Silloin-tällöin, varsinkin suosituilla kalapaikoilla, tarttuu uistimeen kelauksen aikana toinen uistin. Yleensä homma alkaa sillä, että kelatun uistimen mukana tulee enemmän tai vähemmän pitkä pätkä siimaa, jonka toisesta päästä löytyy jonkun pohjaan jäänyt uistin.
Oma erikoisin sattuma oli joskus kymmenen vuotta sitten. Heittelemäni kakkosnumeroisen Meppsin koukussa tuli järven pohjasta samanlainen Mepps, ilman siimaa siististi koukusta kiinni. Olipa sattunut heittolinja jonkun kanssa samaan kohtaan.
Viime kesänä sain saarijärven riekonkosken alaosasta jonkun tuntemattoman lipan, mukana tuli myös pätkä siimaa.
Kerran kävi myös kirre lammella niin että heitin jonkun lusikan, annoin vajota pohjaan, aloin kelaamaan, sitten alkoi tuntumaan että siellä on jotain, eka luulin että pohja mutaa, hiukan siinä kelailin ja äkkiä tuli raju tärppi, väsytin reilun puolentoista kilon kirren rannalle ja mitä ihmettä, oli käynyt niin että lusikan koukkuun oli tarttunut jonkun onkilaite jota olin eka kelaillut, onki laitteen päässä on tietty koukku, kirre joka tuli ylös oli kiinni tuossa koukussa.
Oli tuo toinen tarina hiukan sekava, toivottavasti tajusitte. Eikä liittynyt ihan aiheeseen, eihän reilu 1,5kg kirre ja onkilaite ole uistin mutta...
Tuollaistahan sattuu erittäin paljon paikoilla joissa kalastetaan paljon spinfluga-tyylillä ja tavaraa jää paljon pohjaan. Ja koska spinflugalla muutenkin ronkitaan läheltä pohjaa niin välillä tulee myös siivottua sitä. Tällä tavoin tulee vuodessa (mulle) ehkä noin 15-25 uistinta/perhoa ja 50-100 metriä siimaa. Kerran sattui niin että tuli koko sf-paketti ja vielä n. 50 metriä Tufin 0,40mm punottua :D
Näitä sattuu, vieläpä aika paljon. En edes muista kuinka paljon.
1. Viimeisin on Vanhankaupunginkoskesta viime syksynä (perhokalastamassa) perhon (ja siimapätkän) perässä se Mepps, missä on se streameri perässä. (Olikohan Streameps, vai Mepps aglia fly, tai sitten joku muu ;))
2. No, Vantaanjoella oltiin, kukaan ei saanut kalaa, kunnes sitten otin ykköskoon Vibraxin ja sen eteen pienen painon. Ensimmäisellä heitolla tuli ahven ja seuraavalla nousi Rapalan shad-Rap. (ja sen jälkeen vielä pressunpalanen, mutta siitä ei puhuta. :D)
3. Lohilammella: Siimaleikkurit putosivat laiturinpäästä lampeen ja yritin saada niitä uittamalla lusikkaa pohjan tuntumassa. Sieltä nousi kaikenlaista rojua, (mm. 25g littana paino, 2 uistinta, umpikelan puolikas ja paljon siimapätkiä) mutta ei siimaleikkureita. Muutakin roinaa sieltä tuli ja kaiken vein roskikseen. (Paitsi en niitä, mitä pidin itse.)
No, eivät oleet ihan heittokalastusta kaikki, mutta kerroinpas, näitä on paljon muitakin, mutta ei muistu mieleen. Yritän nykyään oikein tarkkailla, jos jossain näkyisi uistimia. (onhan niillä arvoa.) Usein löytyy kelluvia vaapuja jostain rantapenkasta. Ja paljon muutakin on löytynyt, kuin uistimia. (Esim. Rahaa)
Yhden reflexin oon saanut eräältä lohilammelta ja sitten Rutinkoskelta kelluvan salmo hornetin 3.5cm GMO joka lillui rannan tuntumassa on kyllä paras uistin mitä oon löytänyt. Aka hauskaa että kaverini löysi myös ihan samanlaisen uistimen samalta koskelta, ilmeisesti ottipelejä
Kaksi vuotta sitten kesällä Ruunaankoskilla heitin siinä virveliä ja yhtäkkiä uistimeeni tarttui joku.Kelasin ylös ja huomasin että sieltä tuli lusikkauistin JAK Turku lyhyen siimanpätkän kera.Oli siinä sitten vähän ihmettelemistä.
Onhan noita lippoja sekä jigejä ylös tullut muutamia.
Lisäksi viime kesänä olin kaverini kanssa uimassa ja sukeltelimme laiturin läheisyydessä kun kaverini nousi pintaan kädessään vanha vapa ja vanha Abu Carcia avokela. Liekö kalamieheltä kärsivällisyys loppunut... 8)
Quote
Lisäksi viime kesänä olin kaverini kanssa uimassa ja sukeltelimme laiturin läheisyydessä kun kaverini nousi pintaan kädessään vanha vapa ja vanha Abu Carcia avokela. Liekö kalamieheltä kärsivällisyys loppunut... 8)
Kun nyt meni tuokin vähän ohi aiheen, niin kai tälläkin on lupa mennä: Olen saanut myös heittämällä pari vapaa, vanhan umpikelavavan ja huoltiksen muumivirvelin 8)
sinkkiämpäri puolillaan mutaa, rannasta heittäen
sori off topic
Onhan noita vuosien varrella tullut.Paras "saalis" tuli Tammisaaresta
suositulta kuha paikalta.Yhdellä heitolla verkko,verkossa 3jigiä,4 vaappua.1 lahna,2ahventa ja 1 alamittainen kuha
Niin verkko oli merkitsemätön,osittain jo lahonnut ja aivan pohjassa sykkyrällä. Heh ilman punottua siimaa olisi jäänyt tulematta :D
kerran tuli iso 20g pfofessori jigin perässä.
Viime kesänä uisteltiin kaverin kanssa lohjanjärvellä.
Kierreltiin semmoista pientä lahtea, jossa helkkaristi pientä 1-2kg haukea ja välillä isompaakin. Ja eikös plaaneri vapaan tullutkin todella kova tärppi, eikun muut vavat vedosta pois ja "isoa" väsyttelemään. Aikani väsyteltyä todella raskasta "kalaa", saan sen haavinta etäisyydelle. Ja mitä siellä onkaan: pari vuotta vedessä lionnut verkko, jossa kyllä oli ainakin 10kg lahnoja. Osa eläviä ja osa mädäntyneitä. Mutta oli tärpissä jotain hyvääkin nimittäin 70-luvun ABu Garcia 120 umpikela sekä vapa ja vibrax- lippa. :D
Kerran kellokosken padolla heitellessäni koukkuuni tarttui vanha polkupyörän raato. Siinä oli kiinni 14cm turus-ukko sekä muutamia lippoja.
Ite en oo saanut mutta eräs tuttu sai kun oltiin kalassa savumuikun värisen Rapalan. Eikös savumuikku oo muutenkin aika sharvinainen vehje?
Ruunaalta tuli siima ja sen päässä jesse joka oli kiinni 20cm perukkeessa... lopullinen viehesaldo oli kyllä silti -2 (ja kalasaldo 0)
Tyhjäsin viimekesänä niskalankosken ja pitkäkosken pohjapadot uistimista, koska oli niin kuivaa. Kävelin siis patoa pitkin ja tiirasin pohjaan. Vantaanjoesta saa muutenkin enemmän uistimia kuin kalaa.
Norjassa Saltsraumenissa on parhaimmilla turska/seiti paikoilla pohjassa uistimia vieri vieressä joita voi toisella uistimella nostella ylös
Pari vuotta sitten oltiin duunin kalaporukan kanssa Björkholmenissa syksyreissulla,meil oli sitten kaverin kanssa kymppiheppainen vene koska tarkoitus oli mennä portille asti.No mukava sisälahukka matkan varrella pisti silmään ja mentiin kokeilee,ei kalaa mut sitten kaveri sanoi et nyt on jotain, Calico-cat ja siimaa...jonka päästä löytyi koko virveli,semmoinen huoltissetti, no jatkettiin matkaa ja ajauduttiin sitten rekaamisen yhteydessä kaislikon viereen josta kaislikon päältä löytyi Shakespeare:n haspelisetti jossa Laxmanin haukilippa...Kalan tulo oli sillä reissulla heikkoa mut voiton puolellehan tuo jäi....
Quote
Eikös savumuikku oo muutenkin aika sharvinainen vehje?
Ei ole mikään harvinainen väri, joten mitään keräilyharvinaisuutta ei tuttus saanut.
Kerran tarttui vetouistelemalla 12 sentin nils masterilla joonas koukkuun.
Kyllähän noita uistimia aina joskus nousee...varsinkin yli kalastetuista istarikoskista, jotka aina kesäisin ovat täynnä huolimattomia koneonkijoita, jotka viskovat keinosyöttejään ties minne!
Hauskin tälläinen sattuma kävi viime heinäkuussä, kun perhostelin Ruunaan Siikakosken niskan jälkeisiä kuohuja. Mitään tapahtumia ei ollut ollut koko päivänä, joten alkoi jo pieni epätoivo hiipiä kalastajaan. Sitten tein sen, mitä kovin usein ei uskalla edes ajatella...vaihdoin perukkeen päähän jigi-koukkuun sidotun oranssin leechin, ja aloin sitä upotella epätoivoisesti koskeen evämakkaroiden toivossa. Ja niinhän siinä sitten kävi, 10minuutin heittelyn jälkeen vapa taipui rauhallisesti mutkalle ja samantien lähti siima juoksemaan hitaasti mutta varmasti koskea pitkin alavirtaan. Mitään potkuja ei tuntunut, joten luulin että kala oli todellinen istarien äiti! Löin kelan jarrun lukkoon, sillä pullan perässä koskea alas juokseminen ei liiemmin kiinnostanut. Siiman päässä ollut otus pysähtyi ilman minkäänlaisia vastaan hangoitteluja ja siirtyi rauhallisempaan reunavirtaan. Nostin vapaa, vapaa joka ei tasaisessa virrassa taipunut juuri ollenkaan, rauhallisesti ylös päin ja... pintaan pullahti parin kolmen kilon nippu Ahdin Partaa, joka oli tarttunut kiinni suurimman Bete Loton koukkuun. Lippa päyri virrassa koko ajan vetäen mukanaan tuota jätesatsia, joka aiheutti virrassa valtavan paineen ja istaritaimenen omaisen "ei mitään pelissä"-taistelu tyylin!!! (https://kalassa.net/keskustelut/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.smilieworld.com%2Faaa%2FSmielisammlung%2FGrafik%2FLinien%2F8.gif&hash=e7d8c714ccbf7566cc728086330a301d3a4017f8)
Kerran uistelureissulla merellä plaanarin vaappu tarttui painavaan
mötikkään. Vettä oli siinä lahdelmassa ainoastaan noin 1 m.Noh sain kuin sainkin sen hilattua ylös.Oli 20 litran bensatankki?.Kaveri kat-
seli josko sielllä makaisi venekkin pohjassa ei sentään,mutta bensa
kanistereita näkyi enemmänkin?.Noh myöhemmin reisun aikana tuli
merivartioston vene vastaan jolle ilmoitin "löydöstä" Vartioston kave-
rit nostelivat pohjasta useita bensatankkeja.Olivat varastettu seudun venelaitureista ja heitetty mereen tyhjennyksen jälkeen.
Toinen hassu tapaus.Oltiin kaverin kanssa merenrannalta haukea heittämässä.Paikkaa vaihtaessa uistimeni jäi kiinni risukkoon.Revin sitä irti ja huomasin jotain sinistä pilkottavan risukossa.Lähempi tar-
kastelu osoitti risukon alla olevan perämoottorin(Yamaha 50hp).Noh
rehellisenä miehenä ilmoitin asiasta poliisille.Aikanaan postista tuli
omistajan kiitoskirje+reilu löytöpalkkio.Kone oli varastettu 2 päivää
aiemmin .Eli oli kannattava reissu :D
Juuri eilen tuli VKK:lta yksi nimetön vaappu siinä oli kyllä ihan hirveesti kolhuja tai kalan puremia :D. Uintiliike oli ihan mahdottoman suuri. Itse VKK:sta ei tullut sillä mitään mutta ehkäpä jostain muualta.
Tää joki, joka sijaitsee meitin talon lähellä on matala ja mutapohjainen. Sinne jää paljon uistimia pohjaan. Tossa ihan lähellä käy kaikki kalassa ja jättää sinne paljon uistimia. Itse yleensä uistimeni kahlaan pois, mutta muut jättää. Oon saanu meppsin lippoja, team eskon ja paljon muita uistimia. Kerran löysin yheltä kiveltä calico catin. Sitten löysin kaverin pikku pakin, jonka se oli tiputtanu vetee ja missä oli kuus kallista uistinta. Palautin sen pakin kaverilleni. :) Meni varmaan vähän off topiciks.
Löysin rannalta paljon siima ja lähdin sitä seuraamaan hetken päästä se meni pusikkoon ja siellä oli puoliksi syöty lokki jonka siivessä oli sininen vaappu. Ja rannoilta on löytynyt kelluvia vaappuja :)
Itse sain Kuusamon Räsäsen heittelemällä.
Se oli jo monesti siimasta kiinni ja yritin aina uudestaan ja lopulta se tuli ;)
Paljon on tullut erilaisia uistimia ja perhoja.
Nyt menee pahasti off topic mutta menköön:
Kaverin kanssa yks kesä kuusamon kitkajärvellä erään niemen tuntumassa tartutin n. 4kg hauen. Soudettiin hauen ollessa vedessä n. 0,5km päähän kotirantaan ja yritettiin haukea ylös. Juuri haavimis vaiheessa kala katkaisi siiman. Seuraavana kesänä kun soutelin saman niemen kohdalla pisti silmääni jotain oranssia. Sama vibrax lippa jonka hauki oli vienyt oli nyt siinä pohjassa. Oli näköjään kala palannut takaisin asuinpaikkaansa :)
Tänä keväänä tuli Kuusamon Hauki-lusikalla Helmi-Räsänen.
Kävi vaan niin huono tuuri, että Räsänen jäi uudelleen sinne pohjaan... >:( Ja vielä samalla reissulla!
Minä en ole saanut uistimia vedestä, mutta olin mukana kun eräs tuttuni sai uistimen vedestä. Kun hän heitti uistimensa ihan tavallisesti ja antoi vajota melkein pohjaan asti. Hän rupesi kelaamaan, mutta uistin jäi pohjaan kiinni. Hän jatkoi sen uistimen irrottelua pohjasta ja lopulta onnistuikin siinä.
Mutta kun hän kelasi, hän tunsi jotain painavaa siiman päässä. Luulimme että se oli vain jotain pohjasta irronnutta levää. Mutta kun hän kelasi uistimen maalle, siinä olikin hirveä oksan palanen tarttunut kiinni, jossa olikin kiinni jokin vaappu, nimeä emme tienneet, emmekä tiedä vieläkään.
ei vedestä mutta rannalta on löytynyt neljä uistinta. :)
Joskus on tullut uistimia pohjasta kuten esim. kuusamo räsänen ja karhun proffa :)
toissapäivänä tuli vanhankaupunginkoskelta bilteman joku lusikka.
sain 9cm proffan mut en muista muuta kuin et uistelles tuli mut miten...
mulla on tulut monta kertaa. ensimmäinen oli rapalan pieni vaappu. ja sitten oli toinen joka oli täysin ruskea, ruosteessa oleva lusikkauistin! varmaan ollu 10 vuotta vedessä.. semmonen aika leveä. siinä koukut katkeili heti kun vähänkin taitteli. se oli merkiltään varmaankin Atom. itsellä on atomeita. (suosittelen) sillä on noussu isoja haukia. ;) isoin oli ruotsista 6,3 kilonen. ja suomesta 4,6.
ja sitten on tullut joku lippa. siimaa oli peräs. joka sattu olemaan minun entinen :D 2 vuotta sitten ku heitin niin katkesi siima.. ja sit otin takasin. :)
mulla kävi kerran silleen,että mulla jäi lippa pohjaan ja harmitti aikalailla.no laitoin uuden lipan ja hetken heiteltyä tuli keppi missä oli se lippa kiinni.laitoin sen takas kiinni,mutta se jäi taas pohjaan mutta ei tullu takas ;)
Sain eilen Hartolasta uistellen kuusamon puukalan... luulin eka et se oli ISO kala mut se olikin vaappu joka vaa lähti irti pohjasta
olin kerran kalassa ja sit jysähti...luulin et nyt tulee kymppihauki mut mitä....mun krokotiiliin oli tarttunu muistaakseni jottain 400 erilaista uistinta...kyl kävi tuuri
Oon saanu enimmäkseen lippoja... 2 Vibraxin lippa ja sitten jonkun oudon lipan jossa ei ole sen nimeä...
yks profesori ja muutaman krokodilen oon saanu :D
Kaverillani kävi kerran hyvä tuuri. Olimme kalastamassa veneellä eräällä järvellä. Kaverilleni tarttui noin kilon hauki siiman päähän, mutta hauki kuitenkin katkaisi siiman. Seuraavana aamuna huomasimme että sama hauki oli kuolleena pohjassa laiturin edessä. Yllättävää oli se että edellisenä päivänä samainen hauki oli katkaissut siiman noin sata metriä kauempana laiturista. kävi hyvä tuuri, että hauki oli ajelehtinut juuri siihen kohtaan. Ongimme tietysti kalan ylös ja kaverini sai uistimensa takaisin. :D
kerran isän kanssa oltiin yhellä lammilla niin huomasin siellä pätkäm siimu puussa kiinni. Päätin sitten sitoa siiman käden ympärille ja lähteä kävelemään ja kappas sieltä tuli kakkos koon mepsi jossa oli kumi kala :D
olin heittelemassä suolla abu reflexillä ja siinä nostin muutaman hauen, sitte aattelin että oliki kiinni vähän isompi hauki,nostin sen siihen suon reunalle ja oli siinä sitte ihmettelemistä kun hauen leuassa oli pari muutakin uistinta, muun muummoassa samanlainen abu reffu :shock: :lol:
Heh oltiin serkun kanssa hammonjoella perhokalassa. Katsoin kun serkku veti siimansa rantaan, sanoin: Sulla on jotain p*skaa sun perhossa" serkku ei välittänyt vaan jatkoi heittelyä ja sanoi vasta heitettyään perhon takasin veteen, että "Ei se ole paskaa se on..." kun serkku oli saanut perhonsa ylös kesti vähän hiljaisuutta, sitten kuului: "what the fuck" oli se komia ku serkun perhoon oli toinen perho pohjasta tarttunut koukut olivat toisissaan kiinni. ihme, että kesti vielä heittämisenkin, ettei perho mennyt menojaan... sellainen Zulu perho se oli.
ei kyllä liity vieheisiin, mutta päätin silti kirjoittaa :P
tänä kesänä tuli n. 1kilon hauen suussa 7gramman abu atom, josta oli värit lähteny.pari vuotta sitte tuli kaitikselta joku taimen lusikka ja noin 10m jotain kuitusiimaa.
menee nyt vähä off topic mut kuitenki:siskoni oli juhlimassa pari vuotta sitte meiän mökillä. yks sen kaveri oli heittäny siskon poikakaverille mun uimamaskin. liika lyhyt heitto ja maski pohjaan. noh tänä kesänä heittelin calico cattia ja tunsin että siihen tarttu jotain roskaa ku ei potkinu. kelasin loppuun enkä ollu uskoa että maski oli siinä. aika hyvä tuuri. :D naureskeltiin sitte myöhemmin että me voitais alkaa tekemään kestävyys testejä noille maskeille :)
toivon mukaan saitte selvää!!!
Quote from: Timo_Heh oltiin serkun kanssa hammonjoella perhokalassa. Katsoin kun serkku veti siimansa rantaan, sanoin: Sulla on jotain p*skaa sun perhossa" serkku ei välittänyt vaan jatkoi heittelyä ja sanoi vasta heitettyään perhon takasin veteen, että "Ei se ole paskaa se on..." kun serkku oli saanut perhonsa ylös kesti vähän hiljaisuutta, sitten kuului: "what the fuck" oli se komia ku serkun perhoon oli toinen perho pohjasta tarttunut koukut olivat toisissaan kiinni. ihme, että kesti vielä heittämisenkin, ettei perho mennyt menojaan... sellainen Zulu perho se oli.
Itellä kävi täysin samalla lailla viikko sitten Merikarvianjoella! Perho oli vaan joku nimetön streameri, en huutanu "what the fuck" eikä ollu kaveria mukana :wink:
Ei vedestä mutta joskus putsasin kynäsjoen puista perhoja niitä oli älyttömästi yhdessäkin puussa oli ainakin 6 perhoa :)
Yks tuttu kerto ku oli ollu laitteittenkans sukeltaas norjassa niin oli joku hylky ollu pohjassa ja ihan täynnä uistimia niitä sai kuulemma vaan nyppiä siitäpois :)
Ruunaalla joku käy kuulemma sukeltamassa vieheitä ja paras oli kait 300 kuvaa neljässä tunnissa. Itseltä jäi sinne kolme, mutta meijän porukalta varmaan kolmekymmentä neljässä päivässä.
En ole saanut ikinä virvelillä uistinta mutta äitini löysi lohialtaan "matofarmista" lipan. :D
ruunaalla oli jonkin näköinen palokunnanleiri. äijät heitteli siinä niskan yläpuolella uistinta ja yhden perintö-jesse jämähti pohjaan. pojat alkoi sitten joukolla sitä pelastamaan. pienen sukeltelun jälkeen sällit raijas kuiville 5kg ankkurin ja kymmenkunta metriä köyttä köydessä oli uistimia 1 per 20cm eli noin 50... ja ne kehtas vielä pohtia pitäiskö viedä pyydys takaisin pyytämään.
Kyllähän on tullut pohjasta muutama uistin, mutta oudoin tapaus oli, kun heittelin Tampereella, Iidesjärvellä. Siellä tärppäs luultavasti hauki, mutta pääsi lähes heti irti. Siinä kun manailin ja kelasin Kuusamon Räsästä sisään, niin perässä tuli rapalan CountDown, joka oli luultavasti irronnut kalan suusta.
kerran sain siiman pätkän johon oli takertunu kolme uistint,ne oli 2lippaa ja yks uppoava vaappu :shock:
Joo itseki olen saanu uistimia pohjasta, mutta eniten niita uistimia tuolta viinikanjoelta, koska siinä keskellä jokee on sähköjohto niin siinä varassa roikkuu varmaan 6 uistinta tällä hetkellä
kupari räsänen
Kerran löysin rannalta oman 3v sitten kadottaneen minnow spoonin.
Kertokaas hyvä vinkki, mitenkä sais puhelin/sähköjohtoon jääneen uistimen pois? Se kyseinen johto ei onneks mikään kovin suurijännitteinen ole, joten uskaltais ehkä yrittää ottaa pois. Kun täällä lähettyvillä on yks silta, jonka lähellä on sähköjohto, jostai roikkuu yli 10 uistinta :D
Quote from: DemeeKerran löysin rannalta oman 3v sitten kadottaneen minnow spoonin.
Kertokaas hyvä vinkki, mitenkä sais puhelin/sähköjohtoon jääneen uistimen pois? Se kyseinen johto ei onneks mikään kovin suurijännitteinen ole, joten uskaltais ehkä yrittää ottaa pois. Kun täällä lähettyvillä on yks silta, jonka lähellä on sähköjohto, jostai roikkuu yli 10 uistinta :D
Kannattaa tosiaan varmistaa ettei kyseessä ole voimajohto. Oma henki on tärkeämpi kuin uistimet. Mikäli kyseessä on normaali puisten pylväiden välillä melko matalalla kulkeva-, paksuhko muovitettu musta "puhelinjohto" (joita maanteidenkin varsilla usein näkee), ei isompaa riskiä pitäisi olla. Mikäli tolpassa lukee "hengenvaara", niin näpit irti :)
Jos kyseessä on tällainen matalalla kulkeva lanka jollaisen yli on helppoa heittää uistin, tulisi ensimmäisenä mieleen etsiä lähimmästä metsästä riittävän pitkä riuku. Sen päähän voisi kiinnittää jonkinlaisen isohkon koukun, jonka saisi tartutettua roikkuviin uistimiin tai siimoihin. Sitten vaan kiskomaan. Ja ottaa mahdollisten ohikulkijoiden katseet huuumorilla :)
Täällä kotipaikkakunnallani on kalastajilla kummallinen tapa, kun he heiltä jää uistin vähän pohjaan kiinni, pari kertaa ne nyppäsee ja katkasee siiman. sitten niitä löytyy aina jokus kahlaillessa ja heitellessä rannalta :P
Me mentiin lomareissulle kajaaniin, siellä oli yks semmonen järvi\lampi ( en tiiä kumpi) niinsiellä ei ollu kaloja ollenkaan, mutta kalastus minusta rentouttaa niin rupesin viskelemään kuusamon uistinta nimeltä hauki ja sitten huomasin, että uistimeni koukkuun oli takertunut Blue foxin uistin. :o
Onhan niitä tullu vaikka kuinka paljon.En muista kaikkee,mutta kerran kun olin kaverin kanssa kalassa yhdellä purolla...uistin jäi pohjaan kii ja riuhdoin sitä ja tunsin että siellä on joku tsydeemi...vedin sitä rantaa päi ja sieltä tuli verkko jossa oli vaikka kuinka paljon ahvenia(80%mätääntyneitä) ja olihan siellä 3lippaa,2lusikkaa ja 4vaappua.....on yks professoriki,räsänen ja team eskoki tullu ja muita tuntemattomii.
Quote from: Anonymousolin kerran kalassa ja sit jysähti...luulin et nyt tulee kymppihauki mut mitä....mun krokotiiliin oli tarttunu muistaakseni jottain 400 erilaista uistinta...kyl kävi tuuri
Satuilijat taas vauhdissa :lol:
olen löytänyt 1 sirppipyrstö jigin, kalalipan ja toisen jigin jonka annoin kaverille.
ite en ole sannut mutta kaveri repi risun mukana jonkun rapalan
joitain uistimia on tullu mutta en kyllä muista että mitä...
viikko sitten uistelu reissulla kävi pieni mäihä...katselin takialn vaijeria ja siihen ilmestyi jostain nilsmasterin invinsible 12cm ja uistin oli oikeastaan ihan uusi paria naarmiua lukuun ottamatta. Vaapun mukana oli lukkoleikari ja n. 5cm pätkä siimaa joka oli ihan karheaa ja naarmuilla(olisiko edellä menneessä veneessä ollut isomus kiinni joka olisi katkaissut siimat)
:? 8)
Itse sain tänään kalareissulla 62 mm ja 16 g painavan Bete Utön. Oli ilmeisesti melko uusi uistin koska ei ollut ruostunut vielä mistää. Värinä Utöllä oli LP-26 Red Painted (sini-lila jossa puna/oranssi keltaisia juovia) .. :D :)
Kuusamon kitkajoelta tuli muutaman tunnin sisällä syvällä uivalla vaapulla pari lippaa :D
ei ole tullut uistimia kuin 1 kpl. mutta virveleitä on tullut 3kpl. :D [/b]
Viime kalareissulla löysin yhen uistimen rannasta, kun kaveri oli saannu kalan, ja olin ottamassa vedestä sitä, niin samalla huomasin että oli joku lusikka rannassa. Otin sitten sen sieltä, niin se oli joku vanha ruosteinen DAM Effzett ja siinä oli peruke kiinni vielä. Väri on joku kulta-musta (mustaa vain vähän reunassa) ja punaisia pilkkuja. Osaisiko joku sanoa yhtään, minkä maalainen lusikka on kyseessä? :roll:
Joskus, kun on ollut vesi korkeammalla, niin on varmaan jollakin jäänny kiinni kivikkoon, ja mennyt sitten siima katki.
Onhan tuota kamaa tultu pohjasta nosteltua viime kerralla tuli rukkanen ja sen sisällä 20 centtiä.
Mutta siimaa,painoja mutterivirityksiä ja vaappuja tulee aina välillä. Järvissä on paljon uistimia, mutta kaiken huippu on ollut erään Saimaan lahden päällä kulkeva sähkö johto nopeasti laskettuna siinä roikkui 23 vaappua/uistinta. ;)
Quote from: -Jukkis-Osaisiko joku sanoa yhtään, minkä maalainen lusikka on kyseessä?
Saksalainen, ainakin merkki DAM on perinteinen saksalainen kalastusvälinemerkki. http://www.dam.de/
Sitä en sitten tiedä teettääkö/tekeekö myös laitteitaan Vinku-Intiassa kuten useat muutkin valmistajat.
Mutta merkki DAM on kyllä alkujaan sakemannien maasta.
Ok. Kiitti tiedosta.. :P
Jukkis, oliko toi uistin saatu sundomin sillalta? :D
Joku pari kuukautta sit mulla jäi professori pohjaan kiinni ja siin vartin yritin irrotella mut ei irronnu. Lopulta ajattelin katkasta siiman vetämällä nii tuntu yhtäkkii ihme tömähdys.. Sit kokeilin kelata nii aiva H*LVETIN raskas!
Rupesin sit käsillä kelaamaan sitä rantaan ja sit ku sain sen rantaan nii "säikähdin" ku siin oli sellanen ihme pallo mis oli jotai levää ja muuta kakkaa ja uistimia.. Pitkän irrottelun jälkeen laskin ne nii niitä uistimia tuli 7 kerralla!
Ne oli Rapalan Minnow Spooni, Fladenin conrad, fladenin joku halpalusikka, Sauruksen joku vaappu, Atom, Kurresta ostettu joku halpa kalajigi (valkonen) ja joku ihme lusikka mistä en saanu selkoa :D Kyllä oli kiva tunne ku oli 7 "uutta" uistinta pakissa.
Ja ei muutakun kotiin puhdistamaan ja vaihtamaan koukut :D
Quote from: BisterJukkis, oliko toi uistin saatu sundomin sillalta? :D
Sieltäpä hyvinkin ;) Sillan kaupungin puolelta, joku 10-30m sillasta. :P
Asia selvä!
ei oo tullu mut kavereilla aiva liikaa :evil:
Laukaan kuusankoskella on semmonen sähkölanka jossa roikkuu PAALJOON uistimia. :D Siellä näky olevan kymmenkunta rapalaa ja vaikka mitä. Jos vaan ois joku keino saaha ne alas sieltä. :( :( :(