006, 16:12:49
Käytän kaverin tekemiä morreja. Ne on tehty nro. 16 koon koukkuun. Morrissa on väritipat, jotka on tehty epoxy-värijauhe sekoituksesta. Hyvin on kalaa tullu, kun vertaa kaupan morreihin, monesti paras saalis näillä kotitekoisilla morreilla.
Title: paras morri?
Post by: lapa on February 04, 2006, 18:32:48
ite tykkään ainaki kuusamon siipikirpusta.
hyvin mä sillä oon kalaa saanu
Title: paras morri?
Post by: pilke on February 04, 2006, 20:33:15
käytättekö siipikirppuja pelkästään morrina vai tapsin päässä?
ja miksei volframeja voi käyttää tapsipilkinnässä?
Title: paras morri?
Post by: marabou on February 04, 2006, 20:44:53
Quote from: pilkekäytättekö siipikirppuja pelkästään morrina vai tapsin päässä?
ja miksei volframeja voi käyttää tapsipilkinnässä?

Voi niitä volkkujakin tapsissa käyttää ja tuo ihan kivasti lisä painoo, tapsi oikenee hyvin.
Title: paras morri?
Post by: lapa on February 04, 2006, 20:48:41
itse käytän tapsin päässä
Title: paras morri?
Post by: pilke on February 04, 2006, 21:46:25
käytetäänkö morripilkinnässä sitte noita ei volframejaki?
Title: paras morri?
Post by: marabou on February 05, 2006, 17:24:44
Quote from: pilkekäytetäänkö morripilkinnässä sitte noita ei volframejaki?

Nimen omaa pelkkä morri ei tahdo oikein mennä pohjaan mutta kun vaihtaa volkkuun ja viuhm.

Iso wolframi morri vastaa pilkin menoa tai ainakin keskikokoisen tinalla tai lyijullä valetun.
Title: Vs: paras morri?
Post by: siikaa tulee on March 25, 2006, 00:42:10
Mielestäni kuusamon hopea siipikirppu on paras toimii mm.ahvenelle ja siialle
Title: Vs: paras morri?
Post by: lohen pyytäjä on March 25, 2006, 14:10:18
Mulla on kuparin värinen siipikirppu.Joka kerta sillä saan ahvenia!
:-)
Title: Vs: paras morri?
Post by: Himopilkkijä89 on July 10, 2006, 16:10:17
Karismax-morreja lähinnä käytänhttp://www.karismax.fi/morrit.html
Title: Vs: paras morri?
Post by: haukka-1 on July 10, 2006, 20:14:28
ite oon ainakin käyttänyt haukkapilkin morreja ja ei voi muuta kun kehuu varsinkin tapsinpäässä varsinkin ne joissa on joko kultainen tai hopeinen pohja ja punainen iskupiste (muutkin värit on kyllä toiminut hyvin)  :-D
Title: Vs: paras morri?
Post by: Himopilkkijä89 on July 19, 2006, 22:02:07
Käytän sameissa vesissä oranssia, ja kirkkaassa vihreätä/kuparimorria.